Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Odličte se. Zn. Dočista

Odličte se. Zn. Dočista Používáte stále konvenční odličovač? A víte, co dělá s vaší pletí?
Pavlína Klaudová
3,8 5
4

Odličte se. Zn. Dočista zdroj: unsplash.com

Odličování je něco, co někdy dost podceňujeme. Prostě přijdeme z párty a jsme rády, někdy i rádi, že se odvalíme do postele. Ten, kdo nenávidí odličování, to řeší že tak, že se prostě nemaluje. Přitom odličování a čištění pleti není až taková otrava, jak by se mohlo zdát. Pokud zvolíte správné přírodní prostředky.

Odličovače mohou být problém

Taky už jste narazily na odličovač, který vám byl nějak nepříjemný, a nevěděli jste, proč tomu tak je? Ať už jste ho dostaly nebo použily u kamarádky, protože se vám nechtělo brát vlastní. Nejčastějšími problémy odličovačů, které koupíte na každém rohu, jsou přeparfémovanost a látky, které by při troše snahy odstranily i lak na autě. A to si vážně neděláme legraci. V konvenčních odličovačích najdete leccos, co vám právem nevoní. Navíc jsou čím dál více dávané do souvislosti s předčasným stárnutím pleti, jejím narušením a nepříznivým působením na endokrinní systém, ale také se vznikem kožních problémů jako je rosacea nebo ekzémy.

Odličovač by nám měl být schopný poskytnout tak nějak víc než jenom to, že z nás odstraní make-up. Měl by umět také do určité míry vyčistit pleť, neměl by ji vysoušet a narušovat její přirozenou ochrannou bariéru. To od sebedražší lahvičky sebeznámější kosmetické společnosti, kterou si koupíte v první drogerii, prostě čekat nemůžete. I když vám v reklamě naslibují to, že obsahuje různé super přírodní patenty. Jsou totiž zničené první chemikálií pro odstranění voděodolnosti nebo jiné výhody dlouhotrvajícího make-upu.

Problémem klasických odličovačů, který si ani moc neuvědomujeme, je až extrémní vysoušení pleti nebo podpora nadbytečné produkce kožního mazu a zánětlivých ložisek. Je tomu tak hlavně kvůli častému používání minerálních olejů, které zabraňují přirozené detoxikaci pokožky a ucpávají póry. Častou složkou v odličovačích, která doplňuje minerální oleje, je Laurylsulfát sodný (SLS, Sodium Lauryl Sulfate). Často diskutovaná látka v souvislosti se šampony a sprchovými gely, která se nachází na prvních příčkách seznamů s názvem „Co nebrat“ u milovníků přírodní kosmetiky. Jde o jeden ze silnějších dráždičů kůže, očí i dýchacího systému.

Zvláštní a poměrně zajímavou kapitolou konvenčních odličovačů je látka s názvem Imidazolidinyl Urea. Je to poměrně častá ingredience v mnoha produktech péče o pleť a tělo. Je vyrobená synteticky převážně z živočišných zdrojů nebo čistě laboratorně. Používá se jako konzervant a jako změkčovač pleti. Jde o jeden z nejčastějších alergenů, které mohou vyvolat svědění kůže, otoky, zarudnutí, podráždění sliznic a problémy dýchacího systému.

Imidazolidinyl Urea je jedním z uvolňovačů nebezpečné, rakovinotvorné látky, která je známá pod názvem formaldehyd. Čistý formaldehyd byl v Evropské unii jako součást kosmetických přípravků zakázaný minulý rok v červenci. Uvolňovače formaldehydu Diazolidinyl Urea a Imidazolidinyl Urea jsou ale stále povoleny ve velmi nízkých koncentracích. Přidejte si ke všemu zmíněnému ještě syntetickou parfemaci, nějaké pěkné barvivo a pár dalších stabilizátorů, aby to pěkně drželo pohromadě a váš odličovač je na světě.

Odličovače - co nabízí příroda

Pokud nutně potřebujete nový odličovač a pořád jste váhaly, zda si koupit nějaký přírodní, je ten nejlepší možný čas. Přírodní odličovače totiž splňují i ty nejnáročnější požadavky pleti. Ať už jste teenagerka, žena středního věku nebo se musíte potýkat s vráskami, můžete se spolehnout na jejich dokonalou péči. Kdykoli a kdekoli. Jejich jemné a k pokožce přátelské složení poskytne nejen kvalitní odstranění make-upu bez stopy škodlivých chemikálií, ale také vyživí a dá vám „něco navíc“.

Přírodní očista pleti, odlíčení i tonizace je účinná, bezpečná a prospěšná, stačí si vybrat ty správné výrobky. Jste zmatení a nevíte, jak se vyznat v přehršli prostředků, určených pro tyto účely? Pokud sáhnete po některé z osvědčených a námi používaných značek, které známe opravdu na vlastní kůži, nemůžete udělat chybu. Máte-li rádi čistotu a poctivost, ale řešíte omezené finance, určitě si oblíbíte Weledu a Laveru. Jsou to značky, které mohou bez problému používat vegani a obě se honosí certifikátem Natrue, což znamená, že je u nich garance nejméně 75% složek přírodního původu.

Jste-li většími fanoušky velmi přísné certifikace a chcete i „něco navíc“, najdete svůj odličovač u Martiny Gebhardt. Její výrobky jsou založeny na základech spagyriky a ekologického zemědělství a honosí se certifikátem Demeter. Ten sice není veganský, ale jedná se o vůbec nejpřísnější certifikát, jaký můžete obdržet na poli přírodní kosmetiky. Její pleťová tonika si prostě zamilujete. Držitelem Demeteru je také italský Argital, specializující se na výrobu jílové kosmetiky. Nabízí širokou škálu kvalitní kosmetické péče pro všechny typy pokožky, ať už potřebujete odlíčit, zesvětlit pigmentové skvrny nebo tonizovat. Je to správná volba pro ty, kteří mají rádi jíly a nechtějí si hrát na domácího alchymistu.

A pokud jste spíše vyznavači umývání pleti pomocí mýdla než různých pěnových produktů, zkuste mýdla od Mádary. Na první pohled vás zaujme svým čistým designem a příjemným složením, ale i certifikátem ECO-CERT. Pleťová mýdla od Mádary obsahují jíly a mořské řasy, které dodají pleti zdravý, pěstěný vzhled a postarají se o dobré hojení poškozené pokožky. Efektivně ji vyživí a zlepší proces hojení. Pleťová mýdla od Mádary jsou jednoduché řešení pro všechny ty, kteří se nechtějí vzdát tradičních cest mytí obličeje a potřebují z něho nejen kvalitně odstranit nečistoty, ale také srovnat do latě produkci mazu.