Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pupínkový detektiv: lanolin

Pupínkový detektiv: lanolin Hledáte vhodný krém na zimu pro aknózní pleť?
Hana Bartušková
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Lanolin a akné

Lanolin a akné zdroj: shutterstock.com

Problémem lanolinu je fakt, že zůstává na pokožce a vytváří ochrannou vrstvu. Ve své podstatě tak funguje jako silikon nebo minerální olej a vytváří ideální prostředí pro bakterie na pokožce. Ty pronikají do pórů a způsobují jejich ucpání nebo tvorbu pupínků. Navíc pokud je vaše pokožka opravdu citlivá, lanolin může způsobit její podráždění. A pokožka se pak brání právě tvorbou pupínků a vznikem akné.

Nejméně komedogenní je právě čistý přírodní lanolin v neupravené formě. Tak, jak byl sesbíraný z ovčího rouna. Vzhledem k chemickým látkám používaným v zemědělství se ovšem čistý lanolin dále upravuje. A také se stále více používá syntetický lanolin. Ten má od toho čistého přírodního trošku odlišné chemické vlastnosti, lépe také proniká do pokožky a má negativní vliv právě na vznik akné.

Akné můžou způsobovat i další látky, které se z lanolinu vyrábí a používají se běžně v kosmetice. Mezi takové patří například Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alcohol, PEG 16 Lanolin, Cetyl Acetate nebo Etoxylated Lanolin. Tyto látky jsou většinou více dráždivé a také pronikají více do pokožky než obyčejný čistý přírodní lanolin. A mají také vyšší stupeň komedogenity.