Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Péče o rty v zimě

Péče o rty v zimě Správná péče pomůže předejít suchým a rozpraskaným rtům.
Renata Ježková
4,0 5
2

Péče o rty v zimě zdroj: shutterstock.com

Sice to letos na nějaký přehnaný mráz nevypadá, ale rty jsou velmi namáhanou částí obličeje v každém ročním období a v zimě zvlášť. Rty nemají vlastní tukovou vrstvu a proto je nutné o ně pečovat daleko víc a intenzivněji, než o kůži jinde na těle. Navíc jsou velmi citlivé a často se na nich odrazí jakékoliv naše nepohodlí. Hlavně je důležité vybrat správnou péči a používat ji pravidelně a efektivně. Ať jste žena nebo muž, tak suché a popraskané rty nejsou nic pěkného, nehledě k fyzickému nepohodlí.

Přejít na sekci článku:

Rty v zimě...chráníme

Rty v zimě chraňte zdroj: shutterstock.com

To je asi ta nejdůležitější věc. Protože zima znamená pro naše rty neustálé podráždění, ať už mrzne nebo ne. Neustále chodíme z tepla do zimy, pohybujeme se ve vytápěných místnostech, pijeme méně než v létě a často teplé nápoje. Navíc jsme v zimě daleko častěji nachlazeni nebo nemocní, což našim rtům na kráse též nepřidá. Je tedy nutné vybrat takové balzámy na rty, které naše rty v první řadě ochrání. Vybíráme tedy takové přípravky, které utvoří na pokožce ochranný film. Ale bez ropných produktů, děkujeme pěkně.

Jednou ze stálic v balzámech na rty jen bambucké máslo. Dokáže rty velmi dobře ochránit i vyživit, ale samotné nemusí být často jako ochrana dostatečné. Nejčastějším pomocníkem mu bývá včelí vosk, který je jednak zodpovědný za to, že balzámy v tyčince tak pěkně drží tvar a neroztečou se, jen se na ně škaredě podíváte, jednak vytvoří na rtech ochrannou vrstvu, která je hutnější a trvanlivější než ta ze samotného bambuckého másla nebo olejů. V případě olejů je potřeba pro zimní péči o rty vybírat balzámy s obsahem hutných ochranných olejů jako jsou ricinový, olivový nebo slunečnicový.

Vynikající ochranu pro rty pak představuje ovčí lanolín, který je získáván z ovčí vlny a je zodpovědný za to, že má vlna tak dobré termoregulační schopnosti a odpuzuje vodu. Navíc je svým složením blízký kožnímu mazu, takže je nejen pocitově velmi příjemný, ale kůže ho velmi dobře snáší. Dokáže efektivně zregenerovat i velmi suché a rozpraskané rty. A přestože se jedná o živočišný produkt, je možné ho získat naprosto bezproblémovým a etickým způsobem, takže pokud si vybereme správnou značku, nemusíme mít ani v tomto případě žádný problém s původem ingrediencí.