Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak získat vyváženou a bezchybnou pleť?

Jak získat vyváženou a bezchybnou pleť? Chodíte na kosmetiku, pleť si poctivě čistíte i mažete, ale stále se jí něco nelíbí.
Pavlína Klaudová
5,0 5
8

Přejít na sekci článku:

Jak funguje moje pokožka?

Jak funguje moje pokožka? zdroj: pexels.com

Kůže se skládá ze tří důležitých částí: pokožky (dermis), škáry (epidermis) a podkoží (hypodermis). Existenční proces kožní buňky trvá 28 dní, od začátku jejího růstu až po zánik, kdy se vytvoří na kůži šupinka. Kožní maz, který naše pokožka tvoří, funguje jako ochranná bariéra před vnějšími vlivy. Mezi buňkami pokožky je jakýsi zásobník, který při dobré funkci zajišťuje elasticitu pokožky. Je-li tato funkce narušena, pokožka začíná být dehydrovaná, červená, pne a objevují se pupínky.

Těsně spojená s pokožkou je škára. Je tvořená svazky kolagenových a elastických vláken s tukovými buňkami. Ve škáře najdeme velké množství krevních a lymfatických cév a nervových vláken, proto je silně prokrvená. Krevní cévy fungují jako zásobárna krve, a proto se vše, co na pokožku naneseme, okamžitě dostává do našeho krevního řečiště. Ve škáře najdeme také cibulky vlasů a chloupků.

V hypodermu (podkoží) najdeme vrstvu podkožního tuku, ten určuje vizuální stránku našeho těla, funguje jako energetický zásobník a tepelný regulátor. Podkožní tuk funguje také jako ochranná bariéra, proto lidé, kteří jsou emočně citlivější, mívají silnější tukovou vrstvu. Pod tukem se nachází vazivo, které spojuje kůži se svaly a kostmi. Podkoží je nejhlubší vrstva kůže a mužů je silnější než u žen.