Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nebezpečné látky v dětské kosmetice

Nebezpečné látky v dětské kosmetice Myslíte si, že máte doma tu nejlepší kosmetiku pro vaše miminko? A už jste se dívali na její složení? Možná budete až nemile překvapeni.
Pavlína Klaudová
4,7 5
17

Nebezpečné látky v dětské kosmetice zdroj: unsplash.com

Všichni známe ty vysmáté děti se suchými zadečky z dětských reklam. Tulí se čerstvě vykoupané ke svým maminkám a propagují dokonale voňavé štěstí. Komerční producenti si nechávají velmi záležet na tom, aby zanechali co nejlepší dojem a matky jim naprosto důvěřovaly v tom, že zrovna jejich kosmetika se nejlépe postará o jejich miminko. Za reklamami se skrývá hodně ALE a PROČ, které by vám měly bliknout hlavou, než půjdete svému miminku nakoupit pěsticí produkty.

Je rozdíl mezi dětskými a „dospěláckými“ produkty?

Určitě jste poměrně nedávno zaznamenali aféry kolem jedné z amerických firem, jejichž výrobky se prodávají po celém světě, výjimkou tak není ani Česká republika. Tato firma prohrála několik poměrně významných soudních sporů s dospělými zákaznicemi, které po několik let používaly jejich dětský pudr. Tyto ženy díky tomu onemocněly rakovinou prsu a dělohy. Souvislost s nemocí a produktem byla lékařsky potvrzená. Firma musí ženám zaplatit miliardové odškodné. Jednalo se tak o potvrzení souvislosti vzniku rakoviny s mastkem, který obsahoval onen pudr. Rozdíl mezi konvenčními produkty pro děti a pro dospělé prakticky neexistuje. I když je dětská pokožka daleko jemnější a propustnější.

Co nejčastěji obsahuje konvenční dětská kosmetika?

V konvenčních šamponech, sprchových gelech, olejíčcích a dětských pudrech číhají na pokožku vašeho miminka nebezpečné chemikálie. Na které byste si měli dávat pozor? My jsme se na ně podívali za vás.

  • Mastek je prášek (minerál), který se přidává do dětského pudru jako vysoušecí činidlo. Jedná se o silně dráždivou složku, která je problematická pro dýchací systém, a jsou s ní spojovány rakovinotvorné účinky. Mastek se prakticky nedá vyrobit bez toho, aniž by byl kontaminovaný azbestem.
  • Chemické vůně se skrývají pod názvem parfum (tento název se v bio kosmetice objevuje také, ale významově popisuje éterické oleje nebo vonné výtažky z rostlin). Tyto vůně se přidávají do produktů nejen kvůli parfemaci, ale také kvůli zamaskování zápachu některých chemických látek. Jsou obvykle vyrobeny ze syntetických chemikálií pocházejících z uhlí a ropy. Účinky vůně jsou dlouhodobé, vydrží celé hodiny a mohou způsobit poškození dýchacích cest, centrálního nervového systému, kůže a očí. U dětí může vyvolávat astma. Chemická vůně je tvořená libovolnými kombinacemi mezi 3000 složkami, které fungují jako alergeny a hormonální disruptory. Nemusí ani být rozepsány na obalu výrobku, protože jsou chráněny obchodním tajemstvím.
  • Propylenglykol je prostředek, který je snadno absorbovatelný kůží a může být karcinogenní. PEGY jsou třída ethylenglykolových polymerů, která zvlhčuje, udržuje stabilitu produktu a zlepšuje pronikání jeho dalších složek do pokožky. Tento tekutý alkohol je silným rozpouštědlem a používá se v kapalině do ostřikovačů a na odmrazování letadel. Na složení produktů se vyskytuje pod zkratkou PEG a může být uvedeno i číslo, které čím je nižší, tím snadněji je sloučenina absorbována pokožkou. V kosmetických produktech se používá jako emulgační činidlo. Může vyvolat silné pálení genitálií. Používá se v dětských mastích, šamponech, kondicionérech, sprchových gelech. Může se jednat o silný alergen.
  • Pozor na "obyčejné" dětské oleje, které jsou velmi často z minerálního oleje, což je levný vedlejší produkt při zpracování ropy, obsahuje kyselinu sírovou, rozpouštědla a alkálie (silné zásady). To vše se následně absorbuje do pokožky a krevního oběhu dítěte. Minerální olej vytvoří na pokožce neprodyšný film, což inhibuje schopnost kůže uvolňovat toxiny. Používá se jako hydratační činidlo a pro zlepšení klouzavosti výrobku. Obsahují ho dětské krémy, oleje, pleťové vody. Pokud používá dětský olej matka, dostávají se z něj parafíny do mateřského mléka. V dětských bio výrobcích se minerální olej nahrazuje olivovým nebo kokosovým.
  • Do dětských výrobků se používají povrchově aktivní látky (emulgátory) kvůli zlepšení pěnivosti. Povrchově aktivní látky jsou sloučeniny, které snižují povrchové napětí mezi dvěma kapalinami nebo mezi kapalinou a pevnou látkou. Nejčastěji jde o Sodium laureth sulfát, který může způsobit podráždění kůže nebo vyvolat alergie. Je velmi často kontaminován 1,4-dioxanem, což je vedlejší produkt petrochemického procesu nazývaný ethoxylace, a používá se k výrobě jiných chemikálií.
  • Sodium lauryl sulfát se používá nejen do pěn do koupele, šamponů nebo sprchových gelů, ale také do zubních past. Může vyvolat alergie, zvýšit vypadávání vlasů a výskyt lupů, dráždí kůži. V biokosmetice se používají pěnidla z kukuřice nebo kokosového či olivového oleje. Triethanolamin (TEA) je silně alkalická látka, používaná jako povrchově aktivní činidlo a chemikálie pro úpravu pH výrobku. TEA je spojována s toxicitou orgánů nebo neplodností a může být dráždivá k pokožce. Bývá také často kontaminována karcinogenem 1,4-dioxanem.
  • Parabeny a konzervační látky jsou všude. V tělových mycích prostředcích a šamponech, tělových mlékách. Jsou to neurotoxiny, spojované s reprodukční toxicitou, narušením endokrinního systému a podrážděním kůže. Patří do nich např. syntetická kyselina benzoová a propylester, ethylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben. Používají se jako konzervační látky v potravinářském a kosmetickém průmyslu, ale jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Jako hormonální disruptory jsou velmi škodlivé pro děti, ty totiž nemají dostatečně vyvinutý endokrinní systém.
  • Phenoxyethanol je další konzervační látka, používaná do výrobků, které se tváří jako přírodní a je brána jako alternativa k parabenům. Není zcela neškodný, může mít vliv na nervový systém a v Japonsku je zakázaný. Je o něm známo, že je dráždivý k pokožce a pokud je podáván ve vysokých koncentracích, může vyvolat zvracení a průjem. V roce 2008 zveřejnila agentura FDA varování pro kojící matky, aby nepoužívaly krémy s phenoxyethanolem a chlórfenesinem, další konzervační látkou, která ničí centrální nervový systém. Chlórfenesin bývá součástí krémů na popraskané bradavky.
  • Formaldehyd a složky, které ho uvolňují, se používají v kosmetice jako konzervační látky. Jedná se o známý karcinogen, který je také spojován s astmatem, neurotoxicitou a vývojovou toxicitou. Do těchto látek patří quaternium-15, DMDM ​​hydantoin, imidazolidinylmočovina, diazolidinylmočovina, hydroxymethylglyciát sodný, 2-brom-2nitropropan-1,3 diol (bronopol) a další konzervační látky.
  • Syntetické barvy jsou směsi petrochemických výrobků a uhelného dehtu a jednou z hlavních složek produktů přispívajících k podráždění kůže. Barva sice zlepšuje atraktivitu produktu, ale určitě není to pravé ořechové pro naši pokožku. Přidávají se do krémů, olejů, tělové péče i šamponů. Mnoho umělých barev je spojováno s vážnými zdravotními problémy, hyperaktivitou a nervovou toxicitou.

Nahraďte komerci přírodou

Chcete-li dát svému dítěti to nejlepší a zároveň ho nechcete umývat pouze vodou a mazat kokosovým olejem, určitě si vyberte dobrou a kvalitní biokosmetiku. Nepřeberné množství bezpečných výrobků, určených pro tu nejjemnější dětskou pokožku, parfemovaných přírodními výtažky z ovoce či éterickými oleji je tou správnou volbou. Stačí se jen odpoutat od chemických parfemací a naučit se vnímat, že to, co je přirozené, nepotřebuje blyštivé a příliš barevné obaly ani obsahy. Hygenické produkty pro děti nemusí být ani zbytečně drahé, stačí si jen najít tu správnou značku.

Související produkt
Calendula měsíčkový dětský krém na opruzeniny 100 ml
Martina Gebhardt / 615 Kč
Dětský krém na opruzeniny chrání jemnou pokožku zadečku před vznikem opruzenin a podráždění díky vysokému obsahu lanolinu. Kombinace pečujících rostlinných výtažků a olejů pokožku zklidňuje a léčí.
Detail produktu