Nebezpečné látky v dětské kosmetice

4,7 5
17

Nebezpečné látky v dětské kosmeticezdroj: unsplash.com

Všichni známe ty vysmáté děti se suchými zadečky z dětských reklam. Tulí se čerstvě vykoupané ke svým maminkám a propagují dokonale voňavé štěstí. Komerční producenti si nechávají velmi záležet na tom, aby zanechali co nejlepší dojem a matky jim naprosto důvěřovaly v tom, že zrovna jejich kosmetika se nejlépe postará o jejich miminko. Za reklamami se skrývá hodně ALE a PROČ, které by vám měly bliknout hlavou, než půjdete svému miminku nakoupit pěsticí produkty.

Je rozdíl mezi dětskými a „dospěláckými“ produkty?

Určitě jste poměrně nedávno zaznamenali aféry kolem jedné z amerických firem, jejichž výrobky se prodávají po celém světě, výjimkou tak není ani Česká republika. Tato firma prohrála několik poměrně významných soudních sporů s dospělými zákaznicemi, které po několik let používaly jejich dětský pudr. Tyto ženy díky tomu onemocněly rakovinou prsu a dělohy. Souvislost s nemocí a produktem byla lékařsky potvrzená. Firma musí ženám zaplatit miliardové odškodné. Jednalo se tak o potvrzení souvislosti vzniku rakoviny s mastkem, který obsahoval onen pudr. Rozdíl mezi konvenčními produkty pro děti a pro dospělé prakticky neexistuje. I když je dětská pokožka daleko jemnější a propustnější.

Co nejčastěji obsahuje konvenční dětská kosmetika?

V konvenčních šamponech, sprchových gelech, olejíčcích a dětských pudrech číhají na pokožku vašeho miminka nebezpečné chemikálie. Na které byste si měli dávat pozor? My jsme se na ně podívali za vás.

  • Mastek je prášek (minerál), který se přidává do dětského pudru jako vysoušecí činidlo. Jedná se o silně dráždivou složku, která je problematická pro dýchací systém, a jsou s ní spojovány rakovinotvorné účinky. Mastek se prakticky nedá vyrobit bez toho, aniž by byl kontaminovaný azbestem.
  • Chemické vůně se skrývají pod názvem parfum (tento název se v bio kosmetice objevuje také, ale významově popisuje éterické oleje nebo vonné výtažky z rostlin). Tyto vůně se přidávají do produktů nejen kvůli parfemaci, ale také kvůli zamaskování zápachu některých chemických látek. Jsou obvykle vyrobeny ze syntetických chemikálií pocházejících z uhlí a ropy. Účinky vůně jsou dlouhodobé, vydrží celé hodiny a mohou způsobit poškození dýchacích cest, centrálního nervového systému, kůže a očí. U dětí může vyvolávat astma. Chemická vůně je tvořená libovolnými kombinacemi mezi 3000 složkami, které fungují jako alergeny a hormonální disruptory. Nemusí ani být rozepsány na obalu výrobku, protože jsou chráněny obchodním tajemstvím.
  • Propylenglykol je prostředek, který je snadno absorbovatelný kůží a může být karcinogenní. PEGY jsou třída ethylenglykolových polymerů, která zvlhčuje, udržuje stabilitu produktu a zlepšuje pronikání jeho dalších složek do pokožky. Tento tekutý alkohol je silným rozpouštědlem a používá se v kapalině do ostřikovačů a na odmrazování letadel. Na složení produktů se vyskytuje pod zkratkou PEG a může být uvedeno i číslo, které čím je nižší, tím snadněji je sloučenina absorbována pokožkou. V kosmetických produktech se používá jako emulgační činidlo. Může vyvolat silné pálení genitálií. Používá se v dětských mastích, šamponech, kondicionérech, sprchových gelech. Může se jednat o silný alergen.
  • Pozor na "obyčejné" dětské oleje, které jsou velmi často z minerálního oleje, což je levný vedlejší produkt při zpracování ropy, obsahuje kyselinu sírovou, rozpouštědla a alkálie (silné zásady). To vše se následně absorbuje do pokožky a krevního oběhu dítěte. Minerální olej vytvoří na pokožce neprodyšný film, což inhibuje schopnost kůže uvolňovat toxiny. Používá se jako hydratační činidlo a pro zlepšení klouzavosti výrobku. Obsahují ho dětské krémy, oleje, pleťové vody. Pokud používá dětský olej matka, dostávají se z něj parafíny do mateřského mléka. V dětských bio výrobcích se minerální olej nahrazuje olivovým nebo kokosovým.
  • Do dětských výrobků se používají povrchově aktivní látky (emulgátory) kvůli zlepšení pěnivosti. Povrchově aktivní látky jsou sloučeniny, které snižují povrchové napětí mezi dvěma kapalinami nebo mezi kapalinou a pevnou látkou. Nejčastěji jde o Sodium laureth sulfát, který může způsobit podráždění kůže nebo vyvolat alergie. Je velmi často kontaminován 1,4-dioxanem, což je vedlejší produkt petrochemického procesu nazývaný ethoxylace, a používá se k výrobě jiných chemikálií.
  • Sodium lauryl sulfát se používá nejen do pěn do koupele, šamponů nebo sprchových gelů, ale také do zubních past. Může vyvolat alergie, zvýšit vypadávání vlasů a výskyt lupů, dráždí kůži. V biokosmetice se používají pěnidla z kukuřice nebo kokosového či olivového oleje. Triethanolamin (TEA) je silně alkalická látka, používaná jako povrchově aktivní činidlo a chemikálie pro úpravu pH výrobku. TEA je spojována s toxicitou orgánů nebo neplodností a může být dráždivá k pokožce. Bývá také často kontaminována karcinogenem 1,4-dioxanem.
  • Parabeny a konzervační látky jsou všude. V tělových mycích prostředcích a šamponech, tělových mlékách. Jsou to neurotoxiny, spojované s reprodukční toxicitou, narušením endokrinního systému a podrážděním kůže. Patří do nich např. syntetická kyselina benzoová a propylester, ethylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben. Používají se jako konzervační látky v potravinářském a kosmetickém průmyslu, ale jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Jako hormonální disruptory jsou velmi škodlivé pro děti, ty totiž nemají dostatečně vyvinutý endokrinní systém.
  • Phenoxyethanol je další konzervační látka, používaná do výrobků, které se tváří jako přírodní a je brána jako alternativa k parabenům. Není zcela neškodný, může mít vliv na nervový systém a v Japonsku je zakázaný. Je o něm známo, že je dráždivý k pokožce a pokud je podáván ve vysokých koncentracích, může vyvolat zvracení a průjem. V roce 2008 zveřejnila agentura FDA varování pro kojící matky, aby nepoužívaly krémy s phenoxyethanolem a chlórfenesinem, další konzervační látkou, která ničí centrální nervový systém. Chlórfenesin bývá součástí krémů na popraskané bradavky.
  • Formaldehyd a složky, které ho uvolňují, se používají v kosmetice jako konzervační látky. Jedná se o známý karcinogen, který je také spojován s astmatem, neurotoxicitou a vývojovou toxicitou. Do těchto látek patří quaternium-15, DMDM ​​hydantoin, imidazolidinylmočovina, diazolidinylmočovina, hydroxymethylglyciát sodný, 2-brom-2nitropropan-1,3 diol (bronopol) a další konzervační látky.
  • Syntetické barvy jsou směsi petrochemických výrobků a uhelného dehtu a jednou z hlavních složek produktů přispívajících k podráždění kůže. Barva sice zlepšuje atraktivitu produktu, ale určitě není to pravé ořechové pro naši pokožku. Přidávají se do krémů, olejů, tělové péče i šamponů. Mnoho umělých barev je spojováno s vážnými zdravotními problémy, hyperaktivitou a nervovou toxicitou.

Nahraďte komerci přírodou

Chcete-li dát svému dítěti to nejlepší a zároveň ho nechcete umývat pouze vodou a mazat kokosovým olejem, určitě si vyberte dobrou a kvalitní biokosmetiku. Nepřeberné množství bezpečných výrobků, určených pro tu nejjemnější dětskou pokožku, parfemovaných přírodními výtažky z ovoce či éterickými oleji je tou správnou volbou. Stačí se jen odpoutat od chemických parfemací a naučit se vnímat, že to, co je přirozené, nepotřebuje blyštivé a příliš barevné obaly ani obsahy. Hygenické produkty pro děti nemusí být ani zbytečně drahé, stačí si jen najít tu správnou značku.