Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vypořádejte se s předporodními strachy pomocí aromaterapie

Vypořádejte se s předporodními strachy pomocí aromaterapie Strachy z porodu mohou mít počátky už ve vaší minulosti, ale ani aktuální situace nemusí obavám zrovna pomáhat.
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Vypořádejte se s předporodními strachy pomocí aromaterapie zdroj: istockphoto.com

Každá žena se těší na svoje miminko, ale zároveň je s tímto radostným stavem spojeno to, že má určité obavy, jestli bude dobrá matka, jak zvládne porod, zda bude vše v pořádku. V těhotenství čas od času přicházejí různé druhy úvah, které ženu stresují nebo zneklidňují. Ale nezoufejte, lze s nimi úspěšně bojovat například pomocí éterických olejů.

Přejít na sekci článku:

Psychologické aspekty těhotenských strachů

Psychologické aspekty těhotenských strachů zdroj: unsplash.com

Vyrovnaná matka si umí své těhotenství prožít lépe a má tudíž spokojené dítě. Pokud se vynoří nepříjemné vzpomínky na minulost, lze s nimi velmi dobře pracovat pomocí aromaterapie. Éterické oleje působí energeticky a málokdo si to uvědomuje. Nezprostředkovávají nám jen příjemný čichový zážitek, ale umí pracovat daleko hlouběji a komplexněji, zvláště s psychickou stránkou člověka, a postupně odblokovat šrámy na duši.

Problém se sebepřijetím

Mnoho žen se potýká s tím, že sebe samu jako ženu nepřijalo, o to víc je pro ně těžké vyrovnat se se svojí mateřskou rolí. Důvody mohou být různé. Převážně pocházejí z rodinného prostředí nebo na nich zanechali stopy nevhodní partneři. Navíc se vynořují v době, kdy se budoucí matka musí vyrovnávat s hormonálními výkyvy, což na klidu moc nepřidá. Narušené sebevědomí ženy není to pravé pro to, aby prožila klidné a vyrovnané těhotenství a následně krásný porod.

Problém s přijetím dítěte

Dalším problémem je, jak přijmout neplánované dítě, pokud žena nebyla zcela otevřená jeho příchodu. Otázky, které řeší, jaká bude matka, jaký bude její partner otec, jestli s nimi bude jejich dítě šťastné a zda mu mohou dát po citové stránce vše, co potřebuje, se vynořují prakticky několikrát denně. Přijmout dítě do společného života je někdy velmi obtížné, obzvlášť pokud jsou budoucí rodiče pod velkým tlakem okolí. Proto je důležité zapracovat na tom, aby byli matka i otec pracovali, nejlépe společně, na psychické vyrovnanosti a společně se také vzdělávali ohledně rodičovství.

Strachy o zdraví dítěte

V dnešní době je těhotná žena velmi často vnímána jako nemocná a těhotenství není bráno jako fyziologický stav. Je všemožně kontrolována, posílána na různé testy, které ji stresují. Místo toho, aby byla v klidu, prožívá strach o zdraví svého dítěte, a jestli (pokud některý z testů vyjde špatně) bude donucena se jej vzdát. Pravdou je, že dle poznatků Světové zdravotnické organizace a praxe soukromých porodních asistentek, jsou tyto testy velmi nepřesné a navíc se zaobírají diagnostikou jen některých vrozených vad.

Strach z porodu

Žena se bojí bolesti, kterou třeba ještě nezažila a neví, jak s ní pracovat. Neumí si představit její intenzitu, má obavu z toho, že bude moc unavená a její porod bude dlouhý. Navíc je při vyšetřeních často upozorňována na to, že má příliš velké dítě a úzkou pánev, takže se bude trápit. Od všech těchto faktorů je před porodem třeba se oprostit a vyčistit si hlavu i tělo. Porod není primární záležitostí zdravotníků, ale jde o spolupráci dítěte a matky - jsou spolu fyziologicky tak sladění, že nehraje roli „úzká pánev“ ani pojem „velké dítě“, pokud se jim dá čas a prostor, tak tento proces při vzájemné důvěře spolu dokáží dobře zvládnout.