Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

35. týden těhotenství

Tykev zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako tykev.

Příznaky těhotenství v 35. týdnu:

Časté močení, bolest hlavy, křečové žíly, hemeroidy, krvácení dásní, nemotornost, zapomnětlivost, kožní vyrážka, Braxton-Hicksovy kontrakce.

ČASTÉ MOČENÍ A INKONTINENCE

Další, co vám připomene, jak daleko jste v těhotenství kromě silných bolestí při kopání miminka, je časté močení. Tentokrát ne vinou hormonů, jak tomu bylo v prvním trimestru, ale díky poloze vašeho miminka. Nyní, když je vaše miminko hlavou dolů,  tak přímo tlačí na váš močový měchýř. A výsledek je neustálá potřeba chodit na záchod.

Kromě pocitu čůrání může dojít i k inkontinenci – lehký únik moči je ve třetím trimestru celkem běžný, většinou jde jen o pár kapek, kterých si ani nevšimnete.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 8. měsíci. Miminko přijde na svět za 5 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Pohyby miminka cítíte několikrát do hodiny, už to nejsou kopy ale spíše pohyby připomínající klouzání nebo rolování. V tomto týdnu by už miminko mělo být hlavičkou dolu, jeho prostor na otočení je menší a každým týdnem se zmenšuje. I tak je stále pravděpodobné, že se ještě stihne do porodu otočit – určitě se kvůli tomu nestresujte.

Únava se zvyšuje, včetně otoků a křečových žil. Některé aktivity už ani nemůžete provádět, to ale nevadí. Snažte se hodně odpočívat. Pokud nemůžete spát v noci, můžete mít divoké sny díky změnám, kterým prochází vaše tělo a mysl, spěte během dne! 

Pokud čekáte dvojčata, tak začíná být vaše děloha velmi malá pro plynulý pohyb miminek. Měla byste počítat s tím, že porodíte dříve, klidně i tento týden. Za úplné donošené období se považuje 37. týden těhotenství – tak se připravte, maminko!

Vývoj miminka

Miminko již měří 46 cm a s hmotností 2400 g pokračuje ve svém růstu. Pokud by se narodilo v tomto týdnu, tak přežije bez větších problémů.Začíná být krásně buclaté, díky nárůstu tukové vrstvy. Ve 20. týdnů činila tato vrstva pouze z 2 %, nyní už procento vzrostlo na 15 a po narození bude mít miminko 30 % tukové tkáně. 

To, co se ale hlavně vyvíjí tento týden je jeho inteligence – mozek. A bude v tom pokračovat po celou dobu po příchodu na svět. V posledním trimestru se váha mozku zvýší téměř desetkrát a do 12 ti let bude ještě třikrát větší než po narození. Lebka zatím zůstává měkká, aby se mohlo miminko snáze protlačit porodními cestami. 

Tip na tento týden:

SBALTE SI DO PORODNICE

Pomalu byste si měla připravit základní výbavičku, kterou budete potřebovat pro sebe a miminko v porodnici. 

Až na vás přijde samotný začátek porodu, budete nejspíš nejdříve zjišťovat, zda se opravdu jedná o porod, a ne o poslíčky, a na balení tašky nebude čas a ani pomyšlení. 

Nejspíš byste stejně polovinu věcí zapomněla. Připravte si raději všechno včas.

A co je nutné mít s sebou? Každá porodnice má svůj seznam věcí, které byste s sebou měla mít. Řiďte se hlavně tím.