Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

7. týden těhotenství

Borůvky zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako borůvka.

Příznaky těhotenství v 7. týdnu:

Citlivost a změna prsou, nadměrné slinění, časté močení, únava, chuť a averze k jídlu, pálení žáhy.

NATEKLÁ PRSA

Kromě již zmiňovaných příznaků těhotenství můžete pociťovat stále rostoucí prsa. 

Ačkoliv má embryo teprve velikost borůvky, o svých prsou to rozhodně říct nemůžete. Některé ženy mají již v 7. týdnu těhotenství větší poprsí o celou jednu velikost. To by byla dobrá zpráva, nebýt té bolesti. A zase za to mohou kamarádi hormony estrogen a progesteron. 

Tím, jak se tuk hromadí v prsou a zvyšuje se průtok krve, vaše bradavky mohou trčet víc než obvykle. Jsou velmi citlivé a bolí na dotek. Prsní dvorce již ztmavly a zvětšily se – a nadále budou růst a prohlubovat se. V případě, že vás zajímá, proč ke všem těm změnám dochází, odpovíte si sama, až k nim za 33 týdnů přiložíte své miminko na kojení. 

NADMĚRNÉ SLINĚNÍ

Máte pocit, že slintáte jako bernardýn? Jedním z dost podivných těhotenských příznaků, který mají některé budoucí maminky, je nadměrné slinění. Obvykle se objevuje hned v začátcích těhotenství a trvá do konce prvního trimestru. I když se vám to může zdát divné, tělo k tomu má svůj důvod. 

Vaše ústa, zuby a hrdlo se chrání před korozivními účinky žaludečních kyselin. A proto se objevuje hlavně u žen, které bojují s ranní nevolností. Hromadění slin ale může ještě zvýšit nevolnost. Jako by toho nebylo málo. Žvýkání mátových žvýkaček bez cukru nebo používání ústní vody může snížit tento otravný, ale naprosto neškodný příznak.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 2. měsíci. Miminko přijde na svět za 33 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Kromě vašeho partnera nejspíš ještě nikdo neví, že čekáte miminko. Ten maličký uvnitř vám to ale zcela určitě připomíná často. Vaše děloha je v 7. týdnu už skoro dvojnásobná a zvyšuje se také množství krve, která proudí vaším tělem. 

Vývoj miminka 

Váš maličký je veliký zhruba 6 mm a stále neváží ani jeden gram. Ruce a nožičky se začínají pomalu vyvíjet, i když to zatím lze přirovnat jen k malým pupenům, ze kterých trčí větvičky. Tento týden se dělí na segmenty paží, ramen a dlaní. Stejně tak u nohou vznikají kolena a chodidla. 

Roztomilá tvářička se začíná pomalu rýsovat včetně úst a jazyka. Ledviny jsou již na správném místě a začínají plnit svou funkci. Miminko začne samo nakládat s odpadními látkami a produkovat moč. Plenky ještě naštěstí nepotřebuje. Většina růstu je koncentrována koncentrována do mozku, kde vzniká až sto nových buněk každou minutu. 

Tip na tento týden:

BEZPEČNÉ CVIČENÍ

Chcete během těhotenství zůstat v kondici, ale nevíte, co je pro vás bezpečné? Běhala jste dříve i 100 km týdně a teď nevíte, zda můžete? Těhotenství rozhodně není důvod, proč se sportováním přestat, ba naopak. Najde se ale několik cviků a sportů, které je určitě lepší nepraktikovat. 

Naštěstí je těch méně bezpečných pouze pár, i tak je dobré jim věnovat pozornost. Vyvarujte se tedy sportům, u kterých by mohl hrozit pád, těžké otřesy a nárazy, nebo kde se můžete uhodit do bříška.

Ideální volbou sportu v těhotenství je plavání, těhotenská jóga, pilates, tanec, chůze nebo lehký běh

Řiďte se vlastní intuicí, vnímejte, co je pro vás příjemné a když jste unavená, odpočívejte. Naslouchejte svému tělu a potřebám miminka, není čas na to zdolávat rekordy. Sport berte jako odreagování.