Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pozor křehké! Jak na citlivou pleť

Pozor křehké! Jak na citlivou pleť Citlivá pleť vyžaduje plnou pozornost při výběru kosmetických příravků. Jaké jsou pro ni nejvhodnější? Máme několik tipů, jak a čím o citlivou pleť pečovat.
Marcela Fröhlichová
3,8 5
4

Pozor křehké! Jak na citlivou pleť zdroj: pexels.com

Péče o citlivou pleť je docela rébus a hodně individuální záležitost. Majitelka citlivé pleti musí mít trpělivost dodržovat určitá pravidla a omezení. Kromě toho musí být neustále ve střehu a snažit se vcítit do své rozmarné pokožky, která ji dává signály, že něco není v pořádku. Dobrá zpráva ale je, že spolu s výběrem správné kosmetiky se dá na citlivou pleť vyzrát.

Proč je pleť citlivá?

Tato otázka trápí nejednu majitelku citlivé pleti. V podstatě jsou dvě základní příčiny, proč máme citlivou pleť. Buď jsme ji získaly v genetické výbavě anebo jsme se k ní propracovaly životem. S citlivou pletí se můžete narodit, když jste typická sněhurka jako já - tzn. máte příliš světlou pleť a modré či zelené oči, většinou v kombinaci se zrzavými či blond vlasy, ale i tmavými vlasy (což je můj případ). Tyto typy mají pleť velmi světlou až průhlednou. Díky tomu, že jejich kůže produkuje málo tuku, má obzvlášť tenkou rohovou vrstvu a pouze málo ochranných pigmentů. Taková pleť je extrémně přístupná vnějším vlivům a málo odolná vůči stresu.

Nicméně, i když se s citlivou pletí nenarodíte, můžete se k ní propracovat díky působení vnějších vlivů (sluneční záření, vítr, chlad), díky špatné výživě, výběru nevhodných kosmetických produktů, fyzické zátěži a psychickému stresu. Obzvláště suchá pleť má tendenci se stát také citlivou.

Jak se citlivá pleť projevuje?

Citlivá pleť je převážně suchá díky nízké produkci tuku, kterou jsem zmínila výše, má tendenci šupinkovat, často reaguje podrážděním ve formě zarudnutí, svědění či pocitu napjaté kůže. Citlivá pleť nereaguje pouze na kosmetické ingredience, ale také na vnější vlivy, jako jsou chlad, vítr, sluneční záření či špatný vzduch (klimatizace apod.) a na vnitřní vlivy - strava, stres.

Jak pečovat o citlivou pleť?

Zde více než jindy platí pořekadlo: “v jednoduchosti je krása”. Pokud vaše pleť vykazuje příznaky citlivé pleti, je především důležité klást důraz na jednoduchost péče. Časté střídání produktů citlivá pleť nesnáší vůbec dobře. Pokud se dopracujete k produktům, které vaše pleť snáší dobře, držte se jich. Pokud zatoužíte po změně, nový produkt začleňujte do své péče velice opatrně a buďte ostražití, jak pleť reaguje - reakce nemusí přijít okamžitě.

Pravidlo jednoduchosti znamená mimo jiné, že se budete vyhýbat produktům, které obsahují příliš mnoho ingrediencí - pak totiž těžko zjišťujete, na kterou složku vaše pleť vlastně zareagovala.

Jaké kosmetické produkty vybírat?

Čištění citlivé pleti

Bohužel s péčí o citlivou pleť je to často péče stylem pokus omyl, ale nebojte se. Řekneme si pár základních tipů, které jsem vypozorovala při péči o mou náladovou pleť já. Je třeba používat velmi šetrné produkty na čištění pleti, vzhledem k tomu, že pleť má tendenci se rychle přesušovat, vesměs jí nevyhovují čisticí produkty v kombinaci s vodou. Takové čisticí pěny nebo gely nejsou nic pro citlivky. Naopak naprosto ideální jsou přírodní oleje. Čisticí pleťové oleje šetrně pleť vyčistí od nečistot a zároveň o ni pečují, v žádném případě nevysušují.

Co se týče pleťových čisticích vod a mlék, zde je třeba opatrně našlapovat a vybírat ty bez obsahu alkoholu, případně s velmi velmi nízkým obsahem alkoholu. Nízký obsah alkoholu poznáte tak, že tato ingredience se objevuje až na konci výčtu INCI. Vyhýbejte se i micelárním vodám a raději volte květové vody, případně jemné květinové vody s nízkým obsahem alkoholu.

Péče o citlivou pleť

V péči o citlivou pleť se vyplatí sázka na čisté základní ingredience. V boji proti vysušování pomáhají přírodní másla např. bambucké, kakaové či mango. Másla uzamykají v pokožce hydrataci a ta neztrácí svou pružnost a hebkost a nešupinkuje. V kombinaci s rostlinnými oleji, které obsahují spoustu vitaminů a pleti prospěšných živin, je to kvalitní potrava pro citlivou pleť. Z široké nabídky rostlinných olejů můžete beze strachu sáhnout po jemném mandlovém oleji, který snese i nejcitlivější pokožka miminek, po silně výživném avokádovém oleji, konopném, šípkovém, oleji z granátového jablka atd. Můžete zkoušet opatrně, který olej vám nejvíce vyhovuje a opatrně je kombinovat. Pokud nejste vyloženě alergické na Aloe vera, doporučuji používat jak čistou, tak produkty, které ji obsahují ve velkém množství (takto bývá na prvních místech ve složení) má velmi zklidňující účinky. Majitelky citlivé pleti by neměly používat peeling jak mechanický, tak v žádném případě enzymatický. Jako ultra jemný peeling můžete vyzkoušet např. směs z přírodních jílů, oleje a vody ve spojitosti s jemnou masáží.

Nezapomínejme na duši

V neposlední řadě nezapomínejte na harmonický život, který vás ochrání před výkyvy vnějšími i vnitřními. Stres je bohužel náš téměř každodenní společník. V boji proti němu použijte všechny dostupné prostředky, i vaše pleť to velmi ocení - např. jógu, meditaci, olejové koupele, aromaterapii - cokoliv, co udělá vaší duši dobře.

Přeji vám, ať vaše citlivá pleť je co nejméně náladová. :-)