Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

40. týden těhotenství

Žakie zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako žakie.

Příznaky těhotenství v 40. týdnu:

Braxton-Hicks kontrakce, pohyby plodu, dilatace děložního čípku, průjem, bolesti břicha a pánve, křeče v nohou, nespavost.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 9. měsíci. Miminko přijde na svět každým dnem.

Co se děje s mým tělem?

Kdy bude vaše tělo vědět, že je ten správný čas, aby miminko přišlo na svět? To, že máte v tomto týdnu vyznačený den porodu a červený puntík v kalendáři, ještě nemusí znamenat, že se tak opravdu stane. Asi 30 % všech těhotenství trvá déle než 40 týdnů. Až bude miminko připravené, dá vám vědět.

Prasknutí plodové vody

Možná se obáváte trapného okamžiku, až půjdete nakoupit a v obchodě nebo v tramvaji vám praskne voda. Vaše představa je poněkud hororová – reality show bude nejspíš úplně jiná.

Za prvé, k předčasnému odtoku plodové vody dojde pouze u 4 – 14 % žen. A za druhé, pokud vám voda praskne, nejdříve ucítíte lehký únik. Pokud vám praskne voda dříve, než začnete mít kontrakce, můžete si být jistá, že porod začne do 24 hodin. Pokud vám neporadí lékař jinak, měla byste se po zjištění úniku vody dostavit do porodnice, obzvlášť pokud má voda jakoukoliv jinou barvu než čirou. 

Velikost pánve

Mnoho žen, má strach z toho, že se dítě neprotáhne tak malým otvorem. Břicho mají velké, ale samotné jsou malé, štíhlé postavy. Má tohle vůbec vliv? Ať už máte velikost jakoukoliv, záleží na tom, jak široká je vaše pánev. Ale ani úzká pánev nemusí být důvodem k císařskému řezu. Matka příroda přesně ví, co dělá a pokud jste sama menší postavy, i vaše miminko bude malé.

Navíc vagína se během porodu roztáhne a poté zázračně znovu stáhne, když k tomu přidáte poddajnou hlavičku miminka, můžete mít užší pánev a hladký přirozený porod. 

Vývoj miminka

Poslední týden těhotenství a začátek nové éry – mateřství. Porodní délka vašeho miminka se může pohybovat od 48 do 56 cm a váha může vylézt až na 4 100 g. Placenta stále pracuje – poskytuje miminku živiny a protilátky, které bude potřebovat ihned po porodu a dalších zhruba 6 měsíců. Pokud ale plánujete kojit, první mléko tzv. kolostrum (mlezivo) poskytne, mimo jiné, velké množství protilátek. Zkuste vydržet kojit alespoň pár měsíců nebo týdnů. Neexistuje lepší výživa pro miminko, než je mateřské mléko.

Tip na tento týden:

DOPLŇTE ŽELEZO

Abyste zvládla porod hladce, budete potřebovat hodně energie a síly. 

Nedostatek železa může způsobit únavu. 

Hledejte ho v červeném mase, fazolích, hrášku, ořeších, zelené zelenině, sušeném ovoci a potravinách, které jsou obohaceny o železo. 

Nezapomeňte železo doplňovat s vitamínem C a vápníkem, které podporují jeho vstřebatelnost.