Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

20. týden těhotenství

Sladké brambory na prknýnku zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako sladká brambora.

Příznaky těhotenství ve 20. týdnu:

Růst vlasů a nehtů, pálení žáhy, bolest hlavy, závratě, křeče v nohou, otoky.

RŮST VLASŮ A NEHTŮ

Možná jste si všimla, že jsou vaše nehty silnější. Dokonce i vlasy rostou rychleji než obvykle.  Můžete poděkovat těhotenským hormonům – konečně jedno z pozitiv! Díky zvýšenému krevnímu oběhu dodávají vašim vlasům a nehtům více živin.

Během těhotenství si zamilujete vaši novou bohatou hřívu, ale nebuďte na ni příliš upoutána. Po porodu, až se vám ustálí hormony, se opět vrátíte tam kde jste skončila.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 5. měsíci. Miminko přijde na svět za 20 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Nyní se nacházíte v polovině cesty, ještě 20 týdnu do konce – gratulujeme! Těhotenské bříško se krásně formuje, ještě aby ne, vaše chuť k jídlu začíná být docela vydatná. Konečně můžete nosit to roztomilé těhotenské oblečení, které krásně zvýrazní vaše křivky. Ve 20. týdnu existuje spousta tvarů a rozměrů, které může mít vaše bříško. Vliv na to má počet těhotenství nebo genetické predispozice.  Není třeba se tím ale zabývat. Každé bříško je krásné a normální, nehledě na to, zda je malé nebo velké. 

Vývoj miminka

Váš malý šampión váží asi 280 g a měří 16 cm. I když se stále zvětšuje, má dost prostoru, aby mohlo růst. Může se otáčet na obě strany a provádět nejrůznější akrobatické prvky – vy to můžete prožívat s ním. 

Holčička nebo chlapeček?

Zajímá vás, zda nosíte malou Jasmínu nebo Barnabáše? Možná už máte šanci nahlédnout pod pokličku. Ačkoliv vnější genitálie u obou plodů, jak mužského, tak ženského pohlaví stále rostou, vy už můžete zjistit pohlaví vašeho miminka na velkém ultrazvukovém vyšetření v druhém trimestru. 

Toto vyšetření obvykle probíhá mezi 18. a 22. týdnem těhotenství. Získáte podrobný pohled na další hlavní orgány, včetně celkové velikosti miminka a ujistíte se, že se váš drobek vyvíjí normálně. 

Pokud nosíte dívku, děloha dítěte je do tohoto týdne plně vyvinuta a vaginální kanál začíná svůj vývoj – abyste mohla být v budoucnu babičkou. 

Vaše holčička má nyní primitivní vajíčka v maličkých vaječnících. Pokud nosíte chlapce, varlata začínají pomalu sestupovat i když jsou stále v bříšku a čekají, až doroste šourek.

Tip na tento týden:

PROTAHUJTE SE, ALE NEPŘETÁHNĚTE SE

Jedním z mnoha vedlejších účinků během těhotenství je napínání svalů a uvolňování vazů, což znamená, že jsou náchylnější na zranění. 

Je potřeba si to uvědomit hlavně při cvičení. Během jógových pozic se sice můžete dostat dál, než jste byla zvyklá, můžete si ale také rychleji přivodit úraz tím, že si přetáhnete sval. 

Pokud vás pohyb začíná bolet, zastavte. Není čas na to zjišťovat, zda stále umíte provaz. 

Pokud trávíte dlouhé hodiny sezením v práci, nebo i když jste celý den na nohou, je snadné, aby vám zatuhlo celé tělo. Udělejte si alespoň jednou za hodinu přestávku na pár minut – krátkou procházku chodbou nebo se dotkněte prstů u nohou, pokud vám to ještě bříško dovolí.