Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohy

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohy Postarejte se o své nohy v létě a bojujte proti plísním na nohách.
Hana Bartušková
2,5 5
2

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohy zdroj: shutterstock.com

V létě ukazujeme nohy hodně a ještě víc. Brouzdáme se ranní rosou, cákáme nohama v rybníku a obouváme páskové sandálky na podpatku. Ukazujeme hladce oholené nohy v krátké sukni a ještě kratších kraťasech a v maxi šatech se nejlépe cítíme, když k tomu vezmeme sandálky na klínku. Nohy prostě ukazujeme hodně.

Navíc nohy a především šlapky často v létě trpí. Vysokými teplotami, v uzavřené obuvi nebo i jen tak naboso. V teniskách se nohy potí a vzniká nepříjemný zápach. V otevřených botách jsou zase nohy vystaveny vnějším vlivům, pokožka se vysušuje, kůže na patách je stále tvrdší a může praskat. V teple navíc roste nebezpečí vzniku plísní a jiných problémů. Ať už to třeba chytneme, když naboso procházíme bazénem na koupališti nebo když se nám během dlouhého dne nohy zapaří v nevhodné obuvi. Abyste mohli ukazovat krásné nohy, je třeba se o ně správně postarat. Jak tedy na to? Nezaberete to moc času, jsou to vlastně jen takové maličkosti, ale rozhodně bychom na ně neměli zapomínat.

Pro zdraví

Umývejte. Proti plísni a dalším problémům úplně jednoduše zabodujete s obyčejnou vodou. Každý večer před spaním si umyjte nohy a zabráníte tak nejen zápachu, ale i vzniku kožních problémů. Chcete do sprchy pomocníka? Zkuste univerzální mýdlo od Dr.Bronner’s, mátová varianta je tak osvěžující.

Brouzdejte se. Je vám horko, máte nateklé nohy a v botách se vám jenom potí. Zujte boty a vykročte naboso do trávy. A nebo si svlažte nohy v rybníku či potoce. Stačí chvilka, obnovíte tak cirkulaci krve a zabráníte otékání nohou v horku.

Tonizujte. Otékají vám nohy a bolí vás v horku? Zkuste tonizační krém na nohy. Ten od Ceano má lehkou nelepivou chladivou konzistenci, hned se vstřebává a pomáhá zlepšovat problémy s otoky nohou.

Noste správné boty. Letní boty by měly určitě větrat, aby se v nich nohy nepotily. Sandálky nebo pantofle tak patří k těm nejoblíbenějším. Snažte se ale vyhýbat dlouhé chůzi v botách, které nenabízí dostatečnou oporu, jako jsou třeba žabky nebo páskové sandálky. I když jsou pohodlné do horka a noha se v nich nepotí, tak neposkytují vhodnou podporu pro zdravou chůzi. To už raději choďte bosky, je to zdravější.

Navoňte nohy. Trápí vás v létě spíš nepříjemný zápach a zpocené nohy? Bojujte proti zápachu s voňavým sprejem od Martiny Gebhardt. S voňavými bylinnými extrakty, s baobabem a šalvějí, má antimykotické, antibakteriální a osvěžující účinky a navíc pomáhá bojovat proti nepříjemnému zápachu nohou.

Dejte nohy hore. Nohy vás bolí, otékají a po dlouhém dni je ani necítíte? Dejte si chvilku pauzu a dejte nohy nahoru. Na stůl, na židli, kamkoliv tak, aby byly výše, než je těžiště těla. Zlepšíte tak oběh krve a pomůžete nohám k odpočinku.

Choďte bosky. Po písku, po trávě, po kamínkové cestě. Je to nejen příjemné, ale hlavně i zdravé, písek a malé kamínky slouží jako přírodní masážní pomůcky, stimulují krevní oběh ve šlapkách, zlepšují a ozdravují nohy.

Pro krásu

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohy zdroj: shutterstock.com

Do lázní. Dopřejte nohám lázeň v teplé vodě. Přidejte k tomu trošku soli a trošku olejů a nohy budou jako znovuzrozené. Lázeň nohou by měla být základem nejen pro pravidelnou hygienu, ale také usnadní pedikúru a starost o ztvrdlou kůži na chodidlech a na patách.

Pedikúra. Pravidelná pedikúra, to je základ. V létě nohy ukazujeme, tak ať je co ukazovat. Špinavé, nepravidelné a neupravené nehty za ukazování prostě nestojí. A v létě určitě nezapomínejte i na barvy a dopřejte si nalakované nehty i na nohách.

Namažte to. Kromě nehtů je vhodné se alespoň čas od času postarat i o nehtovou kůžičku na nohách. O tu na rukách se už asi pravidelně staráte, protože je vidět na první pohled, ale na nohách je to taky důležité. Alespoň občas dopřejte nohám a nehtům výživný dýňový olej, který posílí nehty a také pomůže proti záděrkám. Zkuste na nohy i máslo na nehty od Saloosu, funguje stejně dobře jako na ruce.

Pro hladké paty. Popraskané paty a suchá kůže na patách patří mezi časté letní nešvary. Hladké paty si pojistíte pravidelnou péči. Sáhněte ve sprše po pemze a kartáčku a pořádně paty vyhlaďte. Zjemníte tak ztvrdlou pokožku, zabráníte jejímu praskání a celkově ji vyhladíte.

Peelingujte. Kromě penzy a kartáčku zkuste i solný nebo cukrový peeling. Pořádně drsný peeling si poradí se suchou a ztvrdlou pokožkou, vyhladí a zjemní paty i šlapky, pomůže vám i s pedikúrou a se starostí o nehtovou kůžičku a lůžka. Když si vyberete přírodní peeling s obsahem másel a olejů, tak se ani nebudete muset mazat krémem. A ten nejlepší cukrový peeling? No přece od Pure Fiji!

A vyživujte. Pro hladké paty nezapomínejte hlavně také na výživné krémy na nohy. Rostlinná másla a oleje dokáží zacelit jemná poškození a hlavně předchází dalšímu popraskání. Po umytí tak naneste hutný krém, oblečte ponožky a nechte působit přes noc. Mezi naše nejoblíbenější regenerační krémy na nohy patří určitě ten nejhutnější s baobabem od Martiny Gebhardt.