13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohy

2,5 5
2

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohyzdroj: shutterstock.com

V létě ukazujeme nohy hodně a ještě víc. Brouzdáme se ranní rosou, cákáme nohama v rybníku a obouváme páskové sandálky na podpatku. Ukazujeme hladce oholené nohy v krátké sukni a ještě kratších kraťasech a v maxi šatech se nejlépe cítíme, když k tomu vezmeme sandálky na klínku. Nohy prostě ukazujeme hodně.

Navíc nohy a především šlapky často v létě trpí. Vysokými teplotami, v uzavřené obuvi nebo i jen tak naboso. V teniskách se nohy potí a vzniká nepříjemný zápach. V otevřených botách jsou zase nohy vystaveny vnějším vlivům, pokožka se vysušuje, kůže na patách je stále tvrdší a může praskat. V teple navíc roste nebezpečí vzniku plísní a jiných problémů. Ať už to třeba chytneme, když naboso procházíme bazénem na koupališti nebo když se nám během dlouhého dne nohy zapaří v nevhodné obuvi. Abyste mohli ukazovat krásné nohy, je třeba se o ně správně postarat. Jak tedy na to? Nezaberete to moc času, jsou to vlastně jen takové maličkosti, ale rozhodně bychom na ně neměli zapomínat.

Pro zdraví

Umývejte. Proti plísni a dalším problémům úplně jednoduše zabodujete s obyčejnou vodou. Každý večer před spaním si umyjte nohy a zabráníte tak nejen zápachu, ale i vzniku kožních problémů. Chcete do sprchy pomocníka? Zkuste univerzální mýdlo od Dr.Bronner’s, mátová varianta je tak osvěžující.

Brouzdejte se. Je vám horko, máte nateklé nohy a v botách se vám jenom potí. Zujte boty a vykročte naboso do trávy. A nebo si svlažte nohy v rybníku či potoce. Stačí chvilka, obnovíte tak cirkulaci krve a zabráníte otékání nohou v horku.

Tonizujte. Otékají vám nohy a bolí vás v horku? Zkuste tonizační krém na nohy. Ten od Ceano má lehkou nelepivou chladivou konzistenci, hned se vstřebává a pomáhá zlepšovat problémy s otoky nohou.

Noste správné boty. Letní boty by měly určitě větrat, aby se v nich nohy nepotily. Sandálky nebo pantofle tak patří k těm nejoblíbenějším. Snažte se ale vyhýbat dlouhé chůzi v botách, které nenabízí dostatečnou oporu, jako jsou třeba žabky nebo páskové sandálky. I když jsou pohodlné do horka a noha se v nich nepotí, tak neposkytují vhodnou podporu pro zdravou chůzi. To už raději choďte bosky, je to zdravější.

Navoňte nohy. Trápí vás v létě spíš nepříjemný zápach a zpocené nohy? Bojujte proti zápachu s voňavým sprejem od Martiny Gebhardt. S voňavými bylinnými extrakty, s baobabem a šalvějí, má antimykotické, antibakteriální a osvěžující účinky a navíc pomáhá bojovat proti nepříjemnému zápachu nohou.

Dejte nohy hore. Nohy vás bolí, otékají a po dlouhém dni je ani necítíte? Dejte si chvilku pauzu a dejte nohy nahoru. Na stůl, na židli, kamkoliv tak, aby byly výše, než je těžiště těla. Zlepšíte tak oběh krve a pomůžete nohám k odpočinku.

Choďte bosky. Po písku, po trávě, po kamínkové cestě. Je to nejen příjemné, ale hlavně i zdravé, písek a malé kamínky slouží jako přírodní masážní pomůcky, stimulují krevní oběh ve šlapkách, zlepšují a ozdravují nohy.

Pro krásu

13 letních maličkostí, které můžete udělat pro své nohyzdroj: shutterstock.com

Do lázní. Dopřejte nohám lázeň v teplé vodě. Přidejte k tomu trošku soli a trošku olejů a nohy budou jako znovuzrozené. Lázeň nohou by měla být základem nejen pro pravidelnou hygienu, ale také usnadní pedikúru a starost o ztvrdlou kůži na chodidlech a na patách.

Pedikúra. Pravidelná pedikúra, to je základ. V létě nohy ukazujeme, tak ať je co ukazovat. Špinavé, nepravidelné a neupravené nehty za ukazování prostě nestojí. A v létě určitě nezapomínejte i na barvy a dopřejte si nalakované nehty i na nohách.

Namažte to. Kromě nehtů je vhodné se alespoň čas od času postarat i o nehtovou kůžičku na nohách. O tu na rukách se už asi pravidelně staráte, protože je vidět na první pohled, ale na nohách je to taky důležité. Alespoň občas dopřejte nohám a nehtům výživný dýňový olej, který posílí nehty a také pomůže proti záděrkám. Zkuste na nohy i máslo na nehty od Saloosu, funguje stejně dobře jako na ruce.

Pro hladké paty. Popraskané paty a suchá kůže na patách patří mezi časté letní nešvary. Hladké paty si pojistíte pravidelnou péči. Sáhněte ve sprše po pemze a kartáčku a pořádně paty vyhlaďte. Zjemníte tak ztvrdlou pokožku, zabráníte jejímu praskání a celkově ji vyhladíte.

Peelingujte. Kromě penzy a kartáčku zkuste i solný nebo cukrový peeling. Pořádně drsný peeling si poradí se suchou a ztvrdlou pokožkou, vyhladí a zjemní paty i šlapky, pomůže vám i s pedikúrou a se starostí o nehtovou kůžičku a lůžka. Když si vyberete přírodní peeling s obsahem másel a olejů, tak se ani nebudete muset mazat krémem. A ten nejlepší cukrový peeling? No přece od Pure Fiji!

A vyživujte. Pro hladké paty nezapomínejte hlavně také na výživné krémy na nohy. Rostlinná másla a oleje dokáží zacelit jemná poškození a hlavně předchází dalšímu popraskání. Po umytí tak naneste hutný krém, oblečte ponožky a nechte působit přes noc. Mezi naše nejoblíbenější regenerační krémy na nohy patří určitě ten nejhutnější s baobabem od Martiny Gebhardt.