zdroj: shutterstock.com
Asi to zní divně od někoho, kdo se živí prodejem kosmetiky, ale pravdou je, že možná máte zdravější pleť, než si myslíte. A že možná potřebujete jen polovinu ze své kosmetické výbavy.
Není den, kdy by na prodejnu nepřišla slečna nebo paní s dobrou pletí a nechtěla kompletní péči na zakrytí všemožných neduhů, co se na pleti jen můžou objevit. „Mám dost špatnou pleť a z drogerie mi nepomáhá nic,“ začíná to většinou.
Ať koukám jak koukám, paní se vyznačuje opravdu pěknou pletí. „To je pro vás?“ ptám se vždycky a zároveň přemýšlím, jestli nejsem moc drzá, „vy máte dobrou pleť, to ani nebudete potřebovat.“
„Děkuju, ale to se vám jenom zdá,“ bývá odpověď. Nebo: „To dneska výjimečně,“ případně: „já už mám totiž make-up, víte?“
Já vím. Taky vím, že nejsem kožařka. Ale viděli jste nedávno to „skandální“ odhalení, kdy na veřejnost unikly fotky Beyoncé bez retuše? Měla dokonalý profesionální a výrazný make-up. A ani ten jí nedokázal vykouzlit hladký obličej. Netvrdím, že jí to neslušelo. Ona je krásná. Ale akné ji nedokázali zakrýt ani ti nejlepší vizážisté.
To je něco, čemu říkám problematická pleť. Není snad nic těžšího, než se dobrat k úspěšnému léčení problematické pleti. Většina zákaznic, co nám přijde na prodejnu a stěžuje si na špatnou pleť, ovšem nic takového nemá. A to ani pod tím krutopřísným umělým osvětlením.
Zdravá pleť nerovná se vždy vyžehlená jak po botoxu. Pokud mi nějaká „zhnuslost“ vyraší na čele zrovna v období před menstruací, není to, že mám problematickou pleť, ale že mi naprosto přirozeně reaguje na hladinu hormonů v těle.
Pokud nám ale pleť zobrazuje náš život – nevyspání, příliš stresu, náhlou změnu v jídelníčku nebo hormonů – pak jde vlastně o velice zdravou, leč (často bohužel) pravdivou zpětnou vazbu.
Jestliže nám ale pleť zobrazuje jen malé vychýlení z osy, vždycky můžeme najet znovu na správný režim. Rychlou pomoc nabízí také tea tree olejíček lokálně, vnitřně mladý ječmen, lžíce dýňového oleje nebo grepové jádro.
Jestliže přecházíte z běžné konvenční kosmetiky (ano, tím myslím i tu drahou hypoalergenní kosmetiku z lékárny), budete možná překvapení, že bio kosmetika nenabízí tolik různých prostředků na „zamaskování“.
Inu, bio kosmetika má spíše léčit než maskovat. Minimálně by však neměla ubližovat. V první řadě tak musí být kvalitní péče, která pleti nebude narušovat přirozené mechanismy a která ji nebude přesušovat.
Nyní jsem to vypointovala tak, že by vlastně člověk měl obměnit celou dosavadní péči za něco echt přírodního. Já jsem tak dobrý obchodník. Pravdou ale je, že pokud už pleť krmíte tím nejlepším, pak bude na dny náhlých neduhů stačit jen trocha dobrého korektoru. Nic víc.