Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si poradit s akné přírodní cestou

Jak si poradit s akné přírodní cestou Zbavte se problémů s akné přírodní cestou - např. vyrobením vlastního pleťového krému.
Pavlína Klaudová
3,9 5
14

Jak si poradit s akné přírodní cestou zdroj: pixabay.com

Akné je nepříjemným problémem, s kterým se potýká mnoho lidí nejen v pubertě, ale i v dospělosti. Bolí, špatně se hojí a mnohdy zanechává velmi nepříjemné jizvy. Vyzkoušeli jste už vše, co jste mysleli, že vám pomůže, a stále jím trpíte? Zkuste sáhnout po přírodní kosmetice, ale takové, kterou si sami umícháte s éterickými oleji. Jedině tak dokážete nejlépe zjistit, jaké poměry zabírají na specifické potřeby vaší pleti. Samozřejmě můžete zkoušet ledaco z lékárny, např. masti obsahující kortikoidy, v naději, že se váš problém vyřeší. Nebo můžete udělat obrat o 180° a začít se zajímat o to, PROČ Vám dosud ani jeden přípravek nezabral tak, jak slibovali jeho výrobci. Éterické oleje nenajdeme v hlasitých reklamách v televizi. Dobrý výrobce totiž nemá v povaze si vynucovat pozornost, protože ví, že si k němu zákazníci najdou svou vlastní cestu.

Co způsobuje vznik akné?

Acne vulgaris je nejrozšířenější forma onemocnění kůže, kterou trpí v určité fázi života každý z nás, a to v různé intenzitě. Akné způsobuje zablokování mazových žláz, které jsou zodpovědné za tvorbu a vylučování kožního mazu a to vede k tomu, že vzniká nepříjemný bolavý vřídek. Nejčastější forma akné je taková, která provází projevy dospívání při hormonálních změnách v pubertě. Pokud jsou mazové žlázy zablokovány a kožní maz se nemá jak rovnoměrně vylučovat, nahromadí se pod kožními póry a v důsledku jeho městnání se začne tvořit zánětlivá reakce. Póry jsou pod tlakem nerovnoměrného odtoku mazu a tím pádem jsou náchylnější k tomu, aby byly zasaženy bakteriální infekcí.

Proč mi nefunguje kosmetika z drogerie a lékárny?

Nastává jedna důležitá otázka. Proč nefunguje konvenční kosmetika, která je všemožně doporučována a ukazována v různých časopisech a prodávaná v lékárnách a drogeriích? Uveďme si jeden názorný příklad: stylingové přípravky. Věděli jste například, že projevy akné se mohou zhoršovat při používání konvenčních laků a gelů na vlasy? Jejich chemické složení si vyhledá dobré „podhoubí“ v kůži a najde si cestu do pórů, které se následně zanítí a vytvoří se bolavý vřídek. Protože se akné nejčastěji vyskytuje v obličeji, určitě je dobré se nad touto informací zamyslet. Akné také zhoršují make-upy, které jsou hutné, plné chemie a nenechávají pleť dobře dýchat.

Z čeho jsou vlastně složeny komerční a tolik propagované krémy na akné? Jsou to převážně směsi vazelíny, umělých aromat, barviv, chemických bělidel a antibiotických složek. Vazelína „zaplácne“ pokožku, což má za následek, že se naše kůže začne dusit. Při zánětlivé reakci se hnisání pod pokožkou zakonzervuje a ta nemá šanci se začít úspěšně regenerovat svými vlastními silami. Chemikálie a alkoholy obsažené v konvenčních krémech na akné pleť ještě více dráždí a ničí její přirozený film.

Co se stane, když vyhodíme chemickou kosmetiku, která slibuje zázraky, ale místo nich se kožní problémy zhoršují? No prostě vůbec nic. Nebo nic horšího, než v čem vězíte, když ji používáte. Recept je jednoduchý. Najít odvahu se jí zbavit, následnou chuť experimentovat a důvěřovat přírodě. Samozřejmě to je cesta, která není jednoduchá, asi se na ní neoctneme ze dne na den, spíše se na ni dostanou ti, kteří jsou již zoufalí ze stavu své pleti, která se ani přes všemožnou snahu nelepší.

Jak si poradit s akné přírodní cestou

DIY krém a jeho výsledky

Při kurzu aromaterapie jsem se naučila namíchat krém proti akné, který jsem věnovala kamarádce. Její problémy s pletí se v poslední době stále více zhoršovaly. Byl to určitý pokus o srovnání léčby dermatologické nepříjemnosti a malý výzkum toho, jak působí kosmetika z lékáren a ta, kterou si uděláme sami. Samozřejmě jsem se bála, aby krém nebyl silný a kamarádku nepálil, ale výsledek byl vidět velmi brzy. Jelikož zkoušela vše možné i nemožné, aby se zbavila bolavých vřídků, vše zabralo pouze na chvíli a pak se kožní problémy ještě více zhoršily. Samozřejmě jsme vedly sáhodlouhé diskuse o tom, proč tomu tak je. Probraly jsme vše od stravy až po kosmetiku z lékárny nebo masti od kožní lékařky a chytré rady „odborníků“ z řad známých, kteří jí radili, aby si zašla nechat napsat antikoncepci. Když jsem jí s určitou zvědavostí předávala DIY krém s éterickými oleji a levandulovou květovou vodou, byla jsem velmi zvědavá na výsledek.

Kamarádka mi za dva dny hlásila, že se jí akné velmi pěkně zceluje a krém začala používat i její sestra. Což znamenalo, že jí dlouho nevydrží. Takže mi bylo jasné, že ji budu muset naučit, jak si ho může sama vyrobit. Recept je velmi jednoduchý, o čemž se můžete přesvědčit i vy.

DIY aromaterapeutický krém proti akné:

Co budeme potřebovat:

  • éterický olej tea tree
  • éterický olej levandule
  • základ (neutrální krém)
  • éterický olej pačuli
  • levandulová pleťová voda na ředění

Postup:

Do základu na krém smícháme 1 kapku pačuli, 7 kapek levandule, 7 kapek tea tree oleje. Přidáváme levandulovou vodu, aby krém nebyl moc hutný, ani řídký, ale tak akorát. Konzistence by se měla lehce přibližovat tělovému mléku.

V tomto článku jsme si napsali pár rad a tipů, které nám pomohou v boji proti akné. Klidně je můžete vyzkoušet a uvidíte, zda zpozorujete rozdíl mezi DIY věcmi, přírodní kosmetikou nebo tou komerční, která slibuje z letáků a reklam ty převeliké zázraky.