Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

10. týden těhotenství

Sušené švestky zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako sušená švestka.

Příznaky těhotenství v 10. týdnu:

Viditelné žíly, únava, nevolnost a zvracení, zácpa, chuť a averze k jídlu, nadýmaní a plynatost, vaginální výtok, závratě.

VIDITELNÉ ŽÍLY

Další věc, čeho si můžete při prohlídce v zrcadle všimnout, jsou modré čáry, které se náhle objevily na vašich prsou a břiše. Viditelné žíly mohou být obzvláště zřejmé, pokud máte světlou pleť. Tato rozšířená síť žil zvyšuje prokrvení potřebné k výživě vašeho rostoucího plodu. S postupujícím těhotenstvím si můžete všimnout, že žíly na vašich rukou a nohou jsou také výraznější a větší. 

BOLEST HLAVY 

Mezi další nepříjemnosti patří i bolest hlavy, která se během těhotenství také může objevit, a to od prvního až do třetího trimestru. Samozřejmě je nejlepší se vyhnout práškům na bolest, ale neznamená to, že byste ji měla ignorovat – někdy to tedy ani nejde. 

Zvláště pokud trpíte na migrény, nebo bolest narušuje váš spánek a chuť k jídlu. Existuje spousta taktik, jak si ulevit od bolesti bez prášků. Dostatek odpočinku, čerstvý vzduch, méně umělého světla, méně kávy, více jídla a vody, cvičení jógy. Najdete nespočet rad a článků, jak s bolestí zatočit – ne vždy to zabere.

Pokud však bolesti přetrvávají déle než 4 hodiny nebo máte další příznaky, kontaktujte svého lékaře. Převážná většina těhotenských bolestí hlavy je „primární“ – to znamená, že nedochází k žádnému vážnému problému a není čeho se bát. Ve vzácných případech jsou takzvané „sekundární bolesti hlavy“ známkou toho, že se ve vašem těle děje něco, čemu je potřeba věnovat větší pozornost. Doktor vám poradí, které léky si můžete vzít a jak je správně užívat. Nikdy si neberte prášky bez konzultace se svým lékařem. 

V KOLIKÁTÉM JSEM MĚSÍCI? 

Tento týden jste ve 3. měsíci. Miminko přijde na svět za 30 týdnů.

 

CO SE DĚJE S MÝM TĚLEM?

TĚHOTENSKÉ BŘÍŠKO

Pořádně jste se ještě neprohlédla v zrcadle? Anebo na sebe koukáte každý den a stále nevidíte změnu?  Pokud vyhrává první možnost tak se svlékněte a jděte do toho. Od 10. týdne těhotenství se objeví mírného zaoblení v podbřišku – což je velmi znatelné, pokud jste hubené postavy. 

Ale pokud nic nevidíte, nebojte se, brzy se začnete zakulacovat. Pamatujte si, co se týká tvaru, velikosti a zaoblení bříška, vše je normální! U některých žen ani nemusí být vidět, že jsou těhotné do konce druhého trimestru, obzvlášť u těch, které čekají své první dítě. Vše záleží na výšce a hmotnosti. Pokud máte obavy, nebojte se promluvit si se svým lékařem, zda se vše děje tak, jak má.

VÝVOJ MIMINKA

Od tohoto týdne se embryo stává plodem, tedy hovoříme-li správně lékařsky. Vy můžete vašemu miminku říkat třeba fazolka, oříšek, semínko nebo drobeček. A jak je tento mrňousek velký? Měří něco mezi 3 a 4 centimetry a váží 4 gramy. Což je dvakrát víc než minulý týden! 

Miminko nyní získává lidskou podobu – jestli je ale podobné víc na maminku nebo na tatínka ještě nepoznáte. Tvoří se kosti a chrupavky, prohlubně na nohou se mění v kolena a kotníky. Malé paže se mohou díky loktům ohýbat – uvidíte sama na ultrazvuku, až vám bude miminko mávat.

TIP NA TENTO TÝDEN:

GENETICKÉ VYŠETŘENÍ – PRVOTRIMESTRÁLNÍ SCREENING

Pokud v rodině trpíte genetickým onemocněním, nebo je vám více než 35 let, promluvte si svým lékařem o možnostech genetického testování. Většina těchto genetických screeningů se provádí mezi 9. - 14. týdnem těhotenství, včetně testu NIPT (neinvazivní prenatální testování) nebo CVS (odběr choriových klků z placenty). 

NIPT je velmi přesný test, který pomáhá zjistit specifické vývojové chromozomální vady a je jedním z nejcitlivějších testů pro stanovení rizika Downova, Edwardsonova a Patauova syndromu. Pokud nespadáte ani do jedné kategorie, i tak na genetické vyšetření můžete a v poslední době se hodně doporučuje i u mladých žen. 

Tento prvotrimestrální genetický screening je naprosto bezpečný pro vás i miminko. Jedná se o krevní odběry a ultrazvukové vyšetření. Jeho cena se pohybuje od 600 do 1500 Kč a většina pojišťoven na něj přispívá. 

VYFOŤTE SI BŘÍŠKO

Otravují vás fotografie těhotenských fotek na sociálních sítích nebo jste se nemohla dočkat, až budete pózovat před zrcadlem? 

Pokud nepatříte mezi fanoušky fotek s vystrčeným pupíkem, zkuste se protentokrát hecnout. 

Udělejte si každý týden jednu fotografii nebo alespoň každý měsíc před zrcadlem. Vystavovat je nikde nemusíte. Jednou se budete ráda do této doby vracet alespoň pomocí fotografií. 

Není nic hezčího, než ukazovat svému děťátku, až vyroste, jak vypadala jeho maminka, když ještě rostlo uvnitř.

 

Proti bolesti hlavy: