Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní kosmetika pro mastnou pleť

Přírodní kosmetika pro mastnou pleť Mastná pleť reaguje na přechod k přírodní kosmetice často velmi dobře.
Renata Ježková
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Kosmetika pro mastnou pleť - co nechat, co vyhodit

Kosmetika pro mastnou pleť - co nechat, co vyhodit zdroj: shutterstock.com

Většina konvenčních kosmetických produktů na mastnou pleť si klade za cíl omezit nadměrné maštění a pleť zmatnit. Což zní dobře, pokud by na to nešly tak, že pleť nadměrně vysuší, takže ta pak často reaguje zcela opačně. Čemu se tedy v péči o mastnou pleť rozhodně vyhnout? Všem čističům obsahujícím sulfáty (SLS, SLES), které pleť zbytečně vysuší a narušují tolik potřebnou hydrolipidovou vrstvu. Ano, mastná pleť potřebuje důkladně čistit, ale tak, aby to nebylo kontraproduktivní. Dále se vyhýbejte alkoholu. I vnitřně, pokud možno. Ale v tomto případě hlavně v kosmetických produktech. Alkohol často figuruje i jako konzervant, takže ho najdeme i v přírodní kosmetice. V malém množství je relativně neškodný, pleťová tonika s obsahem alkoholu pleť zároveň desinfikují, takže občas mohou být přínosná. Přesto se nedá říct, že by alkohol byl něco, co by si měl člověk aplikovat ve velké míře na celý obličej. Mnohem efektivnější je jemnější tonikum a desinfekční lokální péče na větší neplechy.

Další nepěkností, která může na mastné pleti dělat dost paseku, jsou ropné deriváty a silikony. Oba ze stejného důvodu - potáhnou pleť neprodyšnou vrstvou, takže nemůže správně fungovat. Je to podobné, jako byste na sobě nosili permanentně pláštěnku. Když prší, tak to není špatné (ale stále je lepší, máte-li na sobě něco, co je zároveň vodotěsné i prodyšné), ale jakmile pršet přestane, natropí to víc škody než užitku. Ropné deriváty jako je vazelína nebo minerální olej mohou mít jisté opodstatnění v bariérových krémech, i když je samozřejmě možné je nahradit přírodními másly a oleji. Ale to se jedná o produkty do extrémních situací, nikoliv na denní použití. Silikony zvyšují uživatelský komfort produktu, je to pak prostě tak krásně hladké… Ale to je celé. Přibližně dvacet let zpátky v krémech žádné silikony nebyly a nikomu nechyběly. Pokud krém sliboval hladkou pokožku, musel ji umět udělat nějak jinak. Možná je už na čase to zase zkusit nějak jinak.

Související produkt
Čisticí pěna 150 ml
MÁDARA / 499 Kč
Čisticí pěna jemně očišťuje pokožku na tváři a na krku. Odstraňuje make-up a nečistoty a pročišťuje kožní póry. Pěna nijak nevysušuje pleť, rovněž je možné ji používat na oblast okolo očí.
Detail produktu