Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

32. týden těhotenství

Žlutý meloun zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako žlutý meloun.

Příznaky těhotenství v 32. týdnu:

Zácpa, křeče v nohou, pálení žáhy, hemeroidy, závratě, výtok mleziva, svědění břicha a kůže, strie, otoky nohou, časté močení, problémy s dýcháním, Braxton-Hicksovy kontrakce.

BRAXTON-HICKSOVY KONTRAKCE

První poslíčci – jak se přezdívá Braxton-Hicksovým kontrakcím – se mohou začít objevovat velmi často – vaše miminko se začíná připravovat na den D. Poprvé se mohou objevit už v polovině těhotenství, okolo 20. týdne, ale nemusíte je ani postřehnout. Obvykle jsou intenzivnější u žen, které již těhotné byly.

Pokud máte pocit, že se vaše děloha pravidelně stahuje a tvrdne, jedná se o první poslíčky. Tato předporodní zkouška je pouze rozcvičkou. Cítit můžete napínaní a ztvrdnutí břicha, které se šíří od horní části dělohy směrem dolů a trvá od 15 vteřin do půl minuty.

Jak je rozeznat od těch skutečných kontrakcí? Pokud změníte polohu tak poslíčci zmizí. Skutečné kontrakce budou postupně zesilovat a přicházet v pravidelných intervalech, které se budou snižovat. Věřte, že skutečné kontrakce jsou daleko bolestivější, takže je zaručeně poznáte.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 8. měsíci. Miminko přijde na svět za 8 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Děloha se nachází asi 12 cm nad pupíkem a dosahuje svého maxima. Prostoru pro miminka je stále méně a dost vám to dává najevo. Vaše váha vám může ukazovat i o 11 kilo více.

Mezi 30. a 34. týdnem navštívíte svého lékaře, a kromě základního vyšetření, včetně ultrazvuku, vám bude dělat i test protilátek, krevního obrazu, syfilis a AIDS. 

Vývoj miminka

Miminko může měřit od temene po nožičky až 43 cm a vážit 1,6 – 1,8 kg. 30. – 34. týden váš lékař provádí 3. vyšetření ultrazvukem a sleduje pohyby, růst a dýchání miminka. Kontroluje správnou polohu miminka, velikost a polohu placenty. 

Miminko se začíná připravovat na svůj a váš velký den. Rychle zdokonaluje všechny dovednosti, které se zatím naučilo – sání, dýchání, polykání.

Orgány, kromě plic, jsou plně vyvinuty. Stejně tak je kompletní kostra, i když jednotlivé kosti jsou stále hodně měkké a ohebné. Miminko už začíná vypadat jako novorozenec. Protože se mu pod kůží hromadí tuk, kůže není již tak průhledná a začíná být krásně růžová.

Změna polohy

Mezi 32. a 38. týdnem se miminko v rámci přípravy na porod také usadí ve vaší pánevní části hlavou dolů. Je to proto, že hlavička plodu lépe sedí na dně vaší dělohy a je snazší, když dítě vyjde během porodu jako první hlavičkou napřed.

Méně než 5 % dětí dává přednost poloze koncem pánevním po celou dobu – takže se nebojte, pokud se vaše miminko ještě nestočilo, stále existuje velká šance, že se otočí i v tak těsném prostředí. 

Tip na tento týden:

NESTRESUJTE SE KVŮLI STRIÍM

Snažte se zbytečně nestresovat kvůli tomu, že se vám na kůži ukázaly první strie. 

Po porodu se barva strií změní a postupně vyblednou. Není třeba se kvůli tomu trápit, rozhodně to nedělá dobře miminku ani vám. 

PRAVIDELNĚ SE MAŽTE

Pokud budete pokožku každý den hydratovat, zmírníte jak výskyt strií, tak šílené svědění bříška. 

Zapomínat nesmíte ani na pravidelnou masáž hráze, abyste snížila riziko natržení nebo nastřižení hráze.