Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinný olej z pískavice řeckého sena

Rostlinný olej z pískavice řeckého sena Olej z Pískavice řeckého sena toho umí opravdu mnoho. Vy jste ho ještě nezkoušeli?
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Rostlinný olej z pískavice řeckého sena zdroj: unsplash.com

Rostlinné oleje jsou skvělými pomocníky nejen na poli minimalistické kosmetické péče, ale také jako součást účinných prostředků pro výživu pleti a těla. Olej z pískavice řeckého sena není v našich končinách ještě moc známý, ale výsledky jeho používání vás přesvědčí o tom, že je to opravdová škoda. Je výborným bojovníkem proti projevům stárnutí a pomůže zpevnit vaši pokožku.

Seznamte se s pískavicí

Pískavice řecké seno, botanicky Trigonella foenum-graecum je jednoletá bylina z čeledi bobovitých, dorůstající do výšky maximálně 40 cm. Pochází původně z Asie a jihovýchodní Evropy. Kvete bílými květy od března do května. Její lusky připomínají kozlí rohy. Je silně aromatická. Její používání je známo již ve starém Egyptě, kde patřila k jedněm z nejcennějších naturopatických prostředků. Byla využívána hlavně jako ženská rostlina a při horečkách. Semena se používají jako koření, případně rostlinný olej pak ve farmacii a kosmetice.

Získání oleje je poměrně problematické, protože semena obsahují saponiny, které tvoří slizovitou konzistenci, a je prakticky nemožné použít lisování za studena. Proto se musí extrahovat pomocí rozpouštědel anebo se semena vymacerují v jiném oleji. Pískavice řecké seno je vynikajícím zdrojem vitaminů a stopových prvků, obsahuje vitaminy A, B a C, železo, vápník, hořčík, fosfor a síru. Je také bohatá na kyselinu nikotinovou (vitamin B3), bílkoviny, lipidy, alkaloidy a saponiny. Dále obsahuje pískavice řecké seno kyselinu alfa a gama linolovou, kyselinu stearovou, kyselinu palmitovou a palmitoolejovou, kyselinu behenovou, kyselinu arašídovou.

Pískavice řecké seno v léčitelství

Pískavice řecké seno si našla své neotřesitelné místo jako součást klášterního léčitelství. Byla míchána do směsí proti infekcím, prsním a jaterním neduhům. Předepisovala se také jako projímadlo, při vředových onemocněních, proti kašli, při anémii či popáleninách. Poměrně záhy se ujala jako podpůrný prostředek tvorby mateřského mléka, ale také pro snižování menstruačních bolestí, protože působí jako fytoestrogen. Lze ji použít pro podporu látkové výměny. Při vnitřním užívání může semeno pískavice pomoci eliminovat projevy ekzému. Pije se jako klasický výluh, denní dávka je 6 g. Drcená semena se používají pro výrobu obkladů.

Dále se pískavice používá při hypoglykémii, pro snížení cholesterolu v krvi, při projevech bulimie a anorexie pro zvýšení váhy, pro podporu růstu svalové hmoty u kulturistů. Vykazuje antioxidační aktivitu a napomáhá vylučovat z těla toxiny. Působí protiplísňově a protiparazitálně. Je efektivním prostředkem proti zácpě. Má se také za to, že macerát ze semen pískavice podporuje dobrý stav vlasů a zabraňuje jejich padání, obzvláště při hormonální nerovnováze. Nesmí se užívat během těhotenství, protože podporuje stimulaci děložních stahů, může ale nastartovat porod. Může způsobit nadýmání, zvýšené pocení a průjmové stavy. Pískavice může vyvolat alergickou reakci u lidí s nesnášenlivostí arašídů. Taktéž není vhodná pro lidi s poruchami krevní srážlivosti.

Pískavice v kosmetice

V kosmetice má rostlinný olej z pískavice řeckého sena využití hlavně ve vlasové a tělové kosmetice. Je výborný pro výživu stárnoucí a suché pleti, chrání ji a podporuje její odolnost proti mechanickému poškození. Pomáhá udržovat její přirozenou hydrataci, brání ztrátě vody. Olej z pískavice řeckého sena se hodí skvěle do směsí s dalšími rostlinnými oleji na masáže nebo při aromaterapii. Je příjemně žlutý a voní podobně jako pečený sezam. Je výborný jako prostředek pro posílení vlasů, zlepšuje jejich celkový stav, zabraňuje jejich vypadávání, stimuluje jejich růst, vyživuje vlasové vlákno, podporuje zdravý objem a zabraňuje lámání. Olej z pískavice řeckého sena se používá také do zpevňujících směsí na ochablou pokožku prsou, proti celulitidě a striím. Pomáhá zmírňovat viditelnost praskajících žilek. Nedoporučuje se používat v těhotenství. Upozorňujeme také na to, že olej z pískavice řeckého sena je poměrně dost aromatický a jeho vůně je poměrně ostrá.