Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

31. týden těhotenství

Kokos zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako kokos.

Příznaky těhotenství v 31. týdnu:

Dušnost, časté močení, bolest zad, zapomnětlivost, nemotornost. nespavost, bolest hlavy.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 7. měsíci. Miminko přijde na svět za 9 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Začíná se vám opět zvedat žaludek? Nebo nemůžete dýchat? V 31. týdnu těhotenství děloha tlačí na všechny orgány včetně bránice a plic, proto se vám tak špatně dýchá. Těsně před koncem těhotenství, když bude vaše miminko klesat, se váš dech opět zlepší. 

Jste více unavená, protože nemůžete v noci spát, a to z mnoha důvodů. Ještě pouhých 9. týdnů a všechny tyto trable zmizí.

Tvoření mleziva

Kolostrum – mlezivo, se již může začít tvořit ve vašich mléčných žlázách. Toto prvotní mléko nažloutlé barvy, bude živit miminko několik prvních dnů po porodu, než ho vystřídá zralé mléko. Obsahuje spousta živin a protilátek. Je velmi bohaté na proteiny, vitamíny a minerální látky. V imunitě novorozence hraje mlezivo velmi důležitou roli, protože přenáší z matky již hotové protilátky, které jej chrání před patogenními mikroorganismy. 

Jak dítě reaguje na sex?

Orgasmus a celkově pohlavní styk, může mít na dělohu a miminko zajímavý účinek. Můžete si všimnout, jak reaguje, zda vás kope nebo je naopak v klidu. 

Vývoj miminka

Miminko se stává skoro úplným člověkem, měří 41 cm a váží 1,5 kg. Každý další týden přibere skoro čtvrt kila. 

Mozek pracuje přesčas a vyvíjí se rychleji než kdy předtím. Spojení mezi jednotlivými nervovými buňkami probíhá velmi rychlým tempem. 

Všech 5 smyslů je nyní v provozu. Oči mohou vnímat světlo s plně fungujícími duhovkami, které se rozšiřují a stahují. A uši, i když jsou malé, tak nejen že slyší, ale dokážou i rozlišit zvuky. Srdeční frekvence plodu se, dle studií, zrychluje nebo zpomaluje podle toho, jakou zrovna posloucháte hudbu. I když uvnitř dělohy miminko ještě nemůže dýchat, jeho nos už je připravený na to cítit vaši vůni. Zatím cítí pouze změnu chuti v plodové vodě podle toho, co zrovna sníte. 

Tip na tento týden:

DOPROVOD U PORODU

Nedokážete si představit, že by váš partner nebyl s vámi u tak radostné události? Nebo si přejete být sama pouze s porodní asistentkou? A co dula? Dopředu si promyslete, koho byste u příchodu miminka na svět chtěla nebo nechtěla mít.

Jako první, kdo se nabízí k doprovodu maminky, je otec miminka. Samozřejmě ne každý tatínek chce u porodu být, i když se může stát, že si to rozmyslí až úplně na poslední chvíli. Snažte se o tom s partnerem dopředu promluvit, proč byste ho u porodu chtěla mít a co to pro vás znamená. Neměla byste ho do toho ale nutit. Pokud si partner u porodu výslovně nepřeje být nebo to nechcete vy, můžete mít jako doprovod dulu, která vás psychicky a emocionálně podpoří. 

K porodu si můžete teoreticky vzít kohokoliv, s kým máte blízký vztah a víte, že vás jeho přítomnost uklidní a povzbudí. Takže vás může podpořit i vaše maminka nebo nejlepší kamarádka. Někomu stačí, aby na sále byla porodní asistentka nebo porodník.