Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

34. týden těhotenství

Ananas zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako ananas.

Příznaky těhotenství v 34. týdnu:

Nadýmání, zácpa, vaginální výtok, hemeroidy, bolest zad, křeče, strie, otok, dušnost, výtok mleziva, nespavost, rychlý růst vlasů.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 8. měsíci. Miminko přijde na svět za 6 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Nyní už byste měla být na mateřské dovolené, protože 34. týden je nejpozdější možný nástup. Vaše prsa se zvětšují, proto je pořádně promazávejte olejem nebo krémem proti striím. Nezapomínejte ani na bříško, stehna a boky. 

Vývoj miminka

Miminko začíná mít málo prostoru, měří 43 - 46 cm a váží okolo 2300 g. Stále ještě může být zadečkem dolů, ale pořád se může otočit, i když 3 - 4 % dětí zůstávají v této poloze. Pokud by se miminko narodilo v tomto týdnu, tak má velkou šanci na bezproblémovou adaptaci i když jsou děti až do 37. týdne brány jako nedonošené.

Plíce jsou plně funkční a schopné samostatné práce. Kostra je plně vyvinutá včetně kostí, které jsou ale stále měkké – musíte přijímat hodně vápníku, abyste podpořila jejich zpevnění. Trávicí systém je připravený na svou práci, která přijde s prvním přisáním a přiložením k vašemu prsu. Zatím se ve střevech hromadí smolka. 

Kůže se začíná více napínat díky většímu množství podkožního tuku. Ten je důležitý, aby miminko bylo schopno po porodu regulovat svou tělesnou teplotu. Nehty už pravděpodobně dosáhly úrovně konečků prstů – připravte si manikúru, po porodu ji budete potřebovat.

Pokud bude vaše miminko chlapeček, pak tento týden sestoupí varlata z břicha do šourku. Po porodu mohou být obecně genitálie, u chlapečka i holčičky, velké a oteklé, je to díky pohlavním hormonům

Tip na tento týden:

MASÁŽ HRÁZE

Nejpozději 6 až 8 týdnů před porodem byste měla začít s pravidelným masírováním oblasti perinea – mezi pochvou a konečníkem. 

Možná to nezní úplně lákavě a zábavně, ale preventivním masírováním hráze snížíte riziko jejího nastřižení a přispějete k rychlejšímu hojení této oblasti po porodu.

Díky pravidelné masáži zvýšíte její elasticitu, prokrvíte tkáň a uvolníte napětí. Vybírejte oleje, které jsou určeny přímo na masáž hráze nebo ty, které obsahují vitamín E. 

CHRAŇTE SVÉ OČI

Vaše oči mohou být suché nebo více citlivé, v létě určitě noste častěji sluneční brýle. Pokud se to nehodí tak používejte oční vodu nebo kapky.