Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

18. týden těhotenství

Brambory zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako brambory.

Příznaky těhotenství v 18. týdnu:

Pohyby plodu, bolest zad, křeče v nohou, nadýmání a plynatost, krvácení dásní, otoky, strie.

BOLÍ VÁS ZÁDA?

Stále rostoucí děloha posouvá těžiště vašeho těla. Dolní část zad se vsunuje dopředu zároveň se stále rostoucím břichem. 

Těhotenský hormon relaxin uvolňuje všechny vazy, včetně těch, které vám drží pánevní kosti k páteři a také uvolňuje klouby. 

To vám způsobuje bolest zad a bolesti pánve. Jak si ulevit od bolesti? Úlevu od bolesti si zajistíte při poloze v sedě s lehce zvednutýma nohama. 

Když stojíte, položte jednu nohu na nízkou stoličku, pokud je to možné, abyste ze spodní části zad vyvinula určitý tlak. 

Dlouhá, teplá koupel dokáže také zázraky. A pokud bolesti zad neustanou, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem. Žádnou bolest byste neměla brát na lehkou váhu, ať už si myslíte, že k těhotenství patří. Za radu od lékaře nedáte vůbec nic.

SNIŽOVÁNÍ PÁLENÍ ŽÁHY

Na extra chilli určitě zapomeňte – někdy pouze i lehce pikantní jídlo může zapálit celé vaše hrdlo. Pálení žáhy je velmi častým příznakem těhotenství. Pokud jste doteď tento pálivý, palčivý a opravdu nepříjemný pocit nepoznala – jen dobře pro vás. Lepší je se mu vyvarovat.

Pro začátek jezte pomalu a důkladně žvýkejte potravu. Nesnažte jíst oběd za pochodu a ve spěchu. Konzumujte menší porce, spíše jako občerstvení než jedno velké jídlo a pak dlouho dobu nic. Po jídle seďte několik hodin ve vzpřímené poloze nebo tak dlouho, dokud můžete, aniž byste se položila do postele. Spěte s lehce zvednutou hlavou, v tom vám pomůže více polštářů a eliminujete tím chrápání, ucpaný nos nebo bolest zad. 

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 5. měsíci. Miminko přijde na svět za 22 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

I když v tomto týdnu už by mělo vaše bříško být vidět, netrapte se, pokud není. I to je naprosto normální a u někoho jde poznat těhotenství až okolo 6. měsíce. Zatím buďte ráda, že vám padnou vaše oblíbené kalhoty. 

Vývoj miminka

S délkou 14 cm od hlavičky po zadeček a hmotností 150 až 190 g má miminko velikost přibližně brambory. V příštích týdnech bude už dostatečně velké na to, abyste cítila, jak se kroutí, kope a bouchá do dělohy. 

A dovedností týdne je: zívání a škytavka, kterou brzy také pocítíte! Ve skutečnosti byste mohla na svém ultrazvuku zahlédnout to rozkošné zívání a všechny další neuvěřitelné pohyby miminka. 

Nervový systém miminka

To, co na ultrazvuku určitě neuvidíte, je nervový systém miminka. V 18. týdnu rychle dospívá a je v provozuschopném stavu. Síť nervů, nyní pokrytá myelinovou pochvou – zajišťuje ochranu nervovým vláknům a tím usnadňuje přenos nervových vzruchů. Mozkové buňky se dále vyvíjí a vytváří smysly – dotyku, čichu, chuti, zraku a sluchu. Když už mluvíme o sluchu, vaše dítě si čím dál tím víc uvědomuje zvuky, které vycházejí z vašeho těla – což znamená, že můžete například škytavku poslouchat oba. 

Tip na tento týden:

RECEPT NA BOLEST

Trpíte-li dlouhodobým chronickým onemocněním, měla byste veškeré podávání léčivých přípravků konzultovat se svým lékařem. Pokud se jedná o akutní problém – bolest nebo horečka, můžete během těhotenství užívat paracetamol po nezbytně dlouhou dobu. Samozřejmě byste měla o svém stavu vždy dopředu informovat svého gynekologa, snažit se přijít na příčinu a řešit ji bez medikamentů.