Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

30. týden těhotenství

Brokolice zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako brokolice.

Příznaky těhotenství v 30. týdnu:

Otoky nohou, nadýmání, pohyby miminka, strie, únava, zácpa, časté močení, citlivá prsa.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 7. měsíci. Miminko přijde na svět za 10 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Většina těhotenských příznaků, kterých jste se po prvním trimestru zbavila, mohou být zpět.  

Vývoj miminka

Nyní měří okolo 41 cm a váží 1400 g a bude nabírat ještě rychleji. Mozek miminka se zvětšuje. Doposud byl povrch jeho mozku krásně hladký, ale nyní již získává charakteristické záhyby a vrásky. Tyto rýhy zvyšují množství mozkové tkáně.

Lanugo – měkké chmýříčko na těle miminka, opadává. Díky tomu, že mozek a tuk regulují tělesnou teplotu, není už potřeba. Když se ale miminko narodí, můžete na zádech a ramenou novorozence vidět několik zbylých chloupků.  Další velká změna, která nastává u miminka ve 30. týdnu je v kostní dřeni. Ta již převzala produkci červených krvinek – dříve se červené krvinky tvořily v krevních ostrůvcích ve žloutkovém váčku, pak v játrech, a nakonec v kostní dřeni. 

Tip na tento týden:

ZEPTEJTE SE NA EPIZIOTOMII

Chirurgický nástřih hráze – epiziotomie. V některých porodnicích stále patří k rutinní záležitosti, aby se dosáhlo zkrácení druhé doby porodní díky většímu otvoru pro miminko. 

V některých případech, pokud dochází k dušení miminka, při předčasném porodu nebo při porodu pánevním koncem je epiziotomie většinou nevyhnutelná. 

Pokud však probíhá přirozený porod bez komplikací, měl by také být „přirozený“, tedy bez nástřihu.

Dle výzkumů je patrné, že nastřižení hráze způsobuje vyšší krvácení, je mnohem bolestivější a náchylnější k infekci a zánětu. Navíc i při preventivním nastřihnutí nemusí dojít k prevenci raptury 3. stupně – zasahující anální svěrač nebo jím prochází. 

Dokonce se v odborné literatuře uvádí, že vzniká právě díky samovolnému pokračování již preventivně nastřihnuté hráze.

Nebojte se zeptat a říct svůj názor před porodem. Zadejte si do svého porodního plánu, že nechcete podstoupit rutinní nástřih hráze, najděte si porodní asistentku, která má nízké procento provádění nástřihů hráze a pokud vám bude nabízen, jednoduše ho odmítněte, pokud to nebude v krajním případě nutné. 

Jak zabránit nástřihu hráze? Cviky a masáží hráze. Pravidelně cvičte cviky na posílení vaginálního svalstva, abyste se během porodu uměla dostatečně uvolnit. S masáží hráze začněte nejpozději 6. týdnů před porodem.