Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

7 (a více) zajímavých využití kamence

7 (a více) zajímavých využití kamence Kamenec nefunguje jen jako deodorant. Některá jeho využití vás i možná překvapí.
Redakce BIOOO.CZ
5,0 5
21

7 (a více) zajímavých využití kamence zdroj: unsplash.com

Kamenec si v žádném případě nezaslouží naše opomenutí. Jeho nejčastější použití je jako deodorant sloužící k zamezení pachu, ale věděli jste, že se dá použít i jako součást pleťové vody, kde normalizuje pH, pomůže při depilaci, zmírní bolest při bodnutí hmyzem nebo může pomoci při boji s lupy? A to není vše! :)

1. Kamenec jako deodorant

Vydrží dlouho, nezanechává žádné stopy na oblečení, účinně eliminuje pach díky tomu, že oplývá antibakteriálními účinky. Snižuje výskyt bakterií v podpaží, a tím pádem i vznik nepříjemného zápachu. Je možné ho aplikovat na různé části těla, jako je podpaží, intimní místa nebo ho můžete aplikovat přímo na nohy či do bot.

2. Kamenec zastaví krvácení

Díky jeho silně adstringentním (stahujícím) účinkům se využívá po holení, dokáže totiž zastavit krvácení malých ranek a odřenin. Pomůže i při krvácení z nosu nebo i z hemoroidů. Vždy je třeba kamenec nejdřív navlhčit, než si ho přiložíte na ránu. Namočením se kamenec na povrchu rozpustí a lze ho tak aplikovat.

3. Kamenec urychluje hojení

Perfektně se osvědčil i při bodnutí nebo štípnutí hmyzem, kdy dezinfikuje ránu, odstraní bolest i případný otok, ráně navíc pomáhá, aby se stáhla a rychleji hojila. Při popálení pokožky sluncem nebo třeba ploténkou vařiče příjemně chladí. Po aplikaci na pokožku neštípe, nepálí ani nedráždí.

4. Kamenec proti vším a lupům

Pokud si připravíte roztok (na 1 litr vody 10 gramů kamence), lze jej snadno aplikovat do pokožky hlavy, kde vám pomůže zbavit se lupů a dokonce se doporučuje i proti vším v počátečním stádiu.

5. Kamenec jako pleťová voda

Jak jsme již výše psali, kamenec má velmi silné stahující účinky. Tímto se stává kamenec úžasným pomocníkem nejen při problematické pleti, ale také mírní například kruhy pod očima, dokonce je schopný časem vaší pleti dodat ztracenou pružnost a bojovat s vráskami. Dejte si ale pozor, aby vás kamenec příliš nevysušoval. Při problémech s akné jej klidně aplikujte denně, pokud vám jde o zachování mladistvého vzhledu, postačí 1x týdně. Nezapomínejte se vždy po aplikaci na pleť namazat krémem či pleťovým olejíčkem.

6. Kamenec pro snadou depilaci

Kamenec zjemňuje chloupky, díky tomu je vytrhávání méně bolestivé a taky nemusí být tak časté. Samozřejmě kýžené zřídnutí chloupků nelze očekávat hned. Je třeba pravidelně aplikovat roztok vody a kamence na nohy. Může se ale i dost pravděpodobně stát, že ne všichni budou pozorovat zlepšení, ale jako dobrý tip to jistě za zkoušku stojí. Obzvlášť teď - před nadcházejícím létem.

7. Využití kamence v historii

A na co jsme ještě narazili ohledně kamence? Tak například dříve se používal k činění kůží a střívek. Naše prabáby jej používaly k lepení porcelánu, skla a k opravám trhlin kachlových kamen. Dá se použít k čištění vody, také jako speciální hnojivo či proti průjmu. V ajurvédě se prášek z kamence a směsí bylin hojně využívá proti bolesti zubů a kloubů, při žloutence, dále jako léčba močových kamenů nebo při různých zánětech kůže.

Upozornění: Pokud se chystáte experimentovat s kamencem a užívat ho vnitřně, ujistěte se, že máte opravdu nezávadnou a čistou formu kamence. Kamenec, prodávaný jako kosmetický přípravek, neprošel potravinářskou kontrolou a není tak určen k vnitřnímu užití.

Související produkt
Deo krystal 24 hodin 120 g
Purity Vision / 171 Kč
Čistě přírodní deodorant na bázi kamence potlačuje nepříjemný tělesný zápach bez ucpávání potních žláz. Vhodný i pro citlivou pokožku se sklonem k alergiím.
Detail produktu