Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

16. týden těhotenství

Avokádo zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako avokádo.

Příznaky těhotenství v 16. týdnu:

Ucpaný nos, křečové žíly, růst prsou, zácpa, vaginální výtok, bolest zad, krvácení dásní.

UCPANÝ NOS

Vaše děloha není jediná, kde se něco děje. Stejně tak i sliznice nosu, díky všem těm hormonům, které vám proudí v krvi a zvyšují průtok krve, se začíná překrvovat. Váš nos je pravděpodobně ucpaný a možná krvácí. Tato věc je vždy nepříjemná. 

Bohužel ucpání nosu se může s postupujícím těhotenstvím jen zhoršovat. Lékaři na tento problém nepředepisují žádné léky ani antihistaminové nosní spreje, které by vám mohly od nepříjemného pocitu pomoci. 

Můžete vyzkoušet éterické oleje nebo něco z bylinné medicíny – aloe vera nebo cibulovou šťávu. Vyzkoušejte také zvlhčovač vzduchu nebo inhalaci nad párou z hrnce.

KŘEČOVÉ ŽÍLY

Křečové žíly jsou během těhotenství poměrně časté, obvykle bezbolestné a neškodné. Mohou se objevit kdykoliv během těhotenství, ale většinou až když se začínáte zakulacovat. 

Objem krve, který proudí ve vašem těle, a je nezbytný pro podporu dvou rostoucích těl, vytváří tlak na krevní cévy – zejména na žíly nohou. Ty musí pracovat proti gravitaci, aby vytlačily veškerou krev do srdce. Když k tomu přidáte váhový přírůstek a tlak, který vaše rozrůstající se děloha vyvíjí na pánevní krevní cévy a účinky progesteronu, máte recept na křečové žíly.

Po porodu se spolu s vámi zmenší. Preventivně se snažte nestát v jedné poloze dlouho, a pokud sedíte tak zvedněte nohy.  Snažte se v noci spát na levé straně. Pokud se budete během těhotenství hodně hýbat, ani nepoznáte co to „křečáky“ jsou.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 4. měsíci. Miminko přijde na svět za 24 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Stále si užíváte relativní blaženost a klídek, který vám přinesl příchod druhého trimestru ve srovnání s prvním. Brzy toho také uvidíte daleko více na ultrazvuku a tím touhu spatřit vaše miminko ještě prohloubíte.

Přibýváte rychle na váze? V 16. týdnu roste vaše děloha přibližně stejně rychle jako vaše dítě – tedy zatraceně rychle. Takže se dostáváte do bodu, kdy už nebude tak jednoduché skrýt vaše těhotenství i kdybyste chtěla. Může být těžké sledovat, jak během těhotenství přibíráte, i když víte, že k tomu existuje skvělý důvod, ale zkuste přijmout své nové tělo a každé kilo navíc berte jako známku dobře probíhajícího těhotenství. 

Ačkoliv stále přibíráte na váze, i tak se může stát, že zatím nepociťujete výraznou změnu. To je naprosto normální a nemusíte se bát, že je váš maličký maličký až moc. Bříško se pořádně zakulatí, nebojte se. 

Vývoj miminka

Vaše miminko nyní váží neuvěřitelných 100 g a je dlouhé 11 cm. Páteř a drobné svaly na zádech získávají na síle, takže může ještě více narovnat krk a hlavu. Díky vyvíjejícímu se obličejovému svalstvu je vaše dítě schopné udělat několik výrazných zamračení a mžourání. Oči konečně také fungují, dělají malé pohyby ze strany na stranu a vnímají světlo, i když jsou víčka stále zavřená. Neuvěřitelné, že něco takového dokáže už v této rané fázi.

Tělíčko vašeho prcka začíná vypadat lidštěji, i když je velmi hubené, téměř bez tuku. Pokožka je prakticky průsvitná, takže kdybyste nahlédla dovnitř své dělohy, pod tenkou kůží byste viděla cévy vašeho dítěte. 

Miminko také začíná slyšet váš hlas, nebo něco podobného. Drobné kosti v uších plodu jsou na svém místě. Některé studie prokazují, že děti, které slyšely písničku, když ještě byly v maminčině bříšku, rozpoznaly tuto melodii po narození – vyberte si ukolébavku, kterou budete svému miminku zpívat. 

Tip na tento týden:

EXTRA KALORIE

Těhotná žena potřebuje o cca 200 – 250 kcal/den více než v době před otěhotněním. 

Celkově byste měla mít od druhého trimestru energetický příjem 1800 - 2500 kcal, to je 7600 až 10 500 kJ na den. Jen pro představu: 100 g tučného tvarohu obsahuje 110 kcal.

Za každou půlhodinu namáhavého cvičení můžete sníst dalších 100 až 200 kalorií. Ale tyto kalorie vybírejte moudře. 

Vyberte si potraviny bohaté na živiny. Ideální si dát například banán a kostičku hořké čokolády.

VSAĎTE NA ZELENOU

Nemáte ráda zelenou barvu, protože vám nejde k očím? 

Zelená na talíři se vám ale zaručeně bude líbit! 

Udělejte si tradici a každý den si dopřejte jednu porci zeleninového salátu, grilované zeleniny nebo některou zelenou zeleninu zakomponujte do jiného jídla. 

Takové špenátové lívance? Mňam!