Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

13. týden těhotenství

Citrony v misce zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako citron.

Příznaky těhotenství ve 13. týdnu: 

Snížení únavy, chuť a averze k jídlu, pálení žáhy, zácpa, závratě, viditelné žíly.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 3. měsíci. Miminko přijde na svět za 27 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

V 13. týdnu vstupujete do druhého trimestru, dalo by se říct do nejhezčího období celého těhotenství. Vrátí se vám životní elán. Ustupuje pocit úzkosti a nevolnost mizí.

Ale pokud se stále necítíte nejlépe, patříte k té hrstce žen, u které přetrvávají tyto nepříjemné příznaky delší dobu. Někdy to může být po celé těhotenství. Ale většinou únava a nevolnost odezní do 4. nebo 5. měsíce.

Vývoj miminka

Miminko je velké jako citron, váží 28 g a měří 8 cm, a vypadá trochu jako mimozemšťan. To proto, že hlavička je dvakrát tak větší než tělíčko. Od příštího týdne začínají miminka růst různým tempem, a tak pokud máte těhotnou kamarádku, nesnažte se porovnávat jejich váhy a zbytečně se strachovat, že je váš prcek moc malinký nebo naopak. 

V rukách a nohách se začínají tvořit drobné kosti. Vzhledem k tomu, že je může ohýbat, i když dost trhaným způsobem, může se mu brzy podařit dostat palec do pusy. Což mu zůstane nejspíš až do batolecího věku a bude se tím uklidňovat.

Střeva čekají tento týden velké změny. Donedávna rostly v dutině uvnitř pupeční šňůry, nyní se přesouvají na svou trvalou adresu, do bříška vašeho miminka. A placenta také roste, během porodu bude vážit až půl kilogramu. 

Tento týden se také vyvíjejí hlasivky dítěte. Protože zvuk nemůže projít vaší dělohou, musíte si na první: „Máma“ počkat ještě několik měsíců. 

Čekáte dvojčata?

Vaše břicho už dávno praská ve švech vašich největších kalhot, a to jste teprve na konci prvního trimestru? Mohla byste čekat dvojčata? Možná – zvláště pokud v rodině již nějaká máte nebo jste starší 35 let. 

Dalším důvodem může být indukce ovulace a in vitro fertilizace, zejména při přenosu více embryí. Pokud již děti máte, pravděpodobnost na vícečetné těhotenství se také zvyšuje.

Ptáte se, proč starší 35 let? Vědci zjistili, že ženy nad 35 let produkují více FSH (hormonu produkující folikuly) než mladší ženy, což může způsobit uvolnění více než jednoho vajíčka během ovulace. 

U starších žen se také stává, že mají během svého cyklu dvě ovulace. Tím vzniknou neidentická dvojčata ze samostatných vajíček. 

I když jsou vícečetné porody v posledních letech stále častější, nebojte, pravděpodobnost přirozeného početí vícerčat je relativně malá. U dvojčat je pravděpodobnost 1:85, tedy 1,18 %. 

Sex v druhém trimestru

V tomto období nejspíše začnete pociťovat zvýšený zájem o sex, tím, že už nejste tak vyčerpaná, a ještě vás neobtěžuje těhotenské bříško. Prožitek může být intenzivnější díky vyšší citlivosti ostatních erotogenních oblastí – například máte citlivější prsa. 

Spousta žen často popisuje orgasmické stahy dělohy, což při normálním průběhu těhotenství nemusí ženu znepokojovat, ani budit obavy z předčasné děložní aktivity.

Můžete v tomto období prožít svůj první orgasmus v životě nebo pozorovat výrazné pozitivní kvalitativní změny v jeho prožitku. Sexuální fantazie v tomto období bývá pestřejší a některé ženy více masturbují. Pozor si dejte jen na vyšší riziko infekcí, zvláště těch mykotických.

Tip na tento týden:

BOJ S BAKTERIEMI

Jako byste už tak neměla dost těhotenských příznaků. Ještě jste také více náchylná na nachlazení, chřipku a další nemoci. 

Je to proto, že vaše tělo potlačuje imunitní systém během těhotenství, aby zabránilo odmítnutí plodu – ano, máte v sobě malého vetřelce.

Klíčem k udržení zdraví během těhotenství je boj proti patogenním bakteriím. Myjte si často a důkladně ruce a noste s sebou dezinfekční gely. Snažte si nesahat na obličej. 

Pokud máte pocit, že na vás něco leze, zeptejte se svého lékaře, který vám doporučí tu nejvhodnější léčbu s ohledem na váš stav.