Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Teorie

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Teorie Koho si představíte pod pojmem "biomatka"? Podíváme se na základní rozdělení vašich nejčastějších představ a uvidíme, jestli trochu nezměníte názor.
Lucie Kalčíková
4,1 5
16

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Teorie zdroj: unsplash.com

Biomatky… Tohle téma nebo ten samotný název vyvolává spoustu různých názorů. Jedna žena na to označení bude hrdá, ale další, a těch je myslím bohužel mnohem víc, se budou tvářit, jak když jim někdo plivnul do čaje nebo ze stojanu v krámě před nosem sebral poslední tričko v jejich velikosti. Proč? No protože se to hrozně vyhrotilo a pod pojem „biomatka“ se náhazely všelijaké typy žen s pro nás negativními vlastnostmi. Není to chyba?

 

Černá nebo bílá

V dnešní společnosti je většinou buď normální matka, nebo biomatka. Nic mezi tím. Nedávno jsem četla na Instagramu jedné těhotné slečny, že "teď hodlá nas… všechny šílený biomatky, protože v těhotenství normálně cvičí, nepoužívá přírodní kosmetiku a nebude se omezovat jen proto, že čeká dítě." Jo a opaluje se! Ale opravdu tím naštve biomatky? Nenaštve tím spíš ženy, které mají míru tolerance k druhým za 0 bodů a starají se o věci, po kterých jim ve finále nic není? Opalovat se samozřejmě můžete, ale všeho s mírou. Přímému slunci se doporučuje vyhnout hlavně kvůli riziku pigmentových skvrn, které v těhotenství vlivem hormonálních změn vznikají. Pokud už náhodou nějaké pigmentové skvrny máte, tak zkuste Zesvětlující růžový pleťový olej od Argitalu, který je vhodný i pro citlivou pleť, krásně ji projasní a sjednotí barevné nerovnosti.

 

Údajné biomatky - typ 1: Lesany

Další představy bývají takové, že správná biomatka je takzvaná „lesana“, která se skoro nekoupe, nepoužívá žádnou kosmetiku (ani tu přírodní), vůbec se o sebe nestará, nosí pořád stejnou sukni, kterou nepere, a nejvíc jí voní pot. Bydlí s manželem v chatrči a bojkotuje úplně všechny vychytávky moderní doby. Stále se na vás dívá s tím vyčítavým pohledem plným děsu, když prostě nemáte sílu používat jenom látkové pleny. Ale víte, že v dnešní době „látková plena“ už není jenom ten standardní bílý obdélník, co používaly naše maminky, a který na dítěti tak nějak (ne)držel? Samozřejmě se taky hodí, ale na přebalování zkuste trochu větší odvaz jako třeba krásné barevné Svrchní kalhotky od Petit Lulu, které máme v několika barvách jak pro chlapečky, tak pro holčičky. Jako alternativa se ale dají pořídit i jednorázové ekologické pleny v různých velikostech, jako například plenky od italské značky Nappynat.

 

Údajné biomatky – typ 2: Zapálené aktivistky

Celé těhotenství seď doma na zadku, protože cvičení není v pohodě a už vůbec nesmíš vylézt ven na vzduch, aby ses náhodou nespálila. Tahle kosmetika je jediná dobrá, protože to říkali v televizi. Pokud nebudeš dělat to, co se „má dělat“, ohrožuješ svoje dítě a jsi nezodpovědná matka! Hlavně nad ničím nepřemýšlej, tak to prostě je! Bože! Ty necháš lézt dítě po zemi? Víš kolik je tam bakterií? Všechno musíš pořádně vydesinfikovat! Pomooooooc. Mimochodem i čistou domácnost zvládnete bez zatěžování životního prostředí výběrem ekologické drogerie a tu „podlahu plnou bakterii“ jde umýt třeba Čističem na podlahy od Ecoveru. Tyhle ženy si myslí, že vědí všechno, že jak to mají ony, tak je to správně, a nekoukají nalevo napravo. Jejich rady zní spíš jako urážky než jako doporučení. I tak to s vámi ale mohou myslet dobře. Takže nejlépe jejich rady s čistou hlavou a díky vyslechnout, ale řídit se vlastním rozumem. A myslet už si můžete třeba o h…. ezkých věcech:).

 

Hello from the otherside

Tak tyhle matky bio věci moc nemusí a podle nich jsou biopotraviny podvod a zbytečnost, biokosmetika je jen marketingový trik a cokoliv bio v doplňcích stravy je tak maximálně nějaká plíseň, protože nejlíp fungují klasické léky od doktora. A jsou potřeba ve velké míře a často. No a co, že doma máme už počtvrté tenhle rok antibiotika? Jsou prostě potřeba a ten doktor přece ví, co dělá. Největší nepřítel domácnosti jsou bakterie. Když všechno vydesinfikuju co nejsilnější chemickou desinfekcí, všichni budeme zdraví. A když dítě úzkostným každodenním úklidem odstavím od alergenů, nebude na alergie trpět. Nemám čas se zabývat nějakou příčinou zevnitř, léky to vyřeší. Určitě? Jste si všemi těmi tvrzeními jisté? Samozřejmě se člověk občas bez léků neobejde, ale nejsou potřeba vždy. Například zdravá střeva hrají významnou roli ve správné funkci našeho imunitního systému, proto je velmi důležitá jejich očista. Pokud neholdujete doplňkům stravy ve formě tablet, nápoj z mladého ječmene je výborným přírodním zdrojem živin, vitaminů, minerálů a prospěšné vlákniny, která vám pomůže i v těhotenství, kdy vás může trápit zácpa a celkový nekomfort ve střevech.

 

Já budu ta hrdá

Tak si říkám, co je špatného na tom, že se žena aktivně zajímá o to, co její dítě jí, uvažuje třeba nad problematikou očkování nebo léků a o jiných kontroverzních věcech, že se zamýšlí nad složením kosmetiky, a tak jí potom dojde, že ta konvenční kosmetika moc dobrá není, a tak pro sebe i svoje dítě prostě bude používat jenom přírodní kosmetiku. Bude si třeba pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, vyrábět marmelády, nebo mastičky s měsíčkem. Dítě automaticky neposadí před televizi, aby od něj měla pokoj, ale raději s ním bude co nejvíce času trávit v přírodě…. Já myslím, že tohle je spíš obdivuhodné a inspirativní. Takže ano, pokud tohle pro někoho znamená být biomatkou, tak já se ráda budu snažit jí být. A pokud vám vadí pojem „biomatka“, tak si budu říkat „BIOOO matka v přípravě". Asi by šlo i „v utajení“, protože nejsem ani lesana, ani zapálená aktivistka, cvičím a opaluju se☺. Takže toleranci, respektu k sobě i ke druhým a zdravému rozumu zdar!

Související produkt
Mladý ječmen bio 200 g
Nástroje Zdraví / 532 Kč
Sušený mladý ječmen obsahuje vysoký podíl vitaminů a minerálů. a chlorofylu. Ječmen má pozitivní vliv na celkový stav organismu.
Detail produktu