zdroj: Shutterstock.com
Pleťové oleje jsou dokonale univerzálním pomocníkem v péči o pleť. Jsou totiž doslova napěchované přírodními pečujícími látkami, jako jsou vitamíny, minerály nebo antioxidanty. Dokážou o ni pečovat, udržovat vlhkost, vyživit, odlíčit. Jsou skvělé nejen na pleť, ale i na tělo a vlasy.
Používání pleťových olejů a olejových směsí je čím dál víc v kurzu. Nejenže se postarají o všechny typy pleti, dokonce si poradí s celou řadou neduhů. Díky obsahu cenných složek dodají pleti potřebnou energii, zanechají ji krásně hebkou, rozzářenou a podpoří její přirozené funkce.
Jedni je milují, druzí zatracují z přesvědčení, že oleje zanechají jejich pokožku mastnou nebo že ucpávají póry. Nenechte se mýlit. Pojďme se seznámit s pár fakty a zásadami, jak je správně používat. Skrývají v sobě totiž větší potenciál, než by se na první dojem mohlo zdát.
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT PLEŤOVÝ OLEJ
KLÍČEM K ÚSPĚCHU JE VÝBĚR SPRÁVNÉHO OLEJE PRO VÁŠ TYP PLETI
Budete-li respektovat svůj typ pleti a naslouchat jejím potřebám, nemůže se vám stát, že zvolený pleťový olej nadělá více škody, než užitku a stane se vám věrným sluhou v péči v péči o pleť.
Pleťové oleje dělíme na dva základní typy: komedogenní a nekomedogenní. Co to znamená? Ve zkratce - Komedogenní oleje jsou ty, které mohou často ucpávat póry a tím způsobovat komedony (pupínky), nekomedogenní jsou pak logicky ty, které to nezpůsobují.
V orientaci vám může pomoci stupnice komedogenity, která se hodnotí na škále od 0 (bezpečné a nekomedogenní) do 5 (silně komedogenní).
Takže trpíte-li na akné, měli byste si vybrat pleťový olej s hodnocením 0 až 2 a vyhýbat se těm s vyšším číslem než 3.
Každý olej je charakterizován specifickým složením mastných kyselin, jejichž poměr ovlivňuje komedogenitu daného oleje. Jde o různý poměr kyseliny olejové, linolové, palmitové, stearové a laurové. Existují nevysušující těžší pleťové oleje a vysušující lehčí pleťové oleje.
Těžší oleje jsou ideální pro sušší pleť, obsahují více kyseliny olejové. Naopak lehčí a sušší oleje vhodné pro mastnou pleť mají vyšší obsah kyseliny linolové.
Náš tip:
Především kokosový olej se stal fenoménem poslední doby. Jsou mu přisuzovány skoro až zázračné účinky, najdeme ho v řadě pleťových krémů, mnoho lidí si z něj dělá univerzálního pomocníka v péči o pokožku, odličování nebo v péči o vlasy.
Ovšem pozor, kokosový olej je vysoce komedogenní. Pokud máte aknetickou a problematickou pokožku, tak se mu v pleťové péči pro jistotu vyhněte. To samé platí i pro olej z pšeničných klíčků nebo lněný olej.
JAK POZNÁM MŮJ TYP PLETI?
Rádi byste dopřáli své pokožce péči na míru a vyhověli všem jejím potřebám, ale nevíte, jak poznat váš typ pleti, který jde ruku v ruce s kondicí (stavem) pleti? Vyzkoušejte rychlou diagnostiku, díky které během pár minut zjistíte, jakou pleť máte a jak o ni správně pečovat.
TYP PLETI
1)Normální pleť - není ani suchá ani mastná, obvykle netrpí na akné ani jiné nedokonalosti. Tato pleť je krásně hladká, měkká a zářivá, póry jsou staženy. A všem, kteří se takovou krásnou a bezproblémovou pletí mohou pyšnit, neskrytě závidíme.
2) Suchá pleť - suchá pleť je citelně napjatá, šupinatá, drsná na dotek a je náchylnější k tvorbě vrásek. Trpí nedostatkem mazu. Často bývá reakcí na vnitřní prostředí těla (špatná životospráva, dehydratace, hormonální změny).
3) Mastná pleť - mastnou pleť poznáte snadno. Viditelně se leskne po celé tváři, trpí na rozšířené a ucpané póry, má sklony k tvorbě bílých nebo černých teček. Obecně je náchylná k vadám a vzniku akné. Hůř na ní drží make-up.
4) Smíšená pleť - projevuje se zejména mastnou T-zónou (čelo, nos, brada), v ostatních částech obličeje je spíše suchá. Póry jsou viditelné a také může být náchylnější k vadám.
K tomu, abyste zjistili, jaký typ pleti máte, se zaměřte na následující body:
- Vypozorujte, je-li vaše pleť zdravě rozzářená
- Zda má pevné nebo rozšířené póry
- Zda je vaše pokožka uvolněná, nebo naopak pne a má tendence svědit či pálit
- Zda je na dotek spíše jemná, drsná nebo mastná
- Zda trpí na nedokonalosti, začervenání, pupínky, černé tečky...
Pokud si stále nejste jistí, velice jednoduše to můžete zjistit pomocí snadného triku s papírovým kapesníčkem. Na očištěnou, suchou pokožku na pár sekund přiložte kapesníček jako obličejovou masku a přitiskněte.
Zůstane-li kapesníček bez jakékoliv mastné stopy, pokožka je normálně suchá. V případě smíšené pleti se objeví mastné skvrny v oblasti T-zóny. Mastná pleť zanechá mastné stopy po celém kapesníčku.
Kromě typu pleti je dobré znát také kondici (stav) pleti, která se může týkat i několika typů pleti současně.
2. KONDICE (STAV) PLETI
A) Citlivá pleť - vyznačuje se nepříjemnou napjatostí, reaguje na vnější vlivy a stres, má tendence k zarudnutí, svědění či pálení.
B) Zralá pleť - týká se žen zejména po menopauze, tedy mezi 40 - 50 rokem, kdy rapidně klesá produkce kolagenu a elastinu, což má za následek ztrátu pružnosti a pevnosti pokožky. Začínají se tvořit hlubší vrásky a s přibývajícím věkem i pigmentové skvrny.
C) Aknózní pleť - na akné nemusí trpět vysloveně jen mastná pleť. Mnoho žen trápí tzv. hormonální akné, které se může objevit v každém věku a dokáže potrápit i majitelky normální pleti. Taková pleť vyžaduje speciální hojivou a regenerační péči bez zběsilého “mačkání pupínků”.
VÝBĚR OLEJŮ A OLEJOVÝCH SMĚSÍ PODLE PLETI
Jako u všeho i u pleťových olejů platí, že jeden produkt nemůže fungovat stejně u všech. Pleť každého z nás je jiná, s jinými vlastnostmi a trpí na jiné problémy. Pokud už ale znáte svůj typ pleti a v zásadě víte, po jakých produktech sáhnout, výrazně tím zúžíte výběr které z produktů vyzkoušet a poznat jejich efekt na vaši pleť.
NORMÁLNÍ PLEŤ
Normální (eudermická) pleť je optimálně vyvážená. Není ani příliš suchá ani příliš mastná. Projevuje se jemnými póry, dobrým prokrvením, na dotyk je sametově hladká bez nedokonalostí a má zdravě narůžovělou barvu. Bez sklonů k citlivosti.
Vhodné oleje pro normální pleť: meruňkový, arganový, jojobový, šípkový, pupalkový, levandulový, růžový, moringový, slunečnicový, kokosový
Moringový olej - díky vysokému obsahu kyseliny behenové má moringový olej vynikající změkčující a hydratační schopnosti.
Kokosový olej - má změkčující, hydratační a vyživující účinky. Olej je bohatý na nasycené mastné kyseliny, kyselina laurová je známá pro své antibakteriální vlastnosti.
Pleťové oleje pro normální pleť:
SUCHÁ PLEŤ
Rostlinné oleje poskytují suché pokožce potřebnou výživu a hydrataci ať už doplňují nebo nahrazují váš pleťový hydratační krém. Jsou bohaté zejména na vitamíny A, C, E a nenasycené mastné kyseliny, které stimulují tvorbu kolagenu. Pleť je tak aktivně regenerovaná, posílená a chráněná před nepříznivými vnějšími vlivy.
Mezi nejužitečnější oleje patří jojobový, který je naprosto univerzální pro péči o všechny typy pleti. Občas bývá označován jako středně komedogenní, většina lidí ho velmi dobře snáší.
Další oleje vhodné pro suchou pleť:
Sezamový olej - má vynikající regenerační a antioxidační vlastnosti, působí proti předčasnému stárnutí pokožky.
Avokádový olej - obsahuje proteiny a vitamíny řady A, B, C, D a E, které zajišťují zářivou pokožku a stimulují tvorbu kolagenu.
Pupalkový olej - vhodný především pro suchou, citlivou a poškozenou pokožku. Obsahuje velmi důležitou nenasycenou mastnou kyselinu gama-linolenovou.
Mandlový olej - má regenerační, restrukturalizační a hydratační vlastnosti. Uklidňuje suchou a jemnou pokožku.
Makadamiový olej - vyživuje a zjemňuje pokožku, díky obsahu vitamínů A, B a E podporuje její přirozenou regeneraci.
Meruňkový olej - má regenerační vlastnosti, působí jako vynikající zvlhčovač pokožky a bojuje proti jejímu stárnutí.
Pleťové oleje pro suchou pleť:
MASTNÁ/SMÍŠENÁ PLEŤ
Příčinou mastné pleti je často hormonální nerovnováha (puberta, těhotenství, menopauza), používání nevhodných kosmetických přípravků či nevhodná strava. Mastná pleť vylučuje nadbytek kožního mazu, který se usazuje v rozšířených pórech, což má za následek vznik černých teček nebo dokonce akné.
K ošetření mastné pleti a regulaci mazu tedy vybírejte nekomedogenní oleje stupně 0 - 1 s čistícími vlastnostmi, které podpoří například i květové hydroláty s antibakteriálním účinkem. Skvěle také fungují konopné oleje s obsahem CBD.
Vyznačují se vysoce regeneračními vlastnostmi a přináší pokožce ideální míru pH. Dokáží pokožku omladit a hojit drobná poranění.
Další oleje vhodné pro mastnou a smíšenou pleť:
Slunečnicový olej - má zvláčňující účinky, napomáhá hojení akné a ekzémů. Obsahuje vysoký podíl vitamínu E, který podporuje regeneraci pokožky.
Ricinový olej - obsahuje unikátní kyselinu ricinolejovou, která má silné antioxidační a regenerační účinky.
Hroznový olej - je bohatý na antioxidanty, zpomaluje stárnutí pokožky a urychluje její regeneraci.
Nimbový olej - udržuje pokožku čistou, eliminuje výskyt nedokonalostí a podporuje přirozenou regeneraci.
Rakytníkový olej - má intenzivní protizánětlivé a regenerační účinky a velmi příznivě působí při kožních potížích. Účinně napomáhá při hojení akné, ekzémů i lupénky.
Světlicový olej - je bohatý na obsah kyseliny linolové, která má silné schopnosti odstraňovat nečistoty a maz z pokožky. Navíc pokožku hezky změkčuje, zjemňuje a vyživuje.
Pleťové oleje pro mastnou a smíšenou pleť:
AKNÓZNÍ/PROBLEMATICKÁ PLEŤ
Když se řekne akné, automaticky si představíme pubertální omladinu s “poďobaným” obličejem. Na akné ovšem trpí i čím dál víc dospělých. Jde o tzv. “dospělé akné”, které může vznikat z několika důvodů. Často je spojené s již zmíněnou hormonální nerovnováhou, nesprávnou životosprávou, chorobami nebo špatnou kosmetickou péčí.
Na vině mohou být syntetické látky obsažené v konvenčních produktech (silikony, sulfáty, tenzidy…) nebo špatné kosmetické návyky a nedostatečné čištění pleti. V péči o aknózní pleť také dbejte na řádnou hygienu kosmetických pomůcek, abyste zánět neroznášeli po obličeji.
K ošetření tohoto typu pleti sáhněte po nekomedogenních olejích stupně 0 - 2. Takové oleje působí protizánětlivě, redukují začervenání, nepodporují vznik pupínků a černých teček.
Oleje vhodné pro aknózní a problematickou pleť: ricinový olej, hroznový olej, nimbový olej, šípkový olej, rakytníkový olej, olej z lískových oříšků, světlicový olej, slunečnicový olej, arganový olej, konopný olej
Švestkový olej - obsahuje vitamíny A a E, má protizánětlivé účinky, výrazně potlačuje podráždění pleti, je lehounký a rychle se vstřebává.
Ostropestřecový olej - je bohatý na vysoký obsah flavalolignanů, dokáže velice efektivně urychlovat regeneraci buněk a chránit je před oxidačním stresem a škodlivými látkami z vnějšího prostředí.
Opunciový olej - je bohatý na vysoký obsah vitamínu E a kyseliny linolové, aktivní minerály a aminokyseliny. Lehce se vstřebává, stimuluje růst nových buněk a zklidňuje záněty.
Olej z granátového jablka - vhodný na všechny typy pleti. Patří k suchým olejům a rychle se vstřebává. Je bohatý na antioxidanty a vitamíny A a E. Chrání pokožku před volnými radikály a zklidňuje podráždění.
Pleťové oleje pro aknózní a problematickou pleť:
CITLIVÁ PLEŤ
Citlivá pleť se vyznačuje nadměrnou reakcí na působení vnějších vlivů (snadno se spálí na slunci, reaguje na změny teplot, špatně snáší stres a většinu kosmetických produktů) což se projevuje jejím podrážděním, začervenání, napjatostí, někdy dokonce až popraskáním či pálením. Má velmi nízký práh tolerance, často vede až k rozvoji ekzému, psoriázy nebo rosacea.
Obecně platí, že byste se při péči o citlivou pleť měli vyhnout používání velkého množství produktů a chemickým dráždivým látkám v nich obsažených.
100% přírodní oleje umí skutečné zázraky. Jsou ceněny pro jejich antiseptické, hojivé a regenerační účinky. Dokáží pleť hluboce hydratovat, zklidňovat a léčit podráždění pokožky. Pro své zklidňující a regenerační účinky je velmi vhodný například levandulový olej nebo arganový olej, kterému se přezdívá “tekuté zlato. Je bohatý na vitamín E a nenasycené mastné kyseliny.
Mezi nejlepší pro citlivou pokožku se dále řadí tyto oleje: konopný, šípkový, mandlový, avokádový, jojobový, pupalkový, meruňkový, bambucké máslo.
Příznivý účinek na citlivou pleť má také růžová voda. Vyznačuje se zklidňujícími účinky, mírní svědění. Pleti dodá potřebnou hydrataci, výživu a jemně ji tonizuje.
Pleťové oleje pro citlivou pleť:
STÁRNOUCÍ/ZRALÁ PLEŤ
Otázka stárnoucí a zralé pleti se týká především žen po 40, kdy se vlivem hormonálního poklesu začínají projevovat změny na kůži, která se stává tenčí a vrásky a pigmentové skvrny jsou stále více viditelnější.
Cílem je tedy dodat pleti potřebnou hydrataci, stimulovat produkci kolagenu, rozjasnit ji a chránit před škodlivými vnějšími vlivy. Nečekejte, až bude pozdě a nepodceňujte prevenci. Již ve věku 30+ je dobré začít s vhodnými kosmetickými návyky, kterými zpomalíte projevy stárnutí kůže. Nevystavujte ji nadbytečně slunečnímu záření, vsaďte na antioxidanty a myslete na dostatečnou hydrataci (včetně pitného režimu).
Projevy stárnoucí pleti:
- Ztráta jasu a pružnosti
- Prohlubování vrásek a linií
- Hyperpigmentace
- Suchost a zarudnutí kůže
Přírodní rostlinné oleje pomáhají nahrazovat nedostatek přirozených lipidů ve zralé pokožce, eliminují tvorbu vrásek a zjemňují ji. Mezi užitečné oleje v boji proti stárnutí patří například:
Opunciový olej - bohatý na vitamíny E, K a omega 3 a 6 mastné kyseliny. Stimuluje syntézu kolagenu a je ideální pro redukci pigmentových skvrn.
Avokádový olej - bohatý na vitamíny, intenzivně vyživuje, revitalizuje a obnovuje zář, zanechává pokožku přirozeně vláčnou.
Brutnákový olej- obnovuje pružnost a tón pleti, zároveň podporuje regeneraci buněk.
Arganový olej - bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamín E. Má významné restrukturalizační, vyživující a regenerační vlastnosti.
Šípkový olej - bohatý na přírodní retinol, vitamín C a mastné kyseliny, je ceněn pro své regenerační vlastnosti. Podporuje obnovu buněk a stimuluje produkci kolagenu.
Pleťové oleje pro zralou pleť:
A jestli si přeci jen nevíte rady, jaký pleťový olej zvolit, případně s pleťovými oleji začínáte a chcete si vyzkoušet, zda vám vůbec budou vyhovovat - pak sáhněte po některém z olejů vhodném na všechny typy pleti. Případně sáhněte po produktech s již vylazenou recepturou olejových směsí, speciálně namíchaných tak, aby prospívaly všem typům pleti bez rozdílu.
Vhodné oleje pro všechny typy pleti: šípkový olej, jojobový olej, mandlový olej, růžový olej, švestkový
Olej z kamélie - bohatý na antioxidanty, polyfenoly, beta-karotem, squalen, vitamíny A, B, C a D, rostlinné bílkoviny a minerály. Uzdravuje suchou pokožku, které navrací pružnost, bojuje proti akné a napomáhá při exzémech. Uvítají ho také suché ruce či rty.
Mokřadový olej - snadno se vstřebává a nemastí. Podporuje hydrataci všech typů pleti, regeneruje a chrání pokožku před předčasnými známkami stárnutí.
Oleje pro všechny typy pleti:
DALŠÍM PŘEDPOKLADEM ÚSPĚCHU JE SPRÁVNÁ APLIKACE
Pro začátek bychom si měli říct, že pleťové oleje jako takové sami o sobě nemají schopnost pokožku hydratovat, protože neobsahují vodu.
Proto je dobré olej vždy nanášet na navlhčený obličej - čistou vodou, pleťovou vodou, případně po aplikaci pleťového krému či séra. Oleje jsou lipofilní, tudíž pronikají hlouběji skrz tukovou vrstvu pokožky, kde následně uzamykají vlhkost. Pamatujte na pravidlo, že olej hydratačním produktem projde, ale ne naopak.
Ideální je olej používat jako večerní i ranní péči. Ráno vždy chvíli počkejte, než se olej vstřebá a až poté nanášejte make-up.
Kapky oleje rovnoměrně aplikujte kapátkem (pozor, nikdy byste se jím neměli dotýkat pokožky, abyste do oleje nezanesli bakterie) na čelo, tváře a bradu a poté jemně roztírejte, vklepejte či vmasírujte bříšky prstů od středu obličeje do stran tak, aby se dobře vstřebal. Stačí opravdu pár kapek. Nezapomínejte ani na krk a dekolt.
OLEJE PRO ODLÍČENÍ I VYČIŠTĚNÍ PLETI
Nejenže se pleťové oleje báječně postarají o pokožku, ale poslouží i k jejímu důkladnému a šetrnému vyčištění.
Pro odličování jsou obecně vhodné nekomedogenní oleje.
Olej totiž perfektně pohlcuje nečistoty i z pórů, jež tam ulpí během dne. Použít můžete buďto samotný olej klasicky za pomocí vatového tamponku, případně můžete použít ekologičtější zero-waste variantu - odličovací tampony z biobavlny, nebo smíchejte pleťovou vodu s pár kapkami oleje, vmasírujte do pleti a setřete tamponkem navlhčeným pleťovou nebo micelární vodou. Pleť tak bude krásně vyčištěná a vyživená zároveň.
Vyzkoušet můžete třeba odličovací oleje Kvitok, ze kterých si vyberete pro každý typ pleti.