Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

28. týden těhotenství

Čínské zelí zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako čínské zelí.

Příznaky těhotenství ve 28. týdnu:

Brnění v nohou, krvácení dásní, citlivá pokožka, ucpaný nos, závratě, nadýmání a plynatost.

BRNĚNÍ NOHOU

Možná vám miminko už lehce leze na nervy – a to doslova. Když se dostane do pozice hlavou dolů, hlavička a vaše děloha tlačí na sedací nerv ve spodní části páteře. 

Pokud k tomu dojde, můžete cítit ostrou bolest vystřelující z hýždí do nohou. Této bolesti se také říká ischias a může být někdy hodně intenzivní. Pomoci vám může zahřívací polštář nebo deka, teplá vana, protažení nebo jen odpočinek v posteli.

CITLIVÁ POKOŽKA

Některé části těla mohou reagovat citlivěji, protože jsou suché nebo naopak, protože se více potíte. Také vám může vzniknout vyrážka ze špatně zvoleného krému, mýdla nebo saponátu.

Nejcitlivějším místem je břicho, které se teď hodně napíná. Také boky a stehna jsou problémové partie. Díky těhotenským hormonům vám můžou vadit i další přísady, barviva nebo vůně, obsažené v některé kosmetice. 

Snažte se vybírat produkty, které jsou pouze přírodní nebo obsahují pouze deriváty přírodních látek. A ty, které jsou vhodné pro citlivou pokožku. 

Třeba Mýdlo Konopí od Almara Soap neobsahuje žádnou přidanou vůni a je tak ideální pro citlivou pokožku. 

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 7. měsíci. Miminko přijde na svět za 12 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Již za sebou máte dvě třetiny těhotenství – vítejte ve třetím trimestru! V druhé trimestru jste si možná trochu odpočinula. Teď vám začne zase náročnější období, a to hlavně díky velkému nárůstu váhy. Miminko začíná mít méně místa a jeho pohyby jsou pro vás hodně nepříjemné.

Vaše nohy natékají, jste unavená, bolest zad téměř nepřestává. V noci nemůžete spát buď kvůli kopání nebo ze strachu – ze strachu z porodu a mateřství. 

Vývoj miminka

Dítě se začíná pomalu usazovat do správné polohy pro porod, a to hlavou dolů. Zatím měří 38 cm a váží jeden kilogram! Stále trénuje škytání, sání, kašlání a hlavně dýchání. Aktivita mozku vykazuje různé spánkové cykly, včetně fáze rychlého pohybu očí – kdy dochází ke snění. V mozku vzniká miliarda nervových buněk a na mozkové kůře začínají vznikat záhyby, doteď byla hladká. U miminka dále pokračuje růst vlásků a obočí. Dokonce má i řasy!

Tip na tento týden:

VÝBAVIČKA PRO MIMINKO

Na nového člena rodiny byste se měla připravit s dostatečným předstihem. 

Kromě nákupů oblečků a dětské kosmetiky musíte připravit a vymyslet další věci, jako třeba kde bude miminko spát, kde ho budete koupat a kde přebalovat

Důležité je začít těmi nákladnějšími věcmi jako je kočárek, autosedačka, postýlka nebo přebalovací pult

Dále věci, bez který se určitě neobejdete v prvních několika týdnech. Základní oblečení, plenky a dětská kosmetika. 

Zbytek můžete vždy dokoupit později – pokud byste měla strach, že bude vaše miminko moc velké a netrefíte se do velikosti. I tak ale počítejte, že ze začátku miminko poroste hodně rychle.

JMÉNO PRO MIMINKO

Už máte vybrané jméno pro miminko? Možná byste nad ním mohla začít přemýšlet. A zkuste vybrat takové, aby se hodilo k vašemu příjmení, respektive abyste nespáchala dítě nějakou trapnou přezdívku.