zdroj: shutterstock.com
Mořské i sladkovodní řasy jsou stále více diskutované nejen na poli kosmetiky, ale také v alternativní medicíně. Díky dnešnímu technickému vývoji se mohou podrobovat detailnějšímu průzkumu, který ukazuje nejen to, že jsou řasy výborné v péči o pleť a tělo, ale je jim vlastní také protirakovinná aktivita. Nejen, že působí jako prevence proti vzniku nádorů, ale umí eliminovat již vzniklé. Jejich detoxikační a obnovující schopnosti stále více udivují ty, kdo se jim svěří do nenápadné, ale přesto silné péče.
Co jsou mořské řasy a co obsahují
Mořské řasy je obecný název, používaný pro širokou škálu rostlin, které se vyskytují v různých vodních zdrojích, nejčastěji se jedná o řeky a oceány. Mohou se ale pěstovat i uměle. Jsou různě velké a barevné. Nejčastěji se setkáváme s řasami zelenými, modrými, červenými anebo hnědými. Mohou vyrůstat až do gigantických rozměrů, vyskytují se velmi často na pobřežích. Tvoří důležitou součást kosmetického, farmaceutického a potravinářského průmyslu. Obzvlášť zelené mořské řasy jsou velmi dobrým zdrojem chlorofylu, jódu, vápníku, železa, křemíku, mědi, zinku, molybdenu, fluoridu, manganu, bóru, niklu, kobaltu a selenu. Uvádí se, že mořských řas může existovat až 7000 druhů. Řasy slouží ve vodních zdrojích jako základ pro většinu potravinových řetězců a poskytují domov řadě mořských tvorů. Kromě řas mořských existují také řasy sladkovodní, mezi které se řadí všem notoricky známá chlorella.
Mořské řasy mají silné antibiotické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, proto jsou často využívány jako léky a potravinové doplňky. Jejich nutriční hodnota představuje širokou paletu prvků, podporujících lidské zdraví a krásu. Kromě minerálů obsahují malé množství zdravých tuků a vitamíny A, B, C, E a K, omega-3 mastné kyseliny a druhy aminokyselin, které jsou nezbytně nutné pro dobré fungování našeho těla. Mořské i sladkovodní řasy jsou poměrně běžnou součástí produktů tradiční čínské medicíny. V posledních několika letech byly zkoumány jako silné antioxidační prostředky, které pomáhají detoxikaci těla a zároveň ho nastartují pro to, aby lépe fungovalo. Několik výzkumů se zaměřilo na jejich protinádorovou aktivitu nejen, co se týče rakovinového bujení, napadajícího vnitřní orgány, ale také na ochranu proti vzniku kožních nádorů, případně jejich eliminaci.
Do čeho se přidávají mořské a sladkovodní řasy v kosmetice?
První veliký boom používání mořských řas v lázeňství a kosmetice, se odehrál v pozdním 19. století, kdy byly procedury, které s nimi pracovaly symbolem určitého luxusu. Tehdy vzniklo odvětví kosmetiky, kterému se říká algoterapie. Dnes se v kosmetice používají kvůli svým antiagingovým a hojivým vlastnostem a druhotně jako zahušťovadla, stabilizátory a také konzervanty. Mořské řasy mají schopnost změkčovat kůži, hojit její poškození, významně se podílí na stimulaci růstu nových kožních buněk. Díky antioxidačním schopnostem chrání pleť před volnými radikály, které jsou hlavními viníky předčasného stárnutí a eliminují zánětlivá ložiska kůže. Přidávají se do anti-agingových sér a oční péče. Rozjasňují pokožku, stabilizují její barvu a mírní otoky očí. Podporují krevní cirkulaci a obnovu kožních buněk.
Mořské řasy detoxikují pokožku a zlepšují její ochranné funkce. Vzhledem k vysokým hladinám beta-karotenu se používají hlavně ve výrobcích pro velmi problematickou pokožku s projevy akné, psoriázy a různých tipů dermatitidy. Dále se přidávají do výrobků proti celulitidě a striím, zpevňujících gelů na poprsí, mýdel, ochranných prostředků proti slunci, ale také do dekorativní kosmetiky a balzámů na rty. Velkou roli hrají mořské řasy v péči o vlasovou pokožku. Jsou brány jako jeden z velmi účinných nástrojů při padání vlasů, dodávají jim potřebné minerály, zlepšují jejich pružnost, pevnost a chrání je před mechanickým poškozením při česání a neopatrné manipulaci. Stimulují růst nových vlasů, bojuje proti bakteriím a plísňovým onemocněním, poradí si s lupy. Jejich využití na kosmetickém poli je bezbřehé a skýtají mnoho možností, kterými obohacují každodenně péči o pokožku i tělo v bio i nebio zkrášlovadlech.