Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Weleda: Krása z přírody, která překonává čas

zdroj: Weleda

Před 100 lety se potkali chemik, filozof a lékařka. Výsledkem jejich společného nadšení je značka Weleda. Filozofie této značky stojí od jejího založení na holistických základech antroposofie a vychází ze vzájemného porozumění člověka a přírody.

Populární přírodní značka, která od svého počátku propojuje člověka s přírodou letos slaví 100. narozeniny

Weleda byla založena v roce 1921, v období velkých dějinných změn. Lidé tehdy toužili po lepší budoucnosti a revoluční myšlenky byly přímo ve vzduchu. Za založením značky Weleda stojí setkání tří výrazných osobností té doby: filozofa Rudolfa Steinera, lékařky Ity Wegman a chemika Oskara Schmiedela. Vznikla přírodní značka, pro kterou je typická celostní péče o zdraví, postavená na základech antroposofie, jejímž zakladatelem je Rudolf Steiner. O co vlastně jde? Hlavní myšlenkou je propojení člověka s přírodou. Všechny procesy, které v přírodě probíhají, se reflektují na nás lidech. Zároveň je to duchovní hnutí, které nás povzbuzuje k tomu, abychom vnímali své tělo, mysl a ducha jako součást jednoho holistického systému. Weleda nejprve začínala jako farmaceutická laboratoř na výrobu antroposofických léčiv a k tomu vyráběli pouze pár produktů přírodní kosmetiky. Doba byla jiná, výroba přírodní kosmetiky sloužila pouze na financování farmaceutického výzkumu. Až s rostoucí oblibou se přírodní kosmetika začala vyrábět ve stejné míře, jako léčiva.

V dějinách značky sehrálo velkou roli i prvorepublikové Československo. Jedna z úplně prvních poboček Weledy vznikla právě v Československu v roce 1926 a sídlila na Smíchově, za tuto pobočku může lokální iniciativa několika nadšenců, kteří sdíleli ideály holistické péče. Značka proslula propracovaným filozofickým konceptem. Už od počátku se řídí mottem „v souladu s přírodou a člověkem“ odkazující na společné ideály všech tří zakladatelů. Používá nejlepší přírodní suroviny, které se pěstují v biodynamických zahradách nebo je nakupují od Fair Trade partnerů v souladu s pravidly udržitelného obchodu. O udržitelnosti celého výrobního procesu vypovídá i certifikát UEBT (Unie pro etický bio obchod).

Hodnoty, které zavazují

PŘÍRODNÍ INGREDIENCE jsou naprostý základ všech výrobků Weleda, bez výjimky. Jsou opatřeny prestižním certifikátem NaTrue, díky kterému má zákazník záruku kvality a čistě přírodního složení. Produkty se netestují na zvířatech a obsahují výhradně certifikované nebo bio suroviny.

BIODYNAMICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ je vyvážený přístup k přírodě jako celku. Příznivě působí na stav půdy, protože udržuje při životě všechno živé od mikrobů po zvěř žijící ve volné přírodě.

FAIR TRADE neboli spravedlivý obchod je způsob obchodování založený na dialogu, transparentnosti a respektu. Důraz klade na udržitelný rozvoj, pracovníkům z rozvojových zemí se nabízejí lepší pracovní podmínky a zaručují základní práva. Fair Trade nepřipouští dětskou práci.