Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Presumpce zdravého těhotenství

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Presumpce zdravého těhotenství Těhotenství sebou přináší spoustu vyšetření a z nich plynoucích obav, že je něco v nepořádku. Řiďte se intuicí a najděte rovnováhu.
Lucie Kalčíková
4,4 5
9

Z deníku BIOOO matky v přípravě: Presumpce zdravého těhotenství zdroj: unsplash.com

Dokud se neprokáže vina, člověk se považuje za nevinného… Nemůžete nikoho z ničeho obvinit (tedy můžete, ale neměli byste to dělat), dokud nemáte důkaz, že to skutečně udělal. Pokud si například budete myslet, že vám vaše drahá polovička tajně chodí na váš oblíbený Očistný šampon proti volným radikálům od Argitalu, musíte mu to nejdřív dokázat. Do té doby bude mít prostě nezvyklé krásné vlasy, podezřelý objem a pravděpodobně by se mu dala naměřit i nižší hladina elektrosmogu kolem hlavy. Prostě nejdřív fakta a až potom nějaké důsledky. Nedávno mě tahle myšlenka dovedla k úvaze, proč tomu tak nebývá i ve zdravotnictví?

Těhotenství jako nemoc

Těhotenství je asi nejnázornějším příkladem preventivního léčení a hledání problémů ve vašem zdraví. Ano, je to sice „jiný stav“. Nicméně při standardním průběhu a zdraví matky by se o něm určitě nedalo uvažovat jako o nějaké nemoci nebo záruce toho, že vám něco bude. Občas můžete slyšet v ordinaci lékaře výroky typu: „Jste těhotná, hmm… no tak to budete mít problémy s tlakem, problémy s otoky, berete nějaké vitaminy? Určitě budete mít málo železa, ale nebojte se, napíšu vám na to léky. Těhotné taky mívají záněty močového měchýře, to spraví antibiotika, a zácpy, to vám taky něco napíšu.“ No asi si potom moc dobře připadat nebudete… že by vám jen z tohohle jeho prohlášení začaly otékat nohy? Slyšel vůbec vaši poznámku, že pravidelně delší dobu užíváte Chlorellu bio od Nástrojů zdraví a Multivitamin pro těhotné a kojící ženy, Komplex od Terranova Health, takže máte přísun vitaminu a minerálů už zajištěný a zároveň tak děláte preventivní kroky proti zácpě, o které víte, že by vás v těhotenství mohla potkat?

Proč všichni tak nějak počítají s tím, že budete mít nějaký problém? Proč se ty pseudoproblémy preventivně léčí? Proč se dělá preventivní ultrazvuk nebo předepisuje preventivně medikace? Neměli by vám tu „nemoc“ nejdřív prokázat?

Důvěřuj, ale prověřuj

Důležitá je rovnováha… všude. Každá věc má své důsledky, takže je potřeba zvážit, jestli je to opravdu potřeba. Například pokud zbytečně dostanete lék na nízkou hladinu železa v krvi, nemusí vám sednout a dostanete třeba průjem. Nejen, že je to problém z hlediska ztráty tekutin v těle, ale můžete z toho dostat i zánět střev. Co se dává na zánět střev? No přece antibiotika! Co můžou antibiotika způsobit vám nebo vašemu dítěti? No „nic“ to asi nebude. Nehledě na to, že právě střeva jsou důležitá pro správné fungování imunitního systému. Vraťme se tedy na začátek. Opravdu potřebujete železo doplňovat? Zeptejte se, jaké máte hodnoty a zjistěte si, které ty hodnoty jsou v pořádku pro těhotnou ženu. Pokud budou opravdu nižší, zkuste nejdříve železo doplnit přirozenou cestou, například zvýšenou konzumací potravin, které ho obsahují (čočka, mák, játra, hřiby a jiné) nebo přírodními doplňky stravy a až pokud to nezabere, tak jít cestou léků.

Zásadní je komunikace

Dost často slyšíme od starších generací: „Tohle za nás nebylo, to jsme vůbec neřešili, vymýšlíte si akorát blbosti“. Z jejich pohledu asi ano, jenže dřív byla úplně jiná situace. Už jen to, že existuje internet a mediální masáž, která je, aspoň mám ten pocit, v poslední době opravdu silně zaměřená na lékárenské zboží. Jsme přehlcení informacemi, jak těmi pravdivými, tak těmi méně pravdivými. Kdo se v tom má vyznat? Tady vám nepomůže věštkyně Jolanda a ani to, že bezhlavě uděláte přesně to první, co vám kdo řekne, a svou odpovědnost tak přenesete jinam. Jediným řešením je, se o vaše zdraví a možnosti, které máte, aktivně zajímat. Hledat a komunikovat. Třeba se podívat na alternativní způsoby léčby zdravotních problémů v knížce Alternativní léčebné metody od A do Z od Claire Gillmanové. A hlavně komunikovat s vaším lékařem. Pokud bude rozumný, určitě vám vše rád vysvětlí a domluvíte se spolu na nějakém způsobu společné kooperace, abyste byla spokojená vy, vaše miminko a snad i on☺.

Na co máte nárok?

1. Na poskytnutí informací od vašeho lékaře.
2. Máte právo na možnost volby. Ať už co se týká léků nebo způsobu a četnosti vyšetření. Žádné z nich není povinné.
3. Můžete jít hned od začátku přírodní cestou a snažit se tak vyhnout zbytečné chemii.
4. Vy a vaše miminko máte jednoznačně nárok na klidné a krásné těhotenství bez zbytečných stresů. Dělejte vše tak, abyste byla co nejvíce v pohodě a spokojená. Řiďte se svojí intuicí.
5. Aby s vámi všude jednali s respektem. Nikdo vám nemůže vyčítat, že se zajímáte a chcete udělat to nejlepší pro sebe i svoje dítě. Nenechte se děsit a ani zastrašovat.

TIP redakce

Sníst rybu je pro vás zkouška vůle a vrchol demonstrace sebezapření? Zároveň ale nechcete, aby vám chyběly důležité omega 3 a 6 mastné kyseliny? Dejte si místo toho každý den lžičku Konopného oleje třeba od české firmy Delibutus. Ještě teď si živě pamatujete, jak za vámi maminka běhala se lžičkou smrdutého rybího tuku a slibovala vám hory doly, jen když to spolknete? Konopný olej místo něj poslouží i vašim dětem. Dá se použít i méně invazivní metoda a nakapat jim ho prostě do jídla. Navíc je konopný olej chuťově opravdu výborný, chutná po oříškách. Takže žádné trauma nehrozí☺.