Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

3. týden těhotenství

Vanilkové lusky zdroj: Shutterstock.com

Vaše miminko je velké jako semínko vanilkového lusku.

Příznaky těhotenství ve 3. týdnu

Bolest břicha, zvýšený čich, kovová pachuť, nevolnost, vynechání menstruace.

BOLEST BŘICHA

Můžete cítit tlak na dolní část břicha nebo dokonce mírné křeče, zvláště pokud jste těhotná poprvé. Může to být způsobeno implantací embrya, zvýšeným průtokem krve, zesílení děložní výstelky nebo dokonce růstem vaší dělohy.

CO TO SMRDÍ?

Zdají se vám všechny vůně najednou silnější než kdy předtím? I to může být známka toho, že jste těhotná. Zvýšený čich je skutečně vedlejší účinek těhotenství. 

Je to způsobeno hormony hCG a estrogenem, které zvyšují každou vůni, ať ty příjemné nebo ošklivé. A může to být jídlo u sousedů, odpadky na ulici nebo vůně vašeho partnera. Vašemu bystrému nosu momentálně nic neunikne. 

Pokud tedy milujete asijskou kuchyni, vůni koriandru, zázvoru a směsi koření garam masala – raději to s ničím nepřehánějte, nebo se po zbytek těhotenství nebudete moc ani podívat do vaší oblíbené kuchařky. Opravdu – vím, o čem mluvím! Bohužel to ještě může zhoršit vaše ranní nevolnosti. Můžete také zkusit častěji prát oblečení a přejít na neparfémované toaletní potřeby.

KOVOVÁ PACHUŤ

Těhotenství může postihnout téměř každou část vašeho těla, včetně chuťových pohárků. Mnoho nastávajících maminek uvádí jako jeden ze svých těhotenských příznaků kovovou nebo kyselou pachuť v ústech. Změna vnímání chuti, známá u lékařů jako dysgeuzie, je běžným příznakem těhotenství v prvním trimestru. 

V jedné studii bylo dokonce zjištěno, že až 93 % těhotných žen prožívá změny chuti, takže v tom nejste sama! A jaké to je? Někdo to porovnává s chutí mincí, nebo jako byste pila z kovového hrnku. Někdo spíše ke kyselým potravinám. Objevit se může i v momentě, kdy nic nekonzumujete. 

A co způsobuje, že máte v puse jako v železářství? Můžete hádat. Ano – těhotenské hormony. Estrogen hraje roli při kontrole a zmírňování chutí. Hladina tohoto hormonu se může v těhotenství značně měnit, a tím i vnímání vašich chuťových pohárků. Chuť a čich jsou úzce propojeny, takže změny čichu mají také vliv na kovovou chuť. Poté, co se ustálí těhotenské hormony během druhého trimestru, zvláštní pocity chuti vymizí.

Těhotenské hormony

Hned poté, co se vajíčko uvolní, zabere jeho prostor ve folikulu žluté tělísko. Žluté tělísko začíná produkovat progesteron a také trochu estrogenu, což je dostatečné množství obou hormonů k podpoře a vývoji embrya, dokud tento úkol nepřevezme placenta. Ta se začíná formovat po zabudování blastocystu do děložní výstelky.

Buňky rozvíjející se placenty vytváří lidský choriový gonadotropin hCG. Růst hCG během prvního trimestru zastavuje uvolňování vajíček a spouští produkci progesteronu a estrogenu – čímž podporuje růst placenty.  Tento hormon lze zachytit v moči nebo krvi a je průkazem těhotenství. 

Jak uvidíte později, všechny tyto hormony hrají velmi důležitou roli během těhotenství a způsobují celou řadu tělesných změn, včetně příznaků jako je nevolnost nebo únava. Ale i spousta dalších nepříznivých a nepříjemných pocitů – o těch se ale raději zmíníme, až nastanou.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 1. měsíci. Miminko přijde na svět za 37 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Možná se může navenek zdát, že se nic neděje – ale pouze na příštích pár týdnů. Co se dále děje uvnitř vašeho těla?

Vývoj miminka

Okamžik, na který jste netrpělivě čekala, právě nastal – otěhotněla jste! To znamená, že z osamělé buňky se zázračnou transformací brzy stane plod, který se vyvine až do malého děťátka.

Jakmile vítězná spermie projde vnější vrstvou vajíčka, okamžitě se vytvoří bariéra, aby nedocházelo k průniku dalších spermií. Zygota se během několika hodin rozdělí na dvě buňky, následně na čtyři, a tak pokračuje dále, dokud neobsahuje okolo 100 buněk. To je pro představu velikost špendlíkové hlavičky. A to vše jen několik dní od prvního setkání vajíčka se spermií. Některé budou tvořit embryo, jiné placentu ale prozatím to je jen mikroskopický shluk buněk. 

Blastocysta, tak se teď odborně nazývá váš budoucí potomek (ale určitě si vymyslíte roztomilejší název) putuje z vašich vejcovodů do dělohy. Tento proces trvá asi 6 dní. Jakmile dorazí během 4. týdne, implantuje se do stěny dělohy a zde bude růst dalších 9 měsíců. Gratulace! Vaše tělo je připraveno zahájit neuvěřitelnou cestu, která skončí ve vaší náruči.

Kluk nebo holka?

Ačkoliv to bude trvat měsíce, než to s jistotou zjistíte, pokud to tedy budete chtít před porodem vědět, toto rozhodnutí již bylo učiněno. Pohlaví a dědičné vlastnosti jsou rozděleny během oplodnění.

Jste připraveni na rychlokurz biologie? Oplodněné vajíčko obsahuje 46 chromozomů, 23 od vás a 23 od otce. 

Matka vždy poskytuje chromozom X, ale otec může poskytnout buď chromozom X nebo chromozom Y. 

Pokud spermie, která oplodní vajíčko, nese chromozom X, XX zygota bude dívka. Pokud nese Y, bude vaše XY zygota chlapec.

Tip na tento týden:

ŽELEZO, VITAMÍN C A VÁPNÍK

Vyšší příjem vitamínu C zvyšuje absorpci železa, které potřebujete ke zvýšení objemu krve. Vitamín C nenajdete pouze v ovoci, ale také v paprikách, rajčatech nebo chřestu. Železo lze nalézt v hovězím a drůbežím mase nebo sójových výrobcích. 

Vápník pomáhá vašemu vyvíjejícímu se děťátku budovat a udržovat silné a zdravé kostinavíc je nezbytný pro zdraví srdce, nervů a svalů. Těhotné ženy by měly konzumovat až 1,5 g vápníku za den. 

Mléčné výrobky a cereálie by měly mít své místo ve vašem denním jídelníčku. Velký obsah vápníku obsahují také sardinky, mořské řasy, mák, mandle, fíky, parmezán nebo chia semínka.