Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rozmazlete své miminko pravidelnými večerními rituály

Rozmazlete své miminko pravidelnými večerními rituály Svému nejmenšímu můžete dopřát kromě obvyklé péče navíc ještě rozmazlující rituály, které upevní pouto mezi vámi.
Jana Konečná
5,0 5
3

Rozmazlete své miminko pravidelnými večerními rituály zdroj: shutterstock.com

Každý chce pro svého drobečka to nejlepší. Staráme se o něj, jak nejlépe dovedeme, řešíme jeho oblečení, nejen jeho vzhled, ale i materiál, aby nedráždil citlivou pokožku. Jíme co nejzdravěji, aby od nás dostal to nejlepší mléko, a strachujeme se, co by mu mohlo být, když nemůžeme rozpoznat, proč pláče.

V naší péči můžeme jít ještě dál a vytvořit si s ním rituály, které mohou ještě více posílit nejen mateřský, ale i otcovský vztah. Pro malé děti jsou rituály a celkově pravidelnost a opakující se činnosti velmi uklidňující. Jsou přece jen na tomto světě zatím krátce a všechno nové je sice velmi zajímá, ale zároveň i trochu děsí, protože zatím nevědí, co od toho můžou čekat. Činnosti, které už znají, je uklidňují. Toto chování jim vydrží i do pozdějšího věku, kdy budou například vyžadovat pořád dokola čtení té samé pohádkové knížky.

Přejít na sekci článku:

Aromaterapie

Aromaterapie zdroj: shutterstock.com

Příjemné vůně mohou vás i vaše děťátko provázet po celý den, nejen večer. Navíc, jakmile zjistíte, kterou vůni má nejraději, můžete ho s její pomocí snadněji uklidnit. Je však velmi důležité vůni vybírat mezi 100 % přírodními éterickými oleji. Jejich syntetické náhražky by mohly podráždit citlivou dětskou nosní sliznici. Také ne všechny vůně jsou vhodné pro malé děti. I když byste svému děťátku rádi dopřáli aromaterapeutickou masáž, či koupel, počkejte s tím až do jeho třetích narozenin. Dětská pokožka je opravdu velmi křehká a i naředěné éterické oleje by ji mohly podráždit. Po třetím roku dítěte také postupujte velmi opatrně a rozhodně se vyhněte všem fototoxickým olejům. Patří mezi ně zejména bergamotový, skořicový, zázvorový, většina citrusových a další. Tyto oleje nejsou pro malé děti příliš vhodné ani pro použití do aromalampy, jejich vůně je totiž pro dětské smysly příliš výrazná.

Pokud máte dítko již trochu odrostlé, začíná se situace ohledně aromalamp trochu komplikovat. Batole zkouší zdolat každou překážku a plápolající svíčka v aromalampě se může rychle stát středem jeho zájmu. Pro toto období raději nahraďte aromalampu neglazovanou keramickou destičkou. Její povrch má pórovitou strukturu a nakapaný éterický olej vsákne a pozvolna uvolňuje jeho vůni do okolí. Destičku můžete použít k provonění všech menších prostor, hodí se i místo osvěžovače na toaletu, nebo ji můžete zavěsit místo obligátního stromečku do auta.

Jaké éterické oleje jsou vhodné k provonění dětského pokojíčku?

Levandule – levandule navodí příjemnou večerní atmosféru a uspí i ty největší nespavce. Navíc odpuzuje moly, komáry a další obtížný hmyz, takže dopřeje vašemu děťátku opravdu nerušený spánek, afty apod.

Meduňka – zklidní vašeho malého křiklouna i vaše nervy a pomůže vám navíc zmírnit začínající bolest hlavy.

Heřmánek – jeho vůně má nejen výborný uklidňující účinek, ale pomáhá také uvolnit bolavé svaly, působí příznivě při zvýšené teplotě a zmírňuje zažívací potíže. Takže bolavé bříško už vaše miminko ze spaní budit nebude.

Červená mandarinka – je typicky dětská vůně. Zosobňuje totiž hravost, veselost a bezstarostnost. Navozuje uvolněnou a šťastnou atmosféru. Pomůže vašemu dítěti překlenout bolestínské období, kdy se kvůli všemu rozpláče a vám dodá energii, které rodiče malých děti nemají nazbyt. Můžete také vyzkoušet toaletní vodu pro miminka se sladkou vůní pomerančových květů od Acorelle a ovonět s ní dětské oblečení.

Tea tree nebo eukalypt – tyto dva olejíčky se hodí, pokud má vaše nejmenší ucpaný nosík. Pročistí a vydezinfikují vzduch a usnadní dýchání.