Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

12. týden těhotenství

Limetka na stromě zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako limetka.

Příznaky těhotenství v 11. týdnu:

Nadýmání a plynatost, nadměrné slinění, zvýšený čich, závratě, bolest hlavy.

ZÁVRATĚ

I když většina těhotenských příznaků vymizí, některé nové se mohou objevit. Mezi ně patří závrať. Opět za to může hormon progesteron, který způsobí, že se vaše cévy uvolní a rozšíří, což zvýší průtok krve k vašemu dítěti (to pro miminko chceme), ale zpomalí návrat krve k vám. To pro vás znamená snížení krevního tlaku a nižšího průtoku v celém těle, včetně mozku. Tyto faktory mohou přispět k pocitu závratě, zvláště když rychle vstanete z postele.

Další příčinou závratí během těhotenství je nízká hladina cukru v krvi, ke které může dojít, pokud nejíte pravidelně. Takže se nepokoušejte někam odcházet s lačným žaludkem. Ideálně se stravujte 5 - 6 krát denně v malých porcích. A vždy mějte po kapse nějakou tyčinku, ořechy nebo ovoce.

Pokud se stane, že máte závrať nebo omdlíte, lehněte si nebo sedněte s hlavou skloněnou mezi koleny, zhluboka se nadechněte a uvolněte všechno těsné oblečení – povolte knoflík u kalhot, rozepněte košili nebo rozepněte podprsenku. Jakmile se budete cítit trochu lépe, dejte si něco k jídlu a pití.

V KOLIKÁTÉM JSEM MĚSÍCI? 

Tento týden jste ve 3. měsíci. Miminko přijde na svět za 28 týdnů.

CO SE DĚJE S MÝM TĚLEM?

Blížíte se pomalu ke konci prvního trimestru a s ním také pomalu odezní některé nepříjemné příznaky těhotenství. Vaše děloha je nyní veliká jako grep a začíná migrovat ze spodní části pánve do přední části břicha. To může ukončit jeden otravný příznak – neustálé nutkání chodit čůrat.

Ve 13. týdnu se přehoupnete do druhého trimestru a nyní mohou pomalu ustupovat další ne úplně příjemné příznaky. A to je nevolnost, citlivá prsa a bradavky, averze k jídlu nebo únava. 

VÝVOJ MIMINKA

Váha vašeho mrňouse se opět zdvojnásobila, váží už 14 g a může měřit až 6 cm. Tento týden je pro vaše miminko zlomový – nebojte, nic se lámat nebude. Zažívací systém a další důležité systémové orgány jsou plně vytvořeny. I když má maličký ještě spoustu práce před sebou. 

Nyní přichází fáze údržby, během níž se systémy vašeho plodu vyvíjí dalších 28 týdnů a orgány začínají plně pracovat. Fetální zažívací systém začíná protahovat svaly – kontrakce v trávicím traktu jsou zahájeny, tuto dovednost bude miminko potřebovat po narození, aby tlačilo potravu trávicím traktem. 

Hlava dosahuje až poloviny celé délky těla. Umí zatnout pěstičky, oči jsou zavřené a překryté blánou, ústa se občas otevírají. Miminko začíná být aktivnější, což souvisí s rozvojem svalové soustavy. Taktéž je již rozlišeno pohlaví plodu a ve 12. týdnu je na kvalitním ultrazvukovém přístroji detekovatelné. Běžně a spolehlivěji se však pohlaví plodu určuje až mezi 16. a 20. týdnem. 

Kostní dřeň je zaneprázdněna tvorbou bílých krvinek – zbraň, která bojuje s infekcí, jakmile miminko opustí vaše bezpečné útočiště. Ve spodní části mozku začala hypofýza produkovat hormony, díky kterým se za pár desítek let stanete babičkou. Pokud jste ještě neměla to potěšení slyšet srdeční tep vašeho uzlíku – zvuk, díky kterému se vaše srdce rozbuší a hormony štěstí vyšplhají až k nebi, tak v tomto týdnu se dočkáte.

TIP NA TENTO TÝDEN:

NEKONZUMUJTE ALKOHOL, PIJTE VODU

Výstražné štítky na lahvích od piva a vína mají svůj důvod. Pití alkoholických nápojů během těhotenství může mít vážné následky pro vaše dítě, včetně vrozených vad a komplikací. 

I umírněné pití může způsobit problémy, proto je lepší abstinovat až do porodu. Jediná lahev, kterou máte povolenou vypít je ta s vodou. Hydratace je velice důležitá. 

A v létě, nebo když se hodně potíte během sportu, byste měla na pitný režim myslet nejvíce. Za každou půlhodinu aktivity si dejte sklenku vody.