zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Šípkový olej je jedním z mých nejoblíbenějších rostlinných olejů vůbec.
V čem tkví ono pojmenování “Extra”?
Sám šípkový olej je sám o sobě podle mě dost extra, avšak takto oficiálně pojmenovaný je hned z několika důvodů :). Extra bio šípkový olej od Saloosu má oproti neextra šípkovému oleji vyšší procento karotenoidů, díky kterému je i viditelně zabarvený, antioxidantů, vitaminů a stopových prvků.
Šípkový a extra šípkový olej je úžasný olej určený především pro zralou pleť, stejně tak ale poslouží i suché pleti včetně té, která má sklony k tvorbě šupinek. Vrásky a popáleniny jsou též jeho revírem. Jako jeden z mála olejů má viditelné účinky při hojení jizev a to nejen čerstvých, ale i těch co už si nosíme na sobě pár let. Pravidelným vtíráním, kde velkou roli při onom hojení hraje právě i ta masáž při aplikaci, dochází ke zmírnění hloubky/vystoupnutí jizvy, místo se více prokrvuje a dochází díky tomu k opětovné regeneraci. Určité jizvy už nikdy nezmizí, protože tělo už v tom místě nemá informaci, jak tkáň obnovit, ale jizva se může stát až téměř neviditelnou.
Téměř každý olej urychluje hojení a podpoří pružnost pleti, avšak šípkový má tyto účinky díky svému složení ještě výraznější. Doporučit by se určitě dal i na problematickou pleť, avšak zároveň si musíte pohlídat, jestli právě té vaší pleti neucpává póry a problém tím ještě nezhorší. Rostlinné oleje, i jednotlivé složky kosmetiky mají různé číslo na škále komedogennosti. Nula neucpává póry vůbec, pětka extrémně. Šípkový olej však bývá v tomto směru skvěle snášen, protože na zmiňované stupnici zabírá jedničku. Je skvěle snášen i lidmi s ekzémy a lupénkou, které výrazně zlepšuje.
Extra bio šípkový olej voní trošku zvláštně, intenzivně šípkově díky šetrnému zpracování, ale věřím, že se nenajde moc jedinců, kterým by toto aroma mělo být nepříjemné. Ale pokud jste právě vy to mizivé procento, doporučuji kápnout do lahvičky s olejem pár kapek éterického/esenciálního přírodního oleje levandule nebo pro osvěžující a čisticí efekt pár kapek éterického oleje citron nebo limetka.
Při dlouhodobém pravidelném používání snižuje viditelnost pigmentových skvrn a celkově sjednocuje tón pokožky.
Velké množství obsažených antioxidantů chrání pleť před působením volných radikálů, které v důsledku způsobují stárnutí organismu, tkání i pleti. A jak takový olej používat? Stačí navlhčit čistou odlíčenou pleť vodou, tonikem nebo květovým hydrolátem a vmasírovat kapku až tři do celého obličeje. Okolí očí nemasírujte, olej jemně vklepejte konečky prstů. Stejně tak doporučuji věnovat péči i krku. Za pár let si na mě vzpomenete! :)
Osobní tip: Šípkový olej se dá ředit jinými oleji, dokonce si můžete udělat svůj vlastní mix ze dvou a více olejů podle typu vaší pleti a toho, co od oleje očekáváte. Naředěním s nezabarveným olejem navíc snížíte barvicí efekt karotenoidů v šípkovém oleji, který barví mírně do oranžova. Šípkový olej také vtírám v nepatrném množství do konečků vlasů, které jsou pak zářivé.