zdroj: Shutterstock.com
Už nějaký čas je nošení roušek případně respirátorů nezbytnou součástí našich každodenních životů. Mnozí si z roušky udělali módní doplněk, který jim ladí s outfitem, aby si tuto povinnost trochu zpříjemnili. Rouška nás a naše okolí sice chrání před viry a šířením onemocnění covid-19, nicméně její dlouhodobé nošení s sebou nese nepříjemné následky. V důsledku zvlhnutí obličeje pod rouškou dochází k podráždění pleti a vzniku pupínků na tváři i u těch, kteří na akné nikdy netrpěli. Tento fenomén současnosti už si získal i svůj odborný název - maskné.
Co znamená maskné?
Termín maskné je sloučeninou dvou anglických slov mask - rouška a acne - překvapivě akné. Krásně tak vystihuje celou podstatu problému. Jde tedy o mechanické akné/vyrážky, způsobené dlouhodobým nošením roušek.
Kde se maskné vyskytuje nejčastěji?
Nepříjemné kožní problémy, podráždění a nežádoucí pupínky se objevují zejména v okolí úst, čelistí, na bradě či tvářích - zkrátka na místech, která zakrýváme látkovou nebo jednorázovou rouškou.
Maskné si nevybírá. Dokáže potrápit každého napříč věkem i pohlavím a může se týkat všech typů pleti. Lidé s citlivou či problematickou pletí jsou k jeho vzniku samozřejmě náchylnější.
Proč vzniká?
Příčinou vzniku maskné je hned několik faktorů:
- Zvýšená vlhkost pod rouškou
- Vyšší teplota pod rouškou
- Neustálé mechanické tření látky o pokožku (mechanické akné)
- Vyšší produkce kožního mazu
- Make-up (ten problém ještě zhoršuje)
Kombinace všech těchto aspektů dohromady tvoří ideální prostředí pro tvorbu pupínků. V uzavřeném teplém a vlhkém prostředí se pokožka více mastí a vytváří tak živnou půdu pro bakterie. Ty v kombinaci s mechanickým třením snadněji pronikají do pokožky, kde postupně dochází k zanášení pórů, vzniku černých teček a různě závažným aknózním stavům.
Jak vzniku maskné předcházet?
Vybírejte roušky z lehkých a prodyšných materiálů jako je 100% bavlna, hedvábí nebo satén. Nezapomeňte je po každém použití vyvařit a před nasazením se doporučuje roušku ještě přežehlit horkou párou. V případě, že nosíte papírové roušky, pravidelně je vyměňujte. Vždy se vyplatí u sebe mít nějaké náhradní. V neposlední řadě nezapomínejte na důkladnou péči o pleť vhodnými přípravky.
Jak správně pečovat o pleť pod rouškou?
1.ČISTIT, ČISTIT A ZASE ČISTIT
Základem je opravdu důsledná každodenní péče a čištění pleti je v tomto případě naprosto zásadní. I když jste možná doma na home office a nemusíte se denně líčit, je zapotřebí pleť každý den ráno i večer zodpovědně vyčistit a zbavit ji mazu, potu, prachu a dalších nečistot, které během dne ulpívají v pórech.
Ráno stačí omýt obličej vlažnou vodou (nikdy ne příliš teplou ani příliš studenou) případně ještě čisticím olejem pro problematickou pleť.
Večer buďte v očistné péči ještě důkladnější. Sáhněte po vhodném čistícím gelu nebo mléku a nezapomeňte na tonikum (Tip: VYROVNÁVACÍ BYLINNÉ TONIKUM BIO / PRO PROBLEMATICKOU PLEŤ).
Do své čisticí rutiny také zařaďte pravidelnou exfoliaci pokožky neboli peeling, kterým odstraníte odumřelé kožní buňky a vaše pokožka tak bude moci lépe a rychleji regenerovat.
2.DEJTE PLETI NAPÍT
Po očištění pleti aplikujte lehké hydratačné krémy nebo séra. Pozor, hutné krémy mohou ucpávat póry a podporovat tvorbu mazu.
Velice účinným, a v poslední době i značně oblíbeným, prostředkem v boji proti akné a problematické pleti vůbec jsou produkty na bázi CBD - jde o zklidňující a protizánětlivou látku poskytující okamžitou úlevu problematické pleti.
Právě dostatečná hydratace pleti podporuje ochrannou kožní bariéru jakožto spolehlivý štít proti bakteriím, špíně a dalším nečistotám.
3.POZOR NA MAKE-UP
Pokud chcete maskné vyléčit nebo se mu zcela vyvarovat, zapomeňte chvíli na líčidla nebo je aspoň eliminujte a dejte pleti na čas odpočinout.
Nechte ji dýchat. Pod rouškou stejně není vidět, eventuálně zamaskujte nedokonalosti přírodním korektorem nebo lehkým BB krémem a zaměřte se o to víc na líčení očí, kterému je nynější situace nakloněná.