Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč používat mýdlo v péči o pleť?

Proč používat mýdlo v péči o pleť? Opravdu mýdlo škodí pleti?
Hana Bartušková
2,6 5
5

Tuhé mýdlo Mádara zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Mýdla mají špatnou pověst. Zeptejte se kdekteré kosmetičky, kožního lékaře nebo samozvaného odborníka. Bez váhání, o půlnoci, kdykoliv a kdekoliv vám poví, že mýdlo na pokožku nepatří. Že vysušuje. Že narušuje pleť. Že způsobí víc problémů, než co pokožce přinese. A stačí se rozhlédnout po drogérii a určitě najdete přípravky, které se holedbají tím, že neobsahují mýdlo. A tak jsou prý šetrnější a jemnější. Je to ale opravdu všechno tak, jak se říká?

Přejít na sekci článku:

To špatné!

To špatné! zdroj: shutterstock.com

U mýdla totiž snad ještě víc než jinde a jindy záleží na jeho složení. Tradičně se mýdlo vyrábí z olejů. Třeba z toho olivového. A na oleji přeci vůbec není nic špatného. Olej si na pleť i pokožku celého těla mažeme rádi a naprosto dobrovolně. Pak ale přišla průmyslová revoluce, hromadná výroba, nutnost vyrábět s malými náklady a prodávat s velkým ziskem. A na mýdlo přišlo SLS. Nebo jiné průmyslové sulfáty. Jsou levné, jsou tak efektivní, ta pěna, co taková pěnidla vytvoří, je prostě nepřekonatelná. No a v tu chvíli mýdlo postihly zlé časy a ono získalo svou špatnou pověst.

SLS je totiž vysoce vysušující a dráždivé. V podstatě nepříliš vhodné pro péči o pleť a o jakoukoliv pokožku, to mají všichni ti odborníci pravdu. V mýdlu už najednou totiž nejsou oleje nebo další bylinky, ale SLS, glycerin a jiné mňamky. Kdysi také vznikl pojem glycerinové mýdlo, protože aby to SLS nevysušovalo až tak moc, tak se do mýdla začal přidávat glycerin, jakože pro hydrataci. No a vzniklo tak moderní mýdlo. Se sulfáty, aby to pěnilo. Ovšem zároveň to vysušuje. S glycerinem, aby to nevysušovalo. Ovšem glycerin nechá na pleti povlak a může ucpávat póry. A s parfémem místo bylinek, aby to nějak vonělo. A vzniklo mýdlo, které vysušuje, dráždí pleť a tak nějak naprosto není vhodné pro péči o pokožku. Takové mýdlo koupíte v dnešní době běžně v obchodech a na pleť opravdu nepatří.