Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Stálice Saloos

Stálice Saloos Česká aromaterapeutická kosmetika Saloos nabízí esenciální oleje i různé olejové směsi pro pleť i tělo.
Anna Nádvorníková
4,1 5
11

Jiří Harašta_Saloos zdroj: Jiří Harašta_Saloos

Kosmetika Saloos je mezi českými značkami přírodní kosmetiky rozhodně nepřehlédnutelná. Jejich pleťové i masážní oleje patří mezi stálice v péči o pokožku celého těla. Saloos ale sortiment svých produktů rozšiřuje o séra, pleťovou péči pro muže i řadu pro těhotné a miminka. Kosmetika Saloos vyrostla na základech aromaterapie a spojuje tak zdravotní účinky s těmi zkrášlujícími. Majitel společnosti Jiří Harašta v rozhovoru hovoří o tom, jak se k přírodní kosmetice dostal, ale prozradí také osvědčený postup pro krásnou pleť.

Jste vystudovaný chemik, kdy vás začaly zajímat byliny a to, jak působí na lidský organismus?

Směr, kterým jsem se vydal ve svém profesním životě, nebyl náhodný. Chemie je moje celoživotní láska. Už při studiu na škole mě velmi zajímala organická chemie, její zákonitosti a vývoj. Po ukončení školy jsem pracoval řadu let v zemědělské laboratoři, což mi umožnilo orientovat se a dále prohlubovat své znalosti zejména v oblasti pěstování a využití rostlin. Hlubší zájem o přírodu, byliny a jejich blahodárné působení na lidský organismus a pokožku a nakonec i způsob jejich zpracování a využití mě nakonec přivedl k současné profesi.

Kde jste se inspiroval?

Velkou inspirací mi byla kniha „Látky vonné a chuťové“ a samotná spoluautorka Emílie Trepková, specialistka v oboru esenciálních olejů a vonných kompozic. Naše setkání v roce 1993 zásadně ovlivnilo mé rozhodnutí věnovat se aromaterapeutické kosmetice profesionálně.

AROMATERAPIE JAKO ŽIVOTNÍ STYL

Aromaterapie je svým způsobem životní styl. Co všechno se ve vašem životě změnilo, když jste se aromaterapii začal věnovat do hloubky?

Aromaterapie změnila můj pohled na svět. Naučila mě mít všeobecný rozhled, zajímat se o věci kolem sebe do hloubky, nejen povrchově. Aromaterapii nevnímám jen jako rostlinné a esenciální oleje, ale jako celoživotní vzdělávání a hledání nových věcí. Naučil jsem se orientovat v tom co je kvalitní a co ne, objevuji neustále spoustu nových zajímavých přírodních látek, úžasných a zajímavých lidí a také poznávám spoustu míst, které bych možná nikdy nenavštívil.

Kdy v historii nastal odklon od přírodní kosmetiky, kdy se začala vytvářet kosmetika založená pouze na složkách z laboratoře?

Historie kosmetiky se dá říci, sahá až do pravěku. Už tehdy lidé měli tendenci natírat svá těla různými přírodními šťávami, tukem a jinými látkami, které měli kolem sebe k dispozici ve snaze ochránit se před nepříznivým vlivem prostředí. Také zde můžeme zaznamenat prvotní snahu o zkrášlení svého těla, kdy se z různých důvodů začali malovat na tělo různě barevné linky. Zásadní zlom pak nastal poměrně nedávno s příchodem nových vědeckých poznatků a metod. Zhruba v roce 1856 se začaly používat syntetická barviva, které se používají až dodnes. Začal se masivně rozvíjet kosmetický průmysl. Asi největší rozmach kosmetiky svět zažíval ve 20. století, kdy se ve velkém začala řešit kosmetika a líčidla především v Hollywoodu. Dnes již běžně najdete na trhu kosmetiku plnou parafinum liquidum, minerálních vosků, silikonových olejů, různých emulgátorů, syntetických barviv, různých vonných látek a konzervantů.

Nevhodné látky v konvenční kosmetice už většinou známe, jaké jsou ale takové nepříjemné chytáky v kosmetice přírodní?

Chytáků v přírodní kosmetice není tak mnoho. Je ale dobré hlídat si na přípravcích, zda použité přírodní látky nezpůsobují fotosensibilitu, protože někteří lidé mohou být na tyto látky citlivější. Dle mého názoru je v dnešní době u přírodní kosmetiky největším problémem falšování olejů a falešné certifikáty. V kosmetickém odvětví bohužel neexistuje žádný zákon, který by korigoval nebo upravoval označení bio kosmetických výrobků. Na trhu tak můžete najít spoustu firem, které této „volnosti“ zneužívají. V prodeji najdete spoustu výrobků, které se prodávají pod líbivými názvy jako bio, pure či organics avšak někdy nemusí být ani přírodní a už vůbec ne bio. Buďte opatrní na označení jako: 100 % organic plant, 100 % pure organic, 100 % organic atd.

VYMAZLENÁ PÉČE O PLEŤ

Můžete popsat základní pleťovou péči pomocí produktů Saloos?

Přitažlivost pleti spočívá především v její čistotě. Proto je zapotřebí věnovat důslednou péči její očistě v několika krocích. Pokožka se dokáže přirozeně zbavovat odumřelých buněk a nečistot pouze omezeně a je proto žádoucí tyto procesy vhodně podpořit. Pokud chceme, aby pleť vypadala zdravě a přitažlivě, je zapotřebí zbavit ji vrstvy odumřelých buněk, aby mohla přijímat další péči. Prvním krokem by vždy mělo být odlíčení. Hydrofilní odličovací olej důkladně a přitom šetrně čistí nalíčenou a nenalíčenou pleť a hravě si poradí nejen s nečistotami ale i s voděodolným make-upem. Druhým krokem je tonizace. Květová pleťová voda zvyšuje vlhkost pleti, jemně ji dočistí, osvěží, tonizuje a zanechá ji dokonale uvolněnou, hydratovanou a připravenou k další péči. Třetím a neméně důležitým krokem ve starostlivosti o pleť je regenerační péče. Ať už v podobně bio regeneračního obličejového oleje nebo našich speciálně vyvinutých bio rostlinných elixírů. Ty probudí unavenou pleť k životu, dodají jí energii, hydratují a zpomalují její stárnutí. Zároveň pleť rozjasňují a chrání před nepříznivými vlivy prostředí.

Do vašeho portfolia patří i kosmetika pro muže, v čem se liší?

Časy, kdy si muži mohli dovolit zanedbávat svou pleť, už jsou minulostí. Muži mají na povrchu kůže nižší pH než ženy. Jejich pokožka má také menší potní a mazové žlázy než ženská. Produkty z naší pánské řady 100% Gentleman a ProVous jsou speciálně vyvíjeny pro potřeby a požadavky pánské pokožky. Vůně výrobků podtrhuje charisma a krásu každého muže a zcela koresponduje s jejich kvalitním složením. Speciálně muži mají totiž jiné požadavky na vůni produktu než ženy.

Pro maminky je určitě velmi příjemná sada určená pro těhotné i pro miminka. Existují ale názory, je kůže miminek se má nechat naprosto bez kosmetických produktů a umývat by se měla pouze vodou, jak na to pohlížíte vy?

Názory jsou různé. Voda ale může být v některých oblastech příliš tvrdá a její dlouhodobé působení může citlivou dětskou pokožku spíše vysušovat. Jemná péče kvalitních rostlinných olejů lisovaných za studena jí prospěje. Pokožku zvláčňuje, zvyšuje její přirozenou odolnost. Pokožka miminka je mimořádně citlivá, na rozdíl od dospělých je také tenčí a jemnější. Rostlinné oleje jsou tím nejlepším, co jí můžeme dopřát. Předávají jí maximum účinných bioaktivních látek a vitaminů, prohřívají ji a posilují její obranyschopnost. Také pomáhají pokožku promazávat a starat se o problematické projevy jako jsou vysušená místa, dětské akné či různé ekzémy.

Jaký je váš recept pro krásnou pleť?

Hlavní je dle mého názoru přirozená péče. Naslouchat potřebám své pleti, rozmazlovat se a dopřát si to, co si tělo momentálně žádá. Méně je někdy více a proto doporučuji používat výrobky s výhradně přírodním složením, které naší pokožce dokáží dopřát tu nejlepší péči, bojovat proti vráskám a zároveň chránit před nepříznivými vlivy prostředí bez zbytečného zatížení.