zdroj: shutterstock.com
Bezvodá přírodní kosmetika je poměrně populární téma. Občas se zdá, že jde dokonce o další úroveň kvality a kdo nemá doma nějaký vymazlený bezvodý balzám jakoby nebyl. Jsou značky, které stojí celé na produktech bez vody a přitom vypadají úplně stejně jako většina běžné produkce. Na druhé straně ale je ještě pořád mnoho lidí, kteří za bezvodou kosmetiku považují pouze másla a oleje a tak ji často odsoudí jako pro sebe nepoužitelnou. Jak to tedy je - chceme vodu nebo ne? A je bezvodá kosmetika lepší a proč? A pro koho? A co na to Jan Tleskač?
Přejít na sekci článku:
Voda je život
zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
To bezpochyby platí pro každého. A tedy i pro všechny ty roztomilé breberky, které se snažíme v kosmetických produktech eliminovat a používáme k tomu všemožné konzervanty, více či méně přátelské k nám a životnímu prostředí. Takže to je právě jedna z velkých deviz bezvodé kosmetiky - pokud použijete pouze oleje a másla, tak konzervanty prakticky nejsou potřeba, pokud přidáte ještě nějaké éterické oleje, obejde se bez nich definitivně. Bakterie a podobné potvůrky totiž potřebují ke svému životu vodu jako všichni ostatní a pokud v produktu není vůbec, tak nemají mnoho šancí se v něm objevit. Ale to neznamená, že olejová kosmetika a bezvodé balzámy nepodléhají vůbec zkáze, zvláště v případě, že do balení saháme prsty. Záměrem výrobců totiž je zejména minimální množství přidaných látek, tudíž naprosto průhledné složení, kdy si na pleť skutečně nedáváme nic navíc. Což ale neznamená, že nemusíme respektovat pravidla pro hygienické nakládání s produkty a skladovací podmínky.
Olejová kosmetika a balzámy jsou asi skutečně nejznámější a nejběžnější formou přírodní kosmetiky bez vody. Není to proto, že prostě smíchat pár olejů dovede každý. On to samozřejmě každý dovede, ale pokud se o to začnete pokoušet sami doma, tak rychle zjistíte, že olejů je skutečně nepočítaně, másel rovněž, každé má jiné vlastnosti a najít poměr mezi nimi tak, aby vaší pleti opravdu dokonale sedl, je téměř alchymistická záležitost. Což je zároveň odpověď na otázku, jestli je olejová kosmetika opravdu vhodná pro každý typ pleti. Při pohledu na počet olejů, másel a jejich možných kombinací, zejména pokud připočteme i éterické oleje, musí být odpověď jasné “ano”. Ale znáte to - vždy se najde výjimka, která potvrzuje pravidlo.
Naše pleť potřebuje ke správnému fungování obojí - tuky i vodu. Jenže zatímco tuky (lipidy) jí při správném výběru kosmetiky můžeme dodat i zvenčí, tak vodu si pokožka zvenčí nenasaje, kdyby ano, stačí se na pár minut ponořit do vany a máte vystaráno. Proto dehydrovaná pokožka reaguje velmi problematicky téměř na cokoliv, ale zejména na čistě olejovou péči. Představte si, že máte žízeň a někdo vám v dobré víře stále nabízí jídlo. Trochu si dáte, ale pokud to bude trvat dlouho, rozhodně nebudete příliš prospívat. A tohle přesně se děje dehydrované pleti, pokud ji zahrnete olejovou péčí. Samozřejmě že ideálním (a de facto jediným definitivním) řešením je upravit pitný režim, ale měli bychom těmto potřebám přizpůsobit i péči a vybrat takovou, která respektuje potřeby našeho typu pleti, ale vodu obsahuje, pleť na ni bude reagovat daleko lépe.