zdroj: biooo.cz
Dlouhou dobu jsem uznávala jenom klasický mechanický peeling. Protože bezprostředně cítíte, že to na pokožce něco dělá. Více méně jemná zrníčka obrušují staré pleťové buňky a čistí póry. Prostě to cítíte. Pak jsem ale objevila chemický peeling. Zní to drasticky, ale tyhle produkty odstraňují nežádoucí věci z pokožky mnohem šetrněji, než mechanické částečky.
Chemické peelingy obsahují nejrůznější ovocné kyseliny (kdoule, citrusové plody, mango, papája) a také třeba kyselinu mléčnou a ty ‘vyžírají’ nečistoty z pokožky. Je tedy jasné, že si cokoliv s ovocnými kyselinami nemůžete plácnout na půl hodiny na obličej a pak to možná smýt (třeba jako to děláte s jílovou nebo jinou maskou), ale chce to hlídat. Obzvlášť, pokud máte citlivou nebo sušší pleť. Na druhou stranu, ovocné peelingy jsou mnohem šetrnější a citlivější, než ty mechanické, takže to chce jenom správně odhadnout čas působení a můžete je bez obav dát i na reaktivní pleť.
Ale zpět k tématu. Prostě jsem objevila kouzlo chemického peelingu. Že prý je po tom pleť jemnější a čistší, než po tom mechanickém. Že prý to působí proti akné a ucpaným pórům. Že prý to sjednocuje tón pleti a můj začervenalý obličej by tak mohl být minulostí.
Moje první kyselinová maska byla ta od Evolve (která se už u nás nedá sehnat) a hned vzápětí následovala AHA maska od Mádary. Tak vám je tu, co do účinků, můžu aspoň pěkně porovnat. Řekla bych, že Evolve je oproti Mádaře výrazně jemnější. Masku jsem mohla nechat působit klidně 20 minut a víc (oproti doporučeným deseti) a necítila jsem žádné štípání a ani po smytí nebyla pokožka podrážděná. Pleť byla jemná a čistá, vypadala dobře. Jenže pak přišla Mádara. Kvůli lehkému štípání jsem ji sice byla nucena smýt po zhruba pěti minutých, ale ten výsledek! Navzdory očekávání pleť nebyla podrážděná a už od pohledu byla mnohem čistší a následně na dotek krásně hebká. Jediné, co mi na Mádaře vadí, je obsah minerálních pigmentů, které mají umocnit onen rozjasňující efekt a část jich po smytí na pokožce ulpí.
Už si přesně nepamatuju, co Evolve obsahovalo za účinné látky, ale v Mádaře se o to hlavní čištění má postarat jemná kyselina mléčná a výtažky z kdoule, černého bezu a rostlinky konjac. Kromě toho maska obsahuje i levandulovou květovou vodu, která zklidňuje a podporuje regeneraci pleti. Maska v podstatě nijak nevoní a i aplikace je příjemná. Jen si musíte zvyknout na fakt, že AHA maska má zvláštní gelovitou konzistenci, něco jako studený pudink, a je jí nejlepší aplikovat tenkou vrstvu. I po pár minutách působení zasychá a pokud chcete předejít podráždění při smývání, vezměte si na pomoc nějakou pleťovou houbu.
Byla jsem dost překvapená, jak je pokožka krásně jemná a vláčná (nepočítala jsem, že může být něco lepšího, než Evolve), vůbec ne vysušená nebo podrážděná. Přesto po AHA masce obličej mažu výživnějším krémem nebo alespoň olejem, protože takhle ošetřená pleť dokáže mnohem lépe vstřebat účinné látky.
AHA masku používám v zimě zhruba jednou týdně. Z dlouhodobého hlediska vidím pozitivní účinky hlavně co se týče flíčků po rozrýpaných pupíncích na tvářích. Jsou světlejší, méně viditelné a rychleji mizí. Všimla jsem si i čistších jemnějších pórů. V jejich případě ten efekt ale příliš dlouho nevydrží, musela bych masku aplikovat častěji. S radostí ale vítám pleť, která je v oblasti T-zóny méně červená a také se mi tam neklube tolik pupínků.
Celkově vzato, jsem až na drobné detaily s Mádara AHA maskou spokojená. Rozhodně se mi líbí výrazné zjemnění a vyčištění pleti už po pár minutách. Je mi ale jasné, že tyhle silné čisticí účinky nebudou pro každého a sušší a citlivější pleť si bude muset aplikaci téhle kyselinové masky řádně ohlídat.