Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

22. týden těhotenství

Červené a žluté papriky zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako paprika.

Těhotenské příznaky ve 22. týdnu:

Pálení žáhy, zácpa, závratě, křeče v nohou, strie.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 5. měsíci. Miminko přijde na svět za 18 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Začínají vám znova růst nohy? Ve 22. týdnu je vaše děloha asi centimetr nad pupkem a dál zvětšuje mílovými kroky. Ale vaše bříško není jediná věc, která roste. Dívala jste se na své nohy? Pokud to, že nedopnete vaše oblíbené kozačky, dáváte za vinu nateklým kotníkům, můžete být na omylu. 

Určitý podíl na zvětšení nohou má samozřejmě na starosti otok – edém, který je v těhotenství naprosto běžný. Existuje ale i další důvod proč se vám zvětšují nohy a později i zmenšují. 

Vzpomínáte si na hormon relaxin – těhotenský hormon, který uvolňuje vazy a klouby kolem pánve? Relaxin tedy uvolňuje i další vazy, například ty v chodidlech. A výsledek? Když se vám uvolní vazy v chodidlech, kosti mají také tendenci se lehce uvolnit a tím „zvětšit“. 

Důsledkem pak je zvětšení nohy o polovinu nebo i o celou jednu velikost. Noste raději volnější boty, které jsou vám pohodlné.

Úzkost během těhotenství

Teď, když už začínáte vypadat těhotná, budete si jiný stav i daleko více uvědomovat. 

Může se u vás objevit několik rozpolcených nebo úzkostných pocitů: Já a máma? To musí být chyba! Zvládnu to? Jsem na to připravená? 

V určitém okamžiku těhotenství téměř každá nastávající matka začíná pociťovat úzkost a strach – a otec miminka to může cítit stejně jako vy. 

Obvykle právě v době, kdy si začíná okolí všímat vašeho bříška, bývají tyto pocity velmi časté.

Nejen, že je to naprosto zdravé a normální mít obavy z toho, co vás čeká, přece jenom vám to naprosto změní život, také je dobré si přiznat, že se u vás tento pocit objeví. Promluvte si o svých pocitech s partnerem, přáteli nebo s někým, kdo už děti má. Jejich slova vás určitě uklidní, protože uslyšíte, že stejné obavy a pocity měli i oni. 

Na těhotenství a mateřství je krásné, že nikdy nevíte, co vás čeká. Vždy to pro vás bude nová zkušenost, a to i pokud doma již nějaké děti máte. Nikdy se nemůžete stoprocentně připravit na roli maminky, ale vězte, že až budete miminko držet v ruce, budete přesně vědět, co máte dělat. Instinkt bude stát na vaší straně. A to, co vaše miminko bude potřebovat víc, než cokoliv jiného je vaše láska. 

Vývoj miminka

Vaše miminko je v součtu délky hlavičky, trupu a nožiček dlouhé 27 cm. Váží 450 g a vypadá jako malá panenka. V tomto týdnu vaše zlatíčko rozvíjí svůj cit. Vyvíjí se um dotykové smysly a ve skutečnosti je jeho sevření docela silné, protože v děloze nic jiného, než pupeční šňůra není, chytá se právě jí. Alespoň se o to snaží. 

Zrak se také vylaďuje. Miminko může nyní vnímat světlo a tmu mnohem lépe než dříve, dokonce i se zavřenými očními víčky. Jejich vývoj už je dokončen, některé děti mohou mít i obočí. Ale dokud nebudete svítit na bříško baterkou, bude uvnitř vašeho útulného přístřešku stále tma.

Miminko už také slyší váš hlas, tlukot vašeho srdce, bublání žaludku a proudění krve, která cirkuluje vaším tělem. Může slyšet všechny druhy zvuku od štěkajícího psa až po hasičské auto. To zní až neuvěřitelně, co?

Tip na tento týden:

NAUČTE SE RELAXOVAT

Pokud jste nikdy nemeditovala nebo necvičila jógu, právě teď je ten správný čas naučit se některé uklidňující relaxační techniky. 

Nejen proto, že vám pomohou vyrovnat se s obavami z těhotenství, ale také proto, že se vám budou velmi hodit při roli nastávající maminky. A u porodu? Jako když najdete. 

Jóga – báječný antistresor. Již jsme ji zmiňovali jako ideální sport během těhotenství, tedy samozřejmě i mimo těhotenství. 

Techniku dýchání, převzatou právě z jógy, na uklidnění duše, kterou můžete využít i mimo podložku, například v práci, je dobré znát.

Sedněte si se zavřenýma očima, představte si své oblíbené místo, nebo místo na které byste se ráda podívala. Západ slunce nebo pohled na hory. Samozřejmě si můžete i lehnout. Poté začněte pomalu od prstů na nohou až k hlavě uvolňovat všechny svaly tak, že se budete soustředit postupně na každou část vašeho těla zvlášť. 

Dýchejte pomalu, zhluboka, pouze nosem. Dvacet minut by mělo stačit, ale každá minuta se počítá.