Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

29. týden těhotenství

Květáky zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako květák.

Příznaky těhotenství v 29. týdnu:

Zapomnětlivost, migréna, hemeroidy, zácpa, rychlý růst nehtů, pálení žáhy.

ZMĚNA MOZKU VEDE K ZAPOMÍNÁNÍ

Během těhotenství dochází v mozku k řadě změn.  A věřte tomu nebo ne, objem mozkových buněk se ve třetím trimestru těhotenství snižuje – což by mohlo vysvětlit, proč si nepamatujete, kde máte brýle a kam jste dala klíče. 

Zapomnětlivost během těhotenství je zcela normální a běžná. Můžete se také cítit méně koncentrovaná. Nemusíte se bát, váš mozek se po několika měsících po porodu vzpruží.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 7. měsíci. Miminko přijde na svět za 11 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Sex ve třetím trimestru

Možná je pohlavní styk to poslední, na co teď právě myslíte. A je to naprosto normální! Chuť na milostné hrátky ve třetím trimestru upadá. 

Někdy je to dáváno do souvislosti se zvyšujícím se hormonem prolaktinem před nástupem laktace. 

Připadáte si těžká, velká, špatně se pohybujete, sama sobě se nelíbíte, nebo se jen bojíte? Z lékařského hlediska je možné mít pohlavní styk, pokud nemáte komplikované těhotenství, až do porodu. 

Navíc sperma obsahuje prostaglandin, který změkčuje a připravuje děložní hrdlo k zahájení porodu. Pokud budete miminko přenášet nebo se jen bude blížit naplánovaný termín vaše porodu – pohlavní styk je vítaný!   

Vývoj miminka

Děťátko se začíná pomalu blížit své porodní velikosti. Měří 39 až 41 cm a váží 1100 až 1400 g. I když do porodní váhy mu ještě chybí dvakrát nebo třikrát víc. 

Pod kůží se ukládá více tuku a jeho vrásčitá pokožka se vyhlazuje. Dříve mělo miminko „hnědý“ tuk – který sloužil k regulaci tělesné teploty. Ten se mění na „bílý“ tuk, který je zdrojem energie. 

Počítání kopání

Odteď budete pociťovat údery vašeho miminka velmi často. Jeho, sice malé ale pěkně ostré, lokty a kolena vás mohou docela pozlobit. Budou energičtější ale předvídatelné, protože miminko reaguje na různé podněty – pohyb, zvuk, světlo, jídlo. 

Ideální doba na to začít počítat jeho kopy a vnímat pohyby. Nejspíš to po vás bude vyžadovat i váš lékař. Vždy jednou nebo dvakrát za den si na hodinku lehněte a počítejte, kolikrát vás dítě koplo. Počítejte všechny pohyby, dokonce i kroucení. Napočítat byste měla vždy minimálně 10 kopnutí během dvou hodin. Tím se ujistíte, že je vše v pořádku. 

Tip na tento týden:

VÝBĚR PORODNICE

Pokud jste z Prahy, tak už máte nejspíš vybranou porodnici od prvního trimestru. V jiných městech, těch menších, se většinou do porodnice nemusí hlásit dopředu více jak pár týdnů. 

I tak byste si měla porodnici důsledně vybrat, aby vyhovovala vašim přáním a představám. Každá totiž nabízí trochu jiné služby, obzvlášť pokud chcete absolvovat například porod do vody.

Můžete se zeptat svých známých, jaké mají zkušenosti s porodnicí a zda by vám nějakou doporučili. Ideální je si vybrat nějakou v blízkosti bydliště nebo v místě, kde to dobře znáte. I tak je nejlepší si místo, kde prožijete nezapomenutelný zážitek, prohlédnout osobně.