Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

38. týden těhotenství

Dýně zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako dýně.

Příznaky těhotenství v 38. týdnu:

Časté močení, vaginální výtok a krvácení, průjem, otoky nohou, svědění břicha, nespavost, výtok mleziva, bolesti pánve a zad, Braxton-Hicksovy kontrakce.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 9. měsíci. Miminko přijde na svět za 2 týdny. 

Co se děje s mým tělem?

Donošené dítě je počítáno od 38. týdne do 42. týdne, nespoléhejte se, že přijde přesně na termín. To se stává jen u velmi malého procenta, že by se miminko narodilo přesně v den termínu. Miminko je pro vaše tělo velkou zátěží - mohou vás hodně bolet záda, páteř i pánev, jak postupně sestupuje hlavička dítěte.

Mlezivo

Pokud vám ještě nezačala vytékat z prsou nažloutlá tekutina – mlezivo – může začít tento týden. 

Mlezivo je plné protilátek, které chrání novorozence v prvních dnech před infekcí, obsahuje mnoho bílkovin a méně tuku a cukru než mateřské mléko. Což je lepší pro trávení. 

Pokud vám mlezivo vytéká, zvažte nošení prsních vložek, abyste neměla fleky na oblečení. 

I tak je dobré si je pořídit a zvyknout si na ně, protože je budete rozhodně potřebovat, až budete plně kojit.

Pokud vám naopak žádné mlezivo nevytéká, prsa máte stejně velká a necítíte v nich žádný tlak – vše je naprosto v pořádku. Nemusíte zatím pociťovat žádnou změnu, i tak se mlezivo tvoří.  

Vývoj miminka

Miminka už je pořádný kus. Měří 48 - 51 cm a váží až 3200 g. Už jen dva týdny, maximálně 4 než ho budete držet v náručí.

Jak se miminko připravuje na porod? 

Všechny systémové orgány a jejich funkce jsou kompletní a téměř funkční. Miminko polyká plodovou vodu a ve střevech se hromadí spolu s dalšími buňkami, žlučí a odpadními produkty vzniká smolka – první stolice miminka. Plíce stále dozrávají a produkují povrchově aktivní látku, které brání, aby se vzduchové vaky v plicích navzájem slepily, jakmile začne miminko dýchat. 

Většina dalších změn je už pouze drobná: zvyšuje se množství tukové tkáně, kůže je růžová a elastická, už není tak průsvitná, lanugo a mázek pomalu mizí. 

Tip na tento týden:

PŘIPRAVTE SI ZÁSOBY JÍDLA

Plánujete, že až vás pustí z nemocnice po porodu, budete chovat miminko v jedné ruce a druhou míchat oběd? 

Nebo že miminko bude krásně spinkat a vy budete mít čas na to si hezky uvařit tak, abyste jako správná hospodyňka měla v poledne hotovo? Tak to si sněte dál! 

Udělejte si raději zásoby dopředu, kdyby náhodou vaše vysněná představa nevyšla. Jen pro případ – nikdy nevíte. 

Ale věřte, že vaření bude poslední věc, na co budete myslet v raném šestinedělí. Budete mít spoustu jiných úkolů a povinností.

Chcete-li se vyhnout snídaňovým cereáliím k obědu i večeři, plánujte dopředu. Vyprázdněte mrazák zbytečnostmi a navařte si jídla do zásoby. Jednoduše pak jen vytáhnete krabičku a místo vymýšlení, nákupu a vaření máte jídlo během chvilky.

Skvělými kandidáty na skladování v mrazáku jsou polévky. Obzvlášť pokud budete kojit, tak musíte dodržovat pitný režim, abyste měla dostatek mléka. Dále různé omáčky, plněné knedlíky, čínské nudle nebo kari s rýží. To už necháme na vás.