Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tonikum nebo pleťová voda? Hlavně bez chemie!

Tonikum nebo pleťová voda? Hlavně bez chemie! Tonizace dokáže s pletí doslova zázraky. Zkuste to s přírodou
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Tonikum nebo pleťová voda? Hlavně bez chemie! zdroj: unsplash.com

Tonizace pleti je základním stavebním kamenem každodenní kosmetické rutiny. Vybrat si tu nejlepší pleťovou vodu ale bývá celkem oříšek. Obzvlášť, pokud se více zajímáte o složení výrobků a snažíte se rozklíčovat obsah lahviček s nápisem Pleťová voda. A někdy je to vážně peklo, i když se tváří, že jsou plné přírody a mají na sobě krásné obrázky ovoce a zeleniny. Nevěříte?

Typické složení běžných pleťových vod

Možná je nejlepší začít příkladem z vlastní praxe. Jsem milovnicí hydrolátů, hlavně růžové vody. Mám v lednici uschované tyto tekuté poklady nejen v letních měsících. Ráda zkouším různé značky růžových vod, a tak jsem se před dvěma lety rozhodla vyzkoušet jednu z nejmenovaného, velmi známého kosmetického e-shopu. Je natolik oblíbený, že ženy při vyslovení jeho jména padají blahem. Vlastně mě tam zavedla zvědavost, zda prodává i něco byť jen vzdáleně podobného bio kosmetice. Narazila jsem na „růžovou vodu“.

A protože jsem zvyklá na to, že růžová voda obsahuje maximálně trochu alkoholu nebo jiného neškodného konzervantu, rozhodla jsem se ji vyzkoušet. Po rozbalení a první aplikaci jsem myslela, že mi někdo polil obličej kyselinou. Místo toho, aby voda pokožku zklidnila, uvrhla ji do jednoho šíleného ohně. Podotýkám, že nemám problematickou ani jinak náchylnou kůži. Pro jistotu jsem zkontrolovala složení a zjistila, že jsem si koupila výkvět chemické laboratoře. Za daleko vyšší cenu, než si běžně kupuji čistý růžový hydrolát. Počkat… Takže jsem zaplatila dvakrát víc za chemický koktejl, který používá název Růžová voda? Ano.

Zaměřila jsem tedy svoje zkoumání na to, co všechno můžete najít v běžných pleťových vodách. Kromě vysokého množství PEGů různého charakteru, glycerinu a vody se do nich přidává leccos. Nejčastěji v nich najdete Disodium a další formy EDTA, Polyquaternia a Quaternia (kvartérní soli, které uvolňují formaldehyd a jsou v poslední době silně diskutované jako látky ne příliš bezpečné pro lidské zdraví), propyenglykol (dráždí dýchací cesty, je spojovaný se vznikem astmatu), parabeny (látky, spojované se vznikem rakoviny), umělou parfemaci, která je pátým nejsilnějším kosmetickým alergenem vůbec.

Pozoruhodnou složkou pleťových vod je např. parfemační složka Butylbenzyl Methylpropional, v Evropské unii zařazený na seznam nejsilnějších alergenů (je jich celkem 26). I když běžné pleťové vody obsahují i prospěšné a z přírodních zdrojů pocházející látky, prakticky to dopadá tak, že si z nich vaše pleť nic nevezme, protože jsou přebité chemickými komponenty, jejichž původ je vázaný na petrochemický průmysl.

Tonizujte čistě

Přírodní prostředky pro tonizaci nabízejí mnoho různých výhod. Kromě příjemné, jemné vůně a naprosté čistoty mají i aromaterapeutické účinky. Ať už sáhnete po hydrolátech nebo pleťových vodách, můžete si být jisti, že obsahují to nejlepší, co si můžete od těchto kosmetických vymožeností přát. Ať už chcete něco hutnějšího s glycerinem nebo jemnější varianty, na nás je vždy spolehnutí. Prostě pokud potřebujete pustit přírodu do své obličejové péče, směle do toho. A kdybyste nevěděli, které tonizační prostředky si vybrat, ulehčí vám rozhodování naše kosmetické stálice.

Na vlastní kůži odzkoušené, námi znovu a znovu používané značky jsou opravdu dobrou volbou. Nedáme si totiž na pleť nic, o čem bychom měli pochybnosti. Ať už je normální, náročná nebo problematická, vždy pro ni najdeme to správné řešení. Potřebujete-li svěřit svoji pleť do rukou někoho, o kom opravdu nebudete mít sebemenší pochybnost, vyberte si některé z tonik od Martiny Gebhardt. Uvidíte, že si tuto značku oblíbíte.

Máte-li problematickou pleť a zároveň jste fanoušky jílové kosmetiky, zamilujete si Argital. Stejně jako Martina Gebhardt splňuje přísné podmínky biodynamické certifikace Demeter. Prakticky to znamená, že na trhu nenajdete čistší a kvalitnější kosmetiku. Pokud vaše peněženka volá sos a nutně potřebujete přírodní tonizační prostředek, nezoufejte. Stará, dobrá Weleda nebo Lavera pomůže pleti přežít bez úhony i když je zrovna před výplatou. A to je prostě a jednoduše pozitivní zpráva nejen pro vaši pokožku.

Související produkt
Sheabutter tonikum s bambuckým máslem 100 ml
Martina Gebhardt / 417 Kč
Pleťové tonikum s výtažky z bambuckého másla šetrně dočišťuje suchou přecitlivělou pokožku a současně ji zklidňuje a zjemňuje díky obsahu rostlinných výtažků.
Detail produktu