Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

39. týden těhotenství

Vodní meloun zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako vodní meloun.

Příznaky těhotenství v 39. týdnu:

Braxton-Hicks kontrakce, pohyby plodu, pálení žáhy, krvácení a výtok, průjem, bolesti pánve a zad.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 9. měsíci. Miminko přijde na svět za 1 nebo 2 týdny. 

Co se děje s mým tělem?

Blíží se konec a nový začátek. Pravděpodobně se cítíte hodně nepohodlně, unaveně, těžce a vše vás bolí. Můžete cítit Braxton-Hicks kontrakce, které rostou na síle a frekvenci. Což je dobré, protože vaše tělo se připravuje na velkou událost. A ta může přijít každým dnem.

Známky porodu

Mezi ně patří prasknutí membrán a výtok plodové vody, nevolnost, průjem, ztráta hlenové zátky, vysoký nárůst energie, lehké krvácení – to se dostaví na základě rozšíření děložního hrdla. Žádný z těchto znaků ale nemusí znamenat, že rodíte právě teď. Otevírání děložní hrdla může začít i několik týdnů před koncem těhotenství. Stejně tak děložní kontrakce můžete cítit dříve, než přijdou pravé porodní kontrakce. 

Kdy je tedy ten správný čas?

Pokud máte kontrakce pravidelné po pěti minutách alespoň 2 hodiny, je ideální čas vzít tašku a jet do porodnice. Od těchto kontrakcí už nelze odpoutat pozornost a žádná poloha je nedokáže zastavit – nejedná se o poslíčky ale o začátek první doby porodní. 

Pokud vám praskne voda – dojde k ruptuře vaku blan a odtoku plodové vody. V tomto případě byste měla do porodnice odjet rovnou, i když na kontrakce si můžete ještě nějakou dobu počkat.

Příprava na císařský řez

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete rodit přirozeně, čeká vás císařský řez. Zeptejte se před porodem, jaké jsou vaše možnosti. Kdo s vámi může být u porodu, zda můžete být vzhůru, poslouchat hudbu nebo použít zrcadlo, obrazovku abyste viděla na své miminko. 

Vývoj miminka

Gratulujeme! V 39. týdnu již noste plně vyvinuté miminko, které měří 48 - 53 cm a váží až 3 600 g. Míry ani váha se už nebudou příliš měnit. Každým dnem může přijít miminko na svět. Mozek ale stále roste velmi rychle a bude v tom pokračovat ještě hodně dlouho – touto rychlostí zhruba do tří let. Ale zatím nebudeme předbíhat.

Kůže miminka je bíla

Doposud byla kůže růžová, ale nyní se změnila na bílou barvu. To proto, že cévy jsou pokryty tlustší tukovou vrstvou. 

Tip na tento týden:

RELAXUJTE

Snažte se opravdu maximálně odpočívat a spát klidně i během dne. Nikdy nevíte, kdy bude miminko chtít ven a musíte mít na porod hodně síly.

Můžou se u vás objevit deprese a obavy jak z porodu, tak mateřství. 

Jste nadšená a nervózní z toho, co přijde. Hodně choďte na procházky do přírody, stačí 30 minut, abyste si pročistila hlavu. 

Vše, co vás v následujících dnech čeká, bude nové, vzrušující, ale také náročné. Dopřejte si teplou vanu a nechte se ještě pár dní obskakovat.