Pupínkový detektiv: lanolin

5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Jaký si tedy vybrat ochranný krém na zimu?

Jaký si tedy vybrat ochranný krém na zimu?zdroj: shutterstock.com

Zatímco v létě často vyhledáváme lehké krémy na bázi například Aloe vera nebo vody či přírodní šťávy, tak v zimě chceme své pleti dopřát extra ochranu s hutnou a výživnou konzistencí. Lanolin bývá velmi často součástí ochranných krémů do zimy a studeného počasí. Dobře se totiž snáší s dalšími kosmetickými složkami, skvěle pokožku chrání a vytváří na ní ochrannou vrstvu, která zabraňuje dehydrataci a poškození. Ovšem mastnou a citlivou pokožku může naopak podráždit a způsobit vznik akné. Jaký ochranný krém si tedy vybrat?

Vyberte si ten s obsahem včelího vosku. Na rozdíl od lanolinu je včelí vosk nekomedogenní, často bývá doplněn i medem nebo včelím propolisem, které mají na akné naopak blahodárný vliv. Včelí vosk má stejné vlastnosti jako lanolin, ale bohužel se s ním v kosmetice hůře pracuje. Nevytváří jemnou emulzi, takže krémy s včelím voskem mají hutnější konzistenci a hůře se nanáší. BIOOOtip: Weleda Coldcream.

Vyzkoušejte bambucké máslo. Pokud vše selže, tak vždy můžete zkusit jako ochranu proti mrazu a chladu pro pokožku použít obyčejné bambucké máslo. To je nekomedogenní a pokožku ochrání opravdu účinně. Sáhnout můžete i po krémech s vysokým obsahem bambuckého másla, naopak se vyhněte tomu kakaovému. BIOOOtip: Pro aknetickou pokožku se skvěle hodí bambucké máslo s konopným olejem nebo čajem matcha od Delibutus.

Vsaďte na rostlinné oleje. Oleje totiž vytváří na pokožce jemný film, který se vsakuje pomalu a může sloužit i jako ochrana proti nepříznivému počasí. Navíc si můžete vybrat přesně ten olej, který bude vyhovovat vaší pleti. V zimě sahejte po hutnějších olejích, jako je například arganový, makadamiový, avokádový nebo jojobový. BIOOOtip: Obnovující pleťový olej od Mádary.

P.S.: Opravdu čistého lanolinu se vzdávat nemusíte. Dokáže totiž velmi účinně ochránit pleť přes mrazem a podrážděním. Ale v takovém případě volte pouze ten čistý přírodní a používejte ho pouze lokálně, na rty, na nos nebo tváře.