zdroj: biooo.cz
Jizvy jsou pro mnohé velmi nepříjemným doplňkem vzhledu, snažíme se je maskovat a hledat různá řešení, jak je odstranit. Napadlo vás někdy, že můžete podpořit jejich eliminaci pomocí éterických olejů? Ty samozřejmě jako každá přírodní cesta vyžadují určitý čas k tomu, aby se jejich účinky naplno projevily. Chcete-li ale vyzkoušet, jak působí, nic vám v tom nebrání. Dali jsme dohromady deset esenciálních olejů, které jsou nejlepší právě pro péči o zjizvenou pokožku.
Péče o jizvy
Jizvy se mohou na našem těle objevit z různých důvodů. Bývají to pozůstatky po akné, operacích, pokousání zvířaty, z těhotenství nebo období růstu (strie), důsledky poranění. Některé jizvy jsou větší a viditelnější, s jinými je to opačně. Eliminace jizev pomocí éterických olejů vyžaduje čas a systematičnost. Počítejte s tím, že může výhledově trvat několik měsíců, než se objeví viditelný výsledek. Samozřejmě nemůžeme zaručit, že výsledek bude 100% a po jizvách nebude ani památky. Ale můžeme si ukázat možnosti, které esence nabízí jako alternativu ke konvenčnímu přístupu práce s jizvami.
I zde platí, že oleje by se měly střídat, abychom si na ně příliš nenavykli, neboť když je budeme potřebovat na podporu léčby jiného neduhu, nemusely by fungovat. Další možností je používat esenciální oleje ve směsích, tak si jejich účinky a působení rozprostřou mezi sebe.
Éterické oleje na ošetření jizev
- Levandule působí preventivně proti vzniku jizev, ale také lze s její pomocí snížit viditelnost již existujících. Nemusí se ředit a lze aplikovat přímo do čerstvé ranky. Nejvhodnější je na menší popáleniny, které dokáže okamžitě zmírnit.
- Cedr je detoxikant kůže, eliminuje nečistoty a má schopnost snížit výskyt tuku v tkáních. Používá se při striích a chceme-li snížit viditelnost již starších jizev například po akné.
- Růže je sice jeden z nejdražších éterických olejů, ale také z těch nejlepších pro naši pleť. Při pravidelném používání může mít velmi dobrý vliv na snížení zjizvení. Růžový olej také zlepšuje krevní oběh, pomáhá udržet mladistvý vzhled a elasticitu pokožky.
- Neroli je další olej, který není z nejlevnějších, ale při hojení jizev má skvělou reputaci. Stejně dobře prospívá při výskytu kožních onemocnění.
- Myrha má silné regenerační účinky na pokožku a používá se ve směsích na akné a lupénku. Využívá se k léčbě strií, jizev po popáleninách a drobných poraněních. Podporuje růst nové kůže v oblastech kolem čerstvých jizev a postupem času se díky ní stávají jizvy méně viditelné.
- Kadidlo stimuluje regeneraci pokožky a vznik nových buněk, které rostou přes zjizvené tkáně. Díky této schopnosti je pleť hladší a zjizvení méně viditelné.
- Pačuli má vynikající regenerační vlastnosti a je schopna stimulovat regeneraci kožních buněk. Působí protizánětlivě a zesvětluje i starší jizvy.
- Geranium je protizánětlivé a antiseptické, pokud mu dáme čas, je schopné omezit viditelnost zjizvení kůže, pomáhá revitalizovat staré kožní buňky a osvěžuje unavený vzhled pleti.
- Olej z mrkvových semen má silné antioxidační účinky a je známý jako výborné kožní tonikum. Pomáhá léčit jizvy ať už jako následky akné, popálenin nebo oděrek. Zároveň pracuje na posílení elasticity pokožky, snižuje známky stárnutí a působí proti vráskám. Tento olej je populární ve směsích určených pro léčbu ekzémů a lupénky.
- Slaměnka je jeden z nejlepších olejů na jizvy. Dá se také použít neředěná, nevýhodou je ovšem velmi vysoká cena. Používá se i při akné, ekzémech a lupénce.
Další éterické oleje, které můžeme použít na jizvy, jsou například měsíček, rozmarýn, yzop nebo jalovec.
Postup při čerstvém poranění
- Vyčistěte postiženou oblast směsí teplé vody a pěti kapek levandulového esenciálního oleje, abyste ránu vydezinfikovali.
- Zřeďte vybraný éterický olej v nosném oleji, nejlepší je namíchat si směs přímo do lahvičky, na 50 ml oleje kapeme 25 kapek éterického oleje nebo směsi éterických olejů. Namažte ránu.
- Zakryjte postiženou oblast gázou a měňte ji vícekrát denně. Někdy je lepší, když rána dýchá, zařiďte se podle vzniklé situace.
Péče o starší jizvy
Nejlepší nosné oleje, co se týče péče o jizvy, jsou šípek a olej z lískových oříšků, můžete použít i mandlový. Do těch přidáváme zmíněné éterické oleje. Pamatujte na to, že zjizvená tkáň potřebuje určitou dobu na regeneraci a výsledky jdou vidět až po čase systematické péče o jizvy.
Pokud máte otevřenou či čerstvou ránu, než se pustíte do domácího ošetřování, zvažte, jestli nebude lepší navštívit nejdříve lékaře. Za kontrolu nic nedáte a domácí léčbu i péči můžete s klidnou hlavou započít až po odborném ošetření.