Rozmazlete své miminko pravidelnými večerními rituály

5,0 5
3

Rozmazlete své miminko pravidelnými večerními rituályzdroj: shutterstock.com

Každý chce pro svého drobečka to nejlepší. Staráme se o něj, jak nejlépe dovedeme, řešíme jeho oblečení, nejen jeho vzhled, ale i materiál, aby nedráždil citlivou pokožku. Jíme co nejzdravěji, aby od nás dostal to nejlepší mléko, a strachujeme se, co by mu mohlo být, když nemůžeme rozpoznat, proč pláče.

V naší péči můžeme jít ještě dál a vytvořit si s ním rituály, které mohou ještě více posílit nejen mateřský, ale i otcovský vztah. Pro malé děti jsou rituály a celkově pravidelnost a opakující se činnosti velmi uklidňující. Jsou přece jen na tomto světě zatím krátce a všechno nové je sice velmi zajímá, ale zároveň i trochu děsí, protože zatím nevědí, co od toho můžou čekat. Činnosti, které už znají, je uklidňují. Toto chování jim vydrží i do pozdějšího věku, kdy budou například vyžadovat pořád dokola čtení té samé pohádkové knížky.

Přejít na sekci článku:

Aromaterapie

Příjemné vůně mohou vás i vaše děťátko provázet po celý den, nejen večer. Navíc, jakmile zjistíte, kterou vůni má nejraději, můžete ho s její pomocí snadněji uklidnit. Je však velmi důležité vůni vybírat mezi 100 % přírodními éterickými oleji. Jejich syntetické náhražky by mohly podráždit citlivou dětskou nosní sliznici. Také ne všechny vůně jsou vhodné pro malé děti. I když byste svému děťátku rádi dopřáli aromaterapeutickou masáž, či koupel, počkejte s tím až do jeho třetích narozenin. Dětská pokožka je opravdu velmi křehká a i naředěné éterické oleje by ji mohly podráždit. Po třetím roku dítěte také postupujte velmi opatrně a rozhodně se vyhněte všem fototoxickým olejům. Patří mezi ně zejména bergamotový, skořicový, zázvorový, většina citrusových a další. Tyto oleje nejsou pro malé děti příliš vhodné ani pro použití do aromalampy, jejich vůně je totiž pro dětské smysly příliš výrazná.

Aromaterapiezdroj: shutterstock.com

Pokud máte dítko již trochu odrostlé, začíná se situace ohledně aromalamp trochu komplikovat. Batole zkouší zdolat každou překážku a plápolající svíčka v aromalampě se může rychle stát středem jeho zájmu. Pro toto období raději nahraďte aromalampu neglazovanou keramickou destičkou. Její povrch má pórovitou strukturu a nakapaný éterický olej vsákne a pozvolna uvolňuje jeho vůni do okolí. Destičku můžete použít k provonění všech menších prostor, hodí se i místo osvěžovače na toaletu, nebo ji můžete zavěsit místo obligátního stromečku do auta.

Jaké éterické oleje jsou vhodné k provonění dětského pokojíčku?

Levandule – levandule navodí příjemnou večerní atmosféru a uspí i ty největší nespavce. Navíc odpuzuje moly, komáry a další obtížný hmyz, takže dopřeje vašemu děťátku opravdu nerušený spánek, afty apod.

Meduňka – zklidní vašeho malého křiklouna i vaše nervy a pomůže vám navíc zmírnit začínající bolest hlavy.

Heřmánek – jeho vůně má nejen výborný uklidňující účinek, ale pomáhá také uvolnit bolavé svaly, působí příznivě při zvýšené teplotě a zmírňuje zažívací potíže. Takže bolavé bříško už vaše miminko ze spaní budit nebude.

Červená mandarinka – je typicky dětská vůně. Zosobňuje totiž hravost, veselost a bezstarostnost. Navozuje uvolněnou a šťastnou atmosféru. Pomůže vašemu dítěti překlenout bolestínské období, kdy se kvůli všemu rozpláče a vám dodá energii, které rodiče malých děti nemají nazbyt. Můžete také vyzkoušet toaletní vodu pro miminka se sladkou vůní pomerančových květů od Acorelle a ovonět s ní dětské oblečení.

Tea tree nebo eukalypt – tyto dva olejíčky se hodí, pokud má vaše nejmenší ucpaný nosík. Pročistí a vydezinfikují vzduch a usnadní dýchání.