Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Pozitivní těhotenský test zdroj: Pexels.com

Víte, co prožíváte během jednotlivých týdnů těhotenství? Jak se vyvíjí váš plod a čím prochází vaše tělo? Kdy konečně budete znát pohlaví miminka a uvidíte jeho vývoj na ultrazvuku? 

Každý týden je něčím specifický a vaše tělo prožívá řadu změn – psychických i fyzických. Na co byste neměla zapomenout a co vás čeká týden po týdnu?

I když každý ví, že těhotenství trvá 9 měsíců, u lékaře se setkáte s termínem lunární měsíc. Těch je 10, každý lunární měsíc má 28 dní a celkově tedy těhotenství trvá 280 dní. A i když těhotenství rozdělujeme na trimestry, počet týdnů stále zůstává mezi gynekology tím nejpřesnějším vodítkem, kterého se drží.

Ukažme si, jak se miminko v jednotlivém týdnu vyvíjí, co se děje s námi a které těhotenské příznaky nás mohou potkat.

Přejít na sekci článku:

1. a 2. týden těhotenství

Příznaky těhotenství

Změna bazální teploty, změna barvy a hustoty ovulačního hlenu, citlivost prsou, špinění, zvýšené libido.

ZMĚNA BAZÁLNÍ TEPLOTY

Vaše bazální tělesná teplota klesne na nejnižší bod těsně před ovulací a poté okamžitě vystřelí asi o půl stupně výš, jakmile dojde k ovulaci. Pokud doma máte speciální teploměr na měření bazální teploty, můžete začít sledovat!

Hormonální změna

Váš menstruační cyklus je symfonií hormonů, které spolupracují v orchestru. První, kdo začíná hrát je hormon FSH, (folikulostimulační hormon) – ano uhodli jste – stimuluje folikuly (vaječníkové váčky) k růstu.

Hladina druhého hormonu, LH (luteinizační hormon), se zvyšuje kolem 5. dne, podporuje tvorbu pohlavních hormonů a spolupracuje s FSH na stimulaci folikulů. Každý folikul obsahuje vajíčko a každý měsíc se pouze jeden z nich stane dominantním – ten, který je určený k ovulaci. Jak folikuly dozrávají, produkují další hormon, estrogen, který má za úkol dvě věci. Nejprve povzbudí výstelku dělohy, aby začala znovu zesilovat. Zadruhé, jakmile je dosaženo dostatečně vysoké hladiny estrogenu, způsobí prudký nárůst produkce LH.

Tento nárůst LH způsobí, že vajíčko z nejzralejšího folikulu praskne ovariální stěnou (proces, který pravděpodobně znáte nejlépe jako ovulace) aby se setkal s panem vyvoleným – šťastnou spermií, díky čemuž se toto dychtivé vajíčko promění v děťátko.

V KOLIKÁTÉM JSEM MĚSÍCÍ?

Tento týden jste v 1. měsíci. Miminko přijde na svět za 40 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Právě jste dostala vaší poslední menstruaci, alespoň na chvíli. Děloha se zbavuje výstelky a bere s sebou neoplodněné vajíčko z minulého měsíce. Ale to není vše, co se děje. Začíná nový cyklus – děloha se začala připravovat na příchod oplodněného vajíčka, i když s jistotou to nevíte až do následujícího měsíce.

Vývoj miminka

Jupí jsem těhotná! Nebo ne? Může to být překvapením, ale během prvního týdne ještě těhotná nejste. 1. týden máte pravděpodobně období menstruace. K oplodnění vajíčka spermií dochází ke konci druhého týdne (9. - 14. den) od prvního dne poslední menstruace. 

Proč se to tedy nazývá první týden těhotenství? I přesto, že těhotná vlastně ještě nejste, očekávaný den porodu je vypočítán od prvního dne poslední menstruace. Pro lékaře je extrémně těžké určit přesný okamžik otěhotnění, kdy se spermie potkala s vajíčkem. 

I když se nemůžeme mýlit začátkem menstruace, přesný den ovulace může být těžké určit. Navíc spermie partnera může být ve vašem těle několik dní, než se potká s vajíčkem. Podobně může vajíčko čekat až 24 hodin na zpozdilé spermie. Tímto je stanovena jakási startovní linie, a proto se započítává mezi 40 týdnů těhotenství.

Žádná panika

Pokud tentokrát neotěhotníte, nestresujte se. Stres má na oplodnění nepříznivý vliv. Průměrný a zdravý pár ve věku 20 - 30 let má asi 25 - 30% šanci na otěhotnění v každém cyklu. Každý měsíc máte zhruba pět plodných dnů, nebojte se je s partnerem řádně využít a zvýšit tak vaši šanci na početí.

Zatímco se vaše děloha připravuje na svého nájemce, buďte dobrou majitelkou. Přemýšlejte o těchto dvou týdnech čekání jako o posledním momentu, kdy dýcháte jenom sama za sebe. I když ještě technicky těhotná nejste, není příliš brzy na to, abyste se tak začala chovat. Za pár týdnů se vám změní život, a i když to ještě potrvá, než budete v náruči chovat váš poklad, začněte se pomalu vžívat do role budoucí maminky a dejte se na zdravou prenatální stravu, abyste svému malému uzlíku lásky dopřála jen to nejlepší ze sebe. 

Tip na 1. a 2. týden:

KYSELINA LISTOVÁ

Pokud jste miminko plánovala, určitě jste začala 2 - 3 měsíce před početím doplňovat kyselinu listovou. Pokud ne, tak je nejvyšší čas to napravit. Kyselina listová (folát), vitamín skupiny B, je esenciálním mikronutrientem pro syntézu DNA a RNA, hraje důležitou roli v metabolismu aminokyselin a homocysteinu a výrazně podporuje buněčné dělení a tkáňový růst

Dle EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) podporuje krvetvorbu, správnou psychickou činnost, snižuje únavu a míru vyčerpání a podporuje správnou funkci imunitní systému. Z aktuálních studií také vychází, že snižuje riziko vrozených srdečních vad, gestačního diabetu a předčasného porodu. Dochází ke snížení defektu neurální trubice u dítěte až o 70 %. 

Proto je její doplňování důležité zejména v těhotenství. I když ji najdeme především v listové zelenině, jak už název napovídá, její vstřebatelnost je pouze 50 % a většina aktivní látky se tepelným zpracováním ztrácí. Vstřebatelnost z vitamínových doplňků je téměř 100%. Nejvhodnější je vybírat ty bez zbytečných chemických přísad, pojiv a plniv. 

I když nejsou známy případy předávkování, doporučená denní dávka je 400 µg. A nebojte, to že po doplňování kyseliny listové budete mít velké dítě je jen fáma.  

STOP KOUŘENÍ

Přestaňte kouřit! Nyní je ta správná chvíle zbavit se všech zlozvyků. Kouření snižuje plodnost a může poškodit vaše nenarozené dítě. Chcete přece miminku dopřát jen tu nejlepší péči.

Kouření v době početí zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství a pokračující kouření může zvýšit pravděpodobnost nejrůznějších komplikací v těhotenství, včetně abnormální implantace nebo předčasného odloučení placenty, předčasného prasknutí membrán a předčasného porodu. O tom, jak bezpečně přestat kouřit, se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.