Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální oleje v péči o pleť

Esenciální oleje v péči o pleť Éterické oleje nejsou jen vonné látky, ale mají velký léčebný potenciál.
Renata Ježková
5,0 5
2

Esenciální oleje v péči o pleť zdroj: shutterstock.com

Esenciální neboli éterické oleje zná většina z nás jako vonnou složku přírodních parfémů nebo jako olejíčky do aromalampy. Méně už se ví o jejich léčivých schopnostech, pokud jsou přímo vdechovány či užívány vnitřně. Samozřejmě to předpokládá skutečně kvalitní olejíčky, je potřeba si uvědomit, že se jedná o velmi koncentrované látky, ve kterých se ale stejným způsobem koncentrují i škodliviny, pokud rostlina pochází například z prostředí, kde se užívají pesticidy. Dalším kritériem je i cena, která velmi často odráží kvalitu zpracování. Je rozdíl, když jsou rostliny sbírány ručně ve vybraných lokalitách a pak předestilovány za přesně stanovených podmínek nebo jsou-li sbírané strojově bez rozdílu a předestilovány několikrát. Aby měl olej skutečně léčivé účinky a nikoliv pouze pěknou vůni, je potřeba na kvalitu dbát.

Přejít na sekci článku:

Aromaterapeutická kosmetika

Aromaterapeutická kosmetika zdroj: shutterstock.com

Pod pojmem aromaterapie se často schovává všechno možné, od vonných tyčinek po soli do koupele. Nicméně slovo “terapie” naznačuje, že bychom přece jen měli vyžadovat nějaké účinky, nikoliv jen pěknou vůni. Protože vůně nás sice naladí, ale kdo někdy absolvoval skutečnou aromaterapii třeba ve formě masáže nebo používá čisté éterické oleje, tak ví, že se rozhodně nejedná jen o vůni, případně její účinky na psychiku. Aromaterapie má totiž velký efekt i na čistě fyzické záležitosti. Což v případě kosmetické péče znamená hlavně problémy s pletí.

Pod pojmem aromaterapeutická kosmetika si tedy máme představit takovou kosmetiku, která využívá síly éterických olejů pro jejich léčivé účinky. Což ale nezaručuje vždy vůni nebo tedy ne takovou, na kterou jsme z běžné kosmetiky (i přírodní) zvyklí. Protože tím pádem kombinujeme oleje dle účinků, nikoliv dle parfemace. Ale ani v takovém případě bychom neměli svůj čich podceňovat. Je docela dobře možné, že pokud nám nějaký produkt vyloženě nevoní, tak že i přes skvělé účinky pro nás není vhodný. Důvěřovat své intuici a svému tělu se vždy vyplatí a u aromaterapie to platí dvojnásob.

Jednou z nejznámějších značek aromaterapeutické kosmetiky je Nobilis Tilia nebo Saloos, kde si velmi dávají záležet i na výsledné vůni, takže tam se nějakého nepříjemného odéru nemusíme bát. Zajímavý koncept mají Les Fleurs de Bach, kdy kosmetika kombinuje aromaterapeuitický účinek, který je zajištěn díky esenciálním olejům s účinky Bachových esencí, které kosmetika také obsahuje. Ale i další značky používají ve svých produktech větší koncentraci éterických olejů, právě kvůli skvělým účinkům na pleť, namátkou můžeme zmínit třeba Martinu Gebhardt nebo Faran. Výhodou již hotové aromaterapeutické kosmetiky je to, že kombinace olejů je ozkoušená a profesionálně vybraná tak, aby pomohla, ale nepodráždila. Éterické oleje jsou velmi koncentrované látky a je potřeba s nimi zacházet opatrně a brát v potaz všechny jejich vlastnosti.